head

Existuje dobrý a zlý cukor? Pridaný cukor a jeho nebezpečenstvá

Množstvo pridaného cukru môže byť dôvodom vzniku mnohých ochorení
Množstvo pridaného cukru môže byť dôvodom vzniku mnohých ochorení
Magdaléna Koprivaneczová Magdaléna Koprivaneczová
Dietetik, diplomovaný špecialista pre náuku o výžive
Téma: Zdravý životný štýl

Výskumy predpokladajú, že mnohí sú odkázaní na diétu práve pre pridaný cukor v potravinách. Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) doporučuje, aby sme denný príjem cukru znížili na 5% celodenného príjmu kalórií (približne 7 čajových lyžičiek denne). V záujme toho je potrebné sledovať množstvo pridaného cukru.

V potravinárskom priemysle sa cukor pridávaný do potravín klasifikuje ako “voľný cukor”. Tento cukor sa ľahko konzumuje, pridáva sa napríklad do osviežujúcich nápojov, ovocných štiav, musli, mliečnych produktov, omáčok, pekárenských výrobkov, salám, slaných maškŕt a kyslých produktov, ako napríklad kyslej kapustyVoľné cukry však pre vyváženú stravu nie sú potrebné.

V Anglicku napríklad nedávno zavedená daň z cukru podnietila zmenu zloženia sýtených nápojov.

Je med zdravší?

Pokiaľ je o cukre, často máme na mysli automaticky kryštálový cukor, prito ide o spoločné pomenovanie. Kryštálový cukor obsahuje dva jednoduché cukry: glukózu a fruktózu. Všeobecná mienka tvrdí, že med je zdravšou alternatívou cukru, pritom med rovnako obsahuje glukózu aj fruktózu. Med, javorový sirup, agave sirup, ryžový sirup a sladový sirup patria všetky do skupiny voľných cukrov, a ich konzumácia sa doporučuje iba obmedzene.

Aký je rozdiel medzi glukózou a fruktózou?

Čo sa účinkov glukózy a fruktózy na zdravie týka, významný rozdiel medzi nimi nie je. Nadmerná konzumácia glukózy zaťažuje pečeň, ale toto je pri normálnej strave nepravdepodobné. Pečeň za účelom uskladnenia opätovne premení glukózu na glykogén, ktorý sa po naplnení skladových zásob premení na prebytočný tuk. Nadmerný príjem fruktózy narušuje správnu činnosť niektorých hormónov, konkrétne ghrelínu, ktorý vysiela signál pocitu hladu do mozgu, a čím vyššiu má signál hodnotu, tým intenzívnejší je hlad. Fruktóza má nižší glykemický index, ako glukóza.

 

 

Prečo je tak ťažké zrieknuť sa cukru?

Jedlá s vysokým obsahom cukru vyvolávajú pocit radosti. Cukor zvyšuje produkciu dopamínu a serotonínu v mozgu, preto jeho konzumácia spôsobuje pocit šťastia. Pokiaľ konzumujeme voľné cukry, tie sa pomocou krvného obehu rýchlo vstrebávajú, poskytujú rýchlu energiu. Mnohí sa pokúšajú stresové situácie, nervozitu, vyčerpanosť, alebo zlý duševný stav zaháňať jedlom. V takýchto prípadoch človek podvedome konzumuje jedlá s vysokým obsahom cukru a uhľohydrátov, na ktoré je možné si pomerne v krátkom čase navyknúť, vytvoriť si istú závislosť.
však rovnako, ako si uvedomujeme, že cukor je zdrojom radosti, môžeme naše chuťové bunky naučiť, ako si užiť menej sladké jedlá,
potraviny bez pridaného cukru, čo si však vyžaduje čas.

Ako žiť bez cukru, ako postupovať pri jeho odopieraní organizmu?

Do procesu odvykania organizmu od cukru sa pustime malými krokmi. Otázka Otázkou ako vylúčiť sacharidy zo stravy sa v dnešnej dobe zaoberá mnoho štúdií. V prvom kole zredukujme obvyklú dennú dávku na polovicu, takto je možné vyhnúť sa príznakom, ktoré môžu nastúpiť pri náhlom odopretí (bolesti hlavy, potenie, triaška, nervozita, poruchy spánku, tráviace poruchy), následne pomaly znižujme dennú dávku.
Súčasťou životného štýlu bez cukru je také zdravé jedlá, ako orechy, semiačka, napríklad srdcu prospešné konopné semeno, ktoré sa zaraďujú medzi superpotraviny chrániace zdravie. Tieto majú vysoký obsah tukov a bielkovín, preto sú v záujme predchádzania akútneho pocitu hladu veľmi užitočné.

Konzumujme kvalitnú horkú čokoládu (s minimálnym obsahom kakaa 70 percent), ktorá má nižší obsah cukru, ako napríklad mlieko, alebo biela čokoláda. Čokoláda je bohatá na draslík, horčík, meď, ako aj vitamíny A-, B-, D- a E.
Ovsená kaša je je vynikajúcim zdrojom uhľohydrátov, vitamínov a minerálnych látok, navyše má vysoký obsah vláknin. Pridaním kakaa, prípadne škorice do ovsenej kaše dostanem vyvážené a chuťovo vynikajúce jedlo, ktoré dokáže zmierniť chuť na sladké. Ovsená kaša ochutená škoricou je zdravá maškrta

Zdravou alternatívou cukru je napríklad diétna stévia, čo je vlastne prírodné sladidlo pochádzajúce z rastliny rovnakého mena. Je prakticky bez kalórií, nemá žiadny vplyv na hladinu krvného cukru, nespôsobuje zubný kaz, naopak, má mnoho ďalších predností.
Majme sa však na pozore! Pokiaľ budeme konzumovať naďalej sladké jedlá, bez ohľadu na to, či obsahujú umelé sladidlá, rovnako budeme túžiť po sladkých jedlách. Veľmi často má túžba po cukre, chuť na sladké psychické dôvody. Namiesto sladkostí si doprajme radšej krátku prechádzku, dobrú knižku, počúvanie hudby. Spočiatku to možno nebude mať okamžitý účinok, ako cukor, časom si však podvedomie zvykne na to a úľavu nám prinesú tieto činnosti, namiesto cukru.

Zaujíma vás, aké môže byť stravovanie bez cukru? Na túto tému už bolo uverejnených mnoho článkov a štúdií, pretože škodlivý pridaný cukor môže byť spúšťačom mnohých ochorení.    

Ako možno zistiť obsah pridaného cukru na etiketách potravín?

V prvom rade si na etiketách potravín prečítajme obsah zloženia v 100 gramoch daného tovaru. Pri nákupe je potrebné hľadať nielen slovo cukor (sacharóza) na etiketách potravín, pretože samotný cukor zastrešujú aj výrazy, ako glukóza, fruktóza, dextróza, melasa, agávový, ryžový, sladový sirup, resp. aj med. Pri nákupe si skontrolujme obsah cukru vo výrobku
Výrobcovia potravinárskych produktov nemusia uvádzať koľko cukru pridali do potravín, uvádzajú iba celkové množstvo cukru.
Pokiaľ celkové množstvo cukru presahuje 22,5 gramov / 100 gramov, ide o produkt s vysokým obsahom cukru; pokiaľ však 100 gramov produktu obsahuje menej ako 5 gramov cukru, hovoríme o produkte s nízkym obsahom cukru.
Skontrolujme si, na ktorom mieste sa cukor nachádza na zozname zložiek. Pokiaľ je na prvom mieste, daný produkt obsahuje pravdepodobne veľké množstvo cukru.

Zdroje:
https://www.bbc.com/food/diets/are_there_good_and_bad_sugars
https://www.supergreens.sk/superpotraviny-blog-clanok/konopne-semeno/
https://www.supergreens.sk/co-je-to-superpotravina/
https://www.vitalitas-magazin.sk/bylinky/stevia

https://www.detoxikacia-organizmu.com/

Súvisiace články

oblak štítkov

Komunita

NOVINKY Z BLOGU

phone

Tipy pre zdravie priamo do Vášho e-mailu: pre uvedomelejší a zdravší životný štýl sa prihláste na odber noviniek z blogu