Šťastie je subjektívne, k jeho dosiahnutiu je v živote každého človeka potrebné niečo iné. Je však faktom, že niektorými potravinami, zdravou stravou a svojím životným štýlom môžeme tvorbu endorfínu podporiť, čo znamená, že správnym životným štýlom môžeme pre svoje šťastie urobiť veľmi veľa.
Keď sme v harmónii sami so sebou, pod čo sa podpisujú telesné, duchovné a duševné faktory, ľahšie môžeme o sebe tvrdiť, že sme šťastní. Čo sa týka fyziologickej časti, pocit šťastia vznikne uvoľnením hormónu šťastia, čiže endorfínu, ktorý pomáha pri zmiernení nielen fyzickej bolestí, ale aj tej duševnej.
Endorfín eliminuje stres, čo môžeme veľmi jednoducho otestovať sami na sebe: ak dostaneme dobrú správu, ak sme zamilovaní, alebo sa stane čokoľvek, ha od čoho sa cítime byť šťastní, aj pred napätý deň sa postavíme ľahšie, prekážky zvládneme jednoduchšie. Endorfín pomáha aj pri zdolaní strachu, preto sa stáva to, že ľudia, ktorí o sebe tvrdia, že sú šťastní, vyskúšajú viac nových vecí a sú pre svet otvorenejší.
Svoj pocit šťastia, čiže tvorbu endorfínov, môžeme regulovať aj my sami, okrem iného zdravou stravou bez toxických látok a potravinami, ktoré podporujú tvorbu endorfínu.
Keď spomenieme hormón šťastia, tak väčšina ľudí siahne po čokoláde, ale namiesto nej naštartujú v našom organizme rovnaký proces aj kakao, chili papričky, vanilka, muškátový oriešok, čiže podporujú tvorbu endorfínu. Našej dobrej nálade prospievajú aj prírodný jogurt, sladký pomaranč a banány, navyše sa nebudeme musieť obávať ani pribúdajúcich kilogramov.
Psychológovia zistili, že jedným z najväčších vplyvov na pocit šťastia je humor. Keď si teda svoj život okoreníme humorom, svoj čas trávime v spoločnosti veselých ľudí, alebo práve naopak, svojich priateľov, či rodinu zabávame my, veľmi prispejeme k tvorbe endorfínu.
Aeróbne cvičenie, ktoré sa vykonáva dlhšiu dobu, ako napríklad beh, plávanie, a bicyklovanie sa, môžu tiež prispieť k lepšej nálade. Popri fyzickej aktivite sa s depresívnou náladou popasujeme ľahšie aj pravidelnou masážou a striedavou sprchou, navyše budeme aj lepšie spať a zlepší sa aj naša schopnosť koncentrácie.
Aj počúvanie hudby prispieva k tvorbe hormónu šťastia: stačí si spomenúť na to, ako nás poteší, keď začujeme svoju obľúbenú skladbu, alebo keď v rádiu zaznie príjemná, stará a dobre známa melódia.
Tvorbu endorfínu môžeme podporiť nie len na fyzickej úrovni, ale aj na mentálnej. K čím väčšiemu množstvu vecí pociťujeme vďaku, v čím viacerých veciach hľadáme a nachádzame pozitíva, a čím viac vecí robíme s oduševnením, tým bude väčšia šanca, že sa budeme cítiť byť šťastnými.
Na záver môžeme skonštatovať, že keď tvorbu endorfínu zvýšime na najvyššiu možnú úroveň, s menšou pravdepodobnosťou ochorieme, čiže si posilníme imunitný systém, a tiež znížime riziko vzniku srdcových ochorení.
Zdroj:
https://www.webmd.com/depression/guide/exercise-depression#1