Rakovina krčka maternice je veľmi nebezpečný, agresívny nádor, avšak pokiaľ ho rozpoznáme včas, je veľká pravdepodobnosť pre úspešnú liečbu. Preto je životne dôležité poznať, aké má rakovina krčka maternice príznaky, resp. urobiť všetko pre prevenciu. V liečbe okrem iného môžu pomôcť aj liečivé huby.
Rakovina krčka maternice je na prvom mieste medzi dôvodmi úmrtia v kruhu žien medzi 35 - 55 rokov, hoci prevenciou, včasným odhalením ochorenia a súčasne čo najskoršie zahájenou liečbou je možné výrazne znížiť úmrtnosť. A to najmä preto, lebo rakovina krčka maternice je jedným z tých nádorových ochorení, u ktorých je možné určiť presnú príčinu vzniku.
Tou nie je nič iné, ako HPV - Human Papillomavirus - z ktorého už lekárska veda identifikoval približne 100 genotypov, a spomedzi nich asi 40 druhov môže súvisieť s rakovinou krčka maternice.
Máme jednu zlú správu, nákaze HPV je totiž veľmi ťažké sa vyhnúť. Pravidelný sexuálny život, častá zmena partnera, a predovšetkým nedostatočná ochrana pomocou prezervatívov môžu zvýšiť riziko infekcie. Postačí jedna neopatrnosť, a vírus sa už dostane z jedného organizmu do druhého. Nesmieme však zabúdať ani na to, že vírus nemusí v každom prípade spôsobiť rakovinu krčka maternice, pokiaľ je imunitný systém dostatočne silný, choroba sa nevyvinie.
Pozrime sa na to, že okrem HPV, aké môžu byť časté príčiny rakoviny krčka maternice, aké podmienky, stavy, resp. ochorenia predstavujú riziko:
Včasné rozpoznanie rakoviny krčka maternice sťažuje to, že produkuje mnoho takých príznakov, ktoré je možné zameniť s inými ochoreniami. Práve preto sa aj pri najmenšom podozrení ihneď obráťme na gynekológa. Medzi takéto ťažkosti môžu patriť krvácanie medzi menštruačným obdobím, rôzne druhy výtokov, silnú bolesť v oblasti klitorisu a ohambia, alebo sexuálny akt spojený s krvácaním a nepríjemným podráždením.
Medzi varovné príznaky patrí aj zrazená, alebo veľmi hustá, gélovitá krv počas menštruácie.
Medzi všeobecné, ale nie zanedbateľné príznaky patrí tiež chorobná únava, poruchy spánku, strata chuti do jedla a strata hmotnosti. Nepriamym príznakom rakoviny krčka maternice môže byť bolestivý opuch nôh.
Podľa Medzinárodného združenia pôrodníkov a gynekológov (FIGO) má rakovina krčka maternice stupne - štádiá, ktorých je päť.
Štádium 0: V tejto fáze je možné odhaliť rakovinové bunky iba na povrchu krčka maternice, rakovina nezasiahla iné bunky (karcinóm in situ). Nedostatkom liečby sa však môžu rozmnožiť a preniknúť do hĺbky tkanív.
1. štádium: Malý nádor (menší ako 2 cm), ktorý je ohraničený na krčku maternice. Tieto nádory môžu mať rôznu veľkosť, niektoré možno spozorovať iba pomocou mikroskopu.
2. štádium: V tomto štádiu nádor začína prerastať cez krčok maternice, a to najmä smerom k hornej časti vagíny, jeho veľkosť dosahuje viac ako 2 cm. V mnohých prípadoch práve tento rast nádoru spôsobuje nevysvetliteľnú, takmer neutíchajúcu bolesť.
3. štádium: Nádor sa razantne rozširuje stále hlbšie po vagíne. V mnohých prípadoch spôsobuje tlak na močové cesty, negatívne ovplyvňuje funkciu obličiek.
4. štádium: Nádor je už veľmi rozvinutý a invazívny. Zasiahne konečník a močový mechúr, často postihuje aj iné orgány, začínajú sa rozširovať metastázy.
Z dôvodu absencie liečby je pravdepodobnosť úmrtia takmer 100%. Liečba rakoviny maternice krčka závisí od štádia ochorenia, v pokročilom štádiu už operácia nie je možná, pretože rakovina postihuje príliš veľa orgánov. V takýchto prípadoch sa aplikuje rádioterapia - ožarovanie a chemoterapia, kým v rannom štádiu môže operácia znamenať konečné riešenie.
Existuje dokonalé riešenie, aspoň pre rakovinu krčka maternice spôsobenú nákazou HPV, a tým je vylúčenie sexuálneho života. Nakoľko však toto nie je realizovateľné, je dôležité, aby sme pri každom sexuálnom akte použili ochranu, resp. mali pomer len so zodpovedným, nenakazeným partnerom.
Dnes už existuje vakcína proti HPV, ktorá je najúčinnejšia proti Human Papillomavirusu typu 16- a 18. Zlou správou ale je, že v prípade dospelých je takmer neúčinná, takže sa oplatí dať zaočkovať dievčatá ešte pred začatím sexuálneho života. Včasné odhalenie už existujúceho ochorenia je možné pomocou testu PAP, frekvenciu vykonania testov určuje gynekológ podľa vekovej skupiny.
Podľa prieskumov je 75-80% žien infikovaných nákazou HPV počas života, ale u tých, ktorých imunitný systém funguje správne, zvyčajne rakovinu krčka maternice neprepukla. Preto v záujme predchádzania rakovine krčka maternice je potrebné klásť silný dôraz na posilnenie imunitného systému. V tomto nám môžu byť nápomocné liečivé huby, ktoré sú známymi antioxidantmi., ako aj probiotiká (probiotické baktérie), ktoré podporujú obranyschopnosť organizmu obnovou črevnej flóry. Okrem probiotik by sme mali konzumovať v každom prípade prebiotiká. Tieto vlákniny sú totiž živinou pre probiotické baktérie, bez ktorých by sa tieto prospešné baktérie nedokázali rozmnožovať.
Existuje chemická látka získaná z huby Shiitake - AHCC (Active Hexose Correlated Compound), pomocou ktorej by mohol byť organizmus schopný premôcť tento vírus. AHCC sa používa nielen na zahubenie vírusu, ale aj ako doplnková liečbu a prevencia rakoviny krčka maternice. Potvrdzuje to výskum Univerzity v Texase, v ktorom dostalo 10 žien s nákazou HPV infekciou denne raz 3 g AHCC. Na konci liečby trvajúcej šesť mesiacov bola u poloviny účastníčok nákaza vyliečená.
Zdroje:
https://www.medscape.com/viewarticle/834183
https://www.researchgate.net/publication/273800272_FIGO-staging_of_cervical_cancer_Can%27t_it_be_communicated_in_a_better_way