Je dôležité, aby sme venovali dostatočnú pozornosť orgánu, zodpovedného najviac za detoxikáciu. Keď sa tak nestane, môžeme si aj natrvalo poškodiť pečeň. Prečo je nepostrádateľný životný štýl na ochranu pečene?
Sú ľudia , ktorí ani len netušia ako širokospektrálne pôsobí pečeň: detoxikuje krv, tvorí žlč potrebnú na trávenie, cholesterol a bielkoviny, uskladňuje škrob, zúčastňuje sa látkovej výmeny bielkovín a tukov. Úlohou pečene je neutralizácia väčšiny toxických látok vniknutých do organizmu, ale popri čistení krvi zohráva úlohu aj v látkovej výmene a v skladovaní sacharidov. Z toho dôvodu je životne dôležitá ochrana pečene, jej pravidelná detoxikácia a vyhýbanie sa potravín škodiacich zdraviu.
Mnohí sa nechápavo pýtajú, načo je potrebný životný štýl na ochranu pečene, keď sa pečeň tak mimoriadne rýchlo regeneruje? Viacerí z nás sa nevenujú príliš výžive, a ani netušia o niektorých jedlách, že nimi vážne a trvalo poškodzujú pečeň. K potravinám, škodiacim pečeni, patria nasýtené tuky, pečeň sa stará o rozklad tukov a ich premenu na energiu, ale priveľa tuku - najmä nasýtených nie je schopná spracovať. Tuk sa v pečeni nahromadí, a jej vplyvom vznikajú voľné radikály, ktoré poškodzujú tkanivá. Na činnosť pečene negatívne vplývajú aj rôzne prísady, chemikálie a lieky.
V zmysle hore uvedených informácií už nikto nepochybuje o význame životného štýlu ochraňujúceho pečeň.
Niektorí ľudia nikdy v živote nepočuli o ochrane pečene, väčšinu ľudí ani nenapadne, že soľ a cukor vo veľkom množstve sa ukladá v pečeni a že má vplyv na činnosť tráviacich enzýmov. Pri prílišnej konzumácii soli totiž pečeň nie je schopná produkovať dostatočné množstvo bielkovín, znižuje sa schopnosť žíl udržiavať tekutiny, tekutiny vniknú medzi tkanivá a tvoria sa edémy. Cukor sa v pečení ukladá vo forme glukózy, následkom čoho sa pečeň zväčší, a keď nie je schopná už uskladňovať viac glukózy, vracia ju do krvi vo forme mastných kyselín. Pečeň poškodzuje aj nahromadenie prídavných látok chemického pôvodu, jej najväčším nepriateľom je však alkohol. Ak sa z neho dostane do organizmu priveľa, poškodzuje pečeňové bunky, zabraňuje ich novovytváraniu, a pokiaľ dôjde k poškodeniu na veľkej ploche, vedie to k odumretiu pečene!
Keďže jedy spôsobujú poškodenie pečene, poruchy jej činnosti, z hľadiska ochrany pečene je veľmi dôležitá detoxikácia. To môže pomôcť aj pri takých problémoch ako zápcha spôsobená parazitmi, nadúvanie, plynatosť, ako aj pri tráviacich problémoch. Náhradou baktérií Bifidobacterium bifidum, ktoré sa nachádzajú v črevnej flóre a náhradou laktobacilov Lactobacillus plantarum dôchádza k zlepšeniu stavu alkoholom poškodenej pečene, a užívaním probiotických prípravkov obsahujúcich takéto baktérie môžeme účinne doplniť životný štýl chrániaci pečeň. Ochranu pečene zabezpečuje antioxidant silimarín, výťažok z pestreca mariánskeho, ktorý napomáha regenerácii pečene, zastavuje zápal a môže pomôcť pri likvidácii rakovinových buniek.
V záujme ochrany pečene sa vyvarujme podľa možnosti užívaniu rôznych liekov, zdržme sa užívania alkoholických nápojov, priveľa soli, cukru, ďalej vynechajme zo všedných dní mastné a vyprážané jedlá. Zvýšme príjem rastlinných vláknin, k rovnováhe črevnej flóry dopomôžu nízkotučné jogurty a kefír, týmto podporme funkcie pečene.
Čistenie pečene pôsobí mimoriadne priaznivo na organizmus, pretože tým výrazne zvyšujeme jej predošlé detoxikačné schopnosti.
Zdroj: