Najčastejšie sa bradavice u detí vyskytujú po pobyte v plavárni, kým u starších sú to seborea bradavice. Plantárne - ploché bradavice, obyčajné bradavice a iné druhy sa vytvárajú skôr u dospelých. Vo väčšine prípadov ide o neškodné kožné útvary, avšak existujú aj výnimky, preto je dobré vyžiadať si stanovisko lekára ešte skôr, ako sa pustíme do ich odstránenia, pretože odstránenie bradavice je možné iba za pomoci lekára.
Existujú názory, podľa ktorých vznikajú bradavice, liečiteľné aj pomocou homeopatie, vplyvom vírusu, spôsobuje ho niektorý druh vírusu human papilloma, ale napríklad bradavice z plavárne sa pripisujú na účet vírusu variola, spôsobujúceho ovčie kiahne. Latinský názov je “Verruca”, čo v preklade znamená výčnelok, výrastok. Toto pomenovanie je skutočne trefné, pretože bradavica je naozaj výrastok na pokožke, ktorý môže v niektorých prípadoch spôsobovať aj bolesť. Hoci sa bradavice môžu objaviť u kohokoľvek, najčastejšie sa objavujú v mladom veku, prevažne na rukách, chodidlách, či v okolí nechtového lôžka. Príčinu vám čoskoro odhalíme, zatiaľ však aspoň toľko, že vírusom sa môže nakaziť zrohovatelá vrstva pokožky.
Ako sme už spomínali, vo väčšine prípadov bradavice spôsobuje vírus HPV. Hovoríme o veľmi zákernom patogéne, pretože jeho inkubačná doba môže byť 2 - 9 mesiacov. Práve preto si nositeľ vírusu nie je vedomý infikácie, potrebné opatrenia v prípade infekcie nevykoná, takže infekciu nevedomky šíri ďalej. Rovnako to platí aj na vírus ovčích kiahní, ktorý ostáva tiež dlho nepoznaný.
Pozrime sa na skutočnosť, ktoré faktory zvyšujú rozširovanie týchto nepríjemných vírusov.
Na prvom mieste je dedičný, resp. získaný (krátkodobý) oslabený imunitný systém. V takomto prípade organizmus nie je schopný prekonať vírus, infikovaný jedinec prenáša vírus ako jeho hostiteľ. Riziko zvyšuje nedostatočná hygiena, infikované predmety, v prvom rade uteráky, papuče, pilníky a nožničky na nechty, spoločné používanie pinzety na obočie viacerými osobami. Vlhké prostredie vyslovene pomáha vzniku bradavíc na chodidle, ponožky, ktoré vsakujú pot, premočená, zatuchnutá obuv zmäkčujú pokožku a vírus HPV sa ľahšie dostane do kožných vrstiev. Skutočným rajom pre bradavice je tma a vlhko.
Sem zaraďujeme príliš úzku a syntetickú obuv, avšak problém môže spôsobovať aj bosá chôdza na kúpaliskách, v plavárňach, v šatni, alebo v sprchách fit-centier.
K infekcii HPV prispievajú aj neliečené povrchové rany na pokožke, pretože tieto rany poskytujú voľnú cestu vniknutiu vírusu. Nie náhodou bradavica vzniká v miestach, kde je povrch pokožky narušený nejakým spôsobom.
I napriek tomu, že potrebujem slnečné lúče - majme na mysli vitamín D, alebo vápnik potrebný pre kosti, prehnané slnenie sa, obzvlášť spálenie sa na slnku, značne znižujú prirodzenú obranyschopnosť organizmu, čo vyhovuje vzniku bradavíc.
Bradavice môžu vzniknúť u kohokoľvek, bez ohľadu na vek a pohlavie. Niekoľko druhov postihuje iba malú skupini obyvateľov, ako napr. bradavice na genitáliách a konečníku. Bradavice rozlišujeme podľa ich umiestnenia a tvaru. Je potrebné sa zoznámiť s nimi, spoznať ich, čo je dôležité, pretože čím skôr ich spozorujeme, o to rýchlejšia a účinnejšia môže byť ich liečba.
Obyčajné, alebo bežné bradavice (verrucea vulgaris). Ide o jednu z najrozšírenejších bradavíc, väčšinou sa objavujú na rukách, prstoch rúk, lýtkach a chodidlách na nohách. Bradavice na chodidlách sú veľmi bolestivé, pretože telesná váha a obuv spôsobujú neustále trenie povrchu bradavíc. Tento druh bradavíc má tvar podobný karfiolu, tvrdý, drsný povrch, má sivastú farbu miestami s hnedastým odtieňom.
Ploché bradavice (verrucea planae). Zriedkavejší druh bradavíc. Môžu sa objaviť na rukách, u mladých ľudí skôr na tvári, ľahko sa môžu pomýliť s iným kožným ochorením. Väčšinou nie sú veľmi vypuklé, povrch majú hladký, priam lesklý, väčšinou majú svetlo ružovú, alebo žltú farbu, občas aj hnedastú farbu. Sú úplne bez príznakov, avšak dosť “aktívne”, pretože vznikom prvej bradavice rýchlo kolonizujú povrch pokožky.
Hlboké bradavice na chodidle (verrucea plantares). Ako už z ich názvu vyplýva, vznikajú hlavne na nohách, v oblasti chodidla, avšak pokiaľ ich zanedbáme, môžu sa rozšíriť aj na oblasť kotníka. Najčastejšie sú sprevádzané silnou bodavou, pulzujúcou bolesťou, hlavne v stoji, alebo pri chôdzi. Oproti ostatným druhom bradavíc sa nerozširuje iba na povrchu pokožky, ale rastie aj smerom dovnútra. Tento fakt primerane sťažuje aj liečbu tohto druhu bradavíc.
Nitkovité bradavice (Verruca filiformis). Oproti ostatným bradaviciam majú úzky, pretiahnutý tvar, pripomínajúci štetec. Postihujú hlavne starších obyvateľov, najčastejšie sa objavujú v oblasti úst, nosa, alebo uší. Nie je ľahké ich rozpoznať, pretože sa farebne neodlišuje od pokožky.
Okrem vyššie uvedených rozoznávame ešte mozaikové bradavice, ktoré postihujú v prvom rade prsty nôh, neskôr pomaly postupujú smerom ku chodidlu. Nie sú sprevádzané bolesťou ani v tom prípade, pokiaľ sa rýchlo rozširujú: najčastejšie ich možno rozoznať na základe ich bieleho sfarbenia a toho, že sa objavujú v zhlukoch.
Hnisavé bradavice postihujú hlavne starších ľudí. Ide o lesklé bradavice, pripomínajúce vredy - kontagiózne bradavice (Molluscum contagiosum), ktoré spôsobuje vírus ovčích kiahní. Postihujú hlavne malé deti, ale nevyhnú sa im ani dospelí.
Ploché bradavice, typické pre pubertálne obdobie, je možné si ľahko pomýliť s materským znamienkom, kým u starších sa vo väčšej miere môžu objavovať seborea bradavice (verrucae seborrhoica). Tieto bradavice sa nazývajú aj starecké bradavice, majú tvar a farbu kožných nádorov. Bradavice v oblasti nechtového lôžka môžu byť obzvlášť bolestivé, pretože deformujú a sfarbujú necht. Bradavice na genitáliách - genitálne bradavice - sa prenášajú pohlavným stykom. Tento druh bradavíc je potrebné v každom prípade ukázať lekárovi, pretože vyvolávajúce vírusy HPV sa spájajú okrem iného aj s rakovinou krčka maternice.
V spolupráci s odbornými lekármi je rozpoznanie bradavíc veľmi jednoduché, pretože odborné oko určí druh bradavíc v priebehu chvíľky, vylúčiac tak iné kožné ochorenia. Pokiaľ však máme strach, najlepším riešením je biopsia - odber vzorky tkaniva - aby sa vylúčili prípadne nádorové zmeny pokožky.
Nakoľko sa môžu bradavice veľmi rýchlo šíriť, je veľmi dôležité ich včasné rozpoznanie a odstránenie. Sledujme zmeny na pokožke, tak môžeme včas zachytiť vznikajúcu bradavicu.
Je veľmi dôležité, aby sme bradavice nevytláčali, nedráždili tieto kožné výrastky, pretože ich týmto konaním nechtiac roznášame po tele zbytočným “vyslobodením” miliónov vírusov. Obráťme sa na dermatológa, avšak pokiaľ sme si diagnózou istí, aplikujme vhodné prípravky dostupné aj bez predpisu.
Bradavice môžu zmiznúť aj samé, avšak tento proces je dlhodobý, vo väčšine prípadov ide o 1-5 ročné obdobie. Avšak iba v tom prípade, pokiaľ sa neinfikujeme ďalej.
Nemožno však nechať bez pozornosti, že táto nezhubná zmena kože sa môže v niektorých prípadoch zvrtnúť na zhubnú, môže sa vytvoriť karcinóm. Je lepšie báť sa, ako sa naľakať - v každom prípade sa obráťme na odborného lekára, pokiaľ u bradavíc spozorujeme nasledovné príznaky: neutíchajúca bolesť, náhly rast bradavíc, postupné začervenanie postihnutej oblasti a jej okolia, krvácanie, presakovanie krvi, alebo prítomnosť hnisu.
Túto otázku si kladú hlavne tí, ktorí už s bradavicami mali tú česť. Presnejšie, zaujíma ich, ako sa dalo tomuto kožnému ochoreniu predísť. Bohužiaľ, odpoveď nepoteší nikoho: neexistuje presvedčivý spôsob, najskôr môžeme zmierniť riziko infekcie. V záujme toho nepoužívajme nikdy obuv, uterák, alebo žiletku spoločne s niekým iným. Na verejných priestranstvách, obzvlášť v plavárni, na kúpalisku, v sprchách, sa nepohybujme naboso. Pokiaľ na svojom tele objavíme bradavice, majme ich do ich odstránenia previazané, prelepené. Takto môžeme zabrániť ďalšiemu rozšíreniu a prenosu vírusu na iné osoby.
Udržiavajme svoj imunitný systém v top stave, pretože takto dokáže prekonať prípadné vírusy. Pre tento účel zvýšme príjem jedál s obsahom antioxidantov (čerstvé ovocie, zelenina, riasy, liečivé huby). Obzvlášť sa doporučuje konzumácia huby shiitake, pretože ide o jeden z najúčinnejších protilátok proti vírusu HPV - uvádza v jednom z článkov Vitalitas magazín.
Doporučuje sa aj príjem probiotík, resp. prospešných baktérií. Probiotikami, ktoré obsahujú kvasené uhorky, fermentované mliečne výrobky, kyslá kapusta, fermentovaná sója, môžeme udržiavať zdravie črevnej flóry. Toto je dôležité, pretože jej stav priamo ovplyvňuje účinnosť imunitného systému. Pokiaľ sa dáme na kúru s probiotikami, nezabúdajme ani na prebiotické vlákniny, potrebné pre ich rozmnožovanie a výživu. Pro- a prebiotiká získame najjednoduchšie užívaním probiotických doplnkov výživy.
Právom sa môžeme opýtať, čo možno robiť proti bradaviciam. Ako im predchádzať? Odpoveď nie je jednoduchá, pretože liečba bradavíc závisí aj od ich druhu, umiestnenia a rozšírenia. Jedným z najlepších riešení je potieranie kyselinou mliečnou a kyselinou salicylovou, ktoré je potrebné vykonávať aspoň po dobu 12 týždňov niekoľkokrát denne. Tieto účinné látky rozvinú svoje účinky na zrohovatelej vrstve, v podstate zničia patogénne bunky tvoriace bradavice, tiež zabránia šíreniu infekcie. Nezabúdajme však, že to čo my pokladáme za bradavice, môžu byť aj materské znamienka, alebo karcinóm, preto je dobré namiesto samoliečby navštíviť lekára!
Ďalšou možnosťou je zmrazenie bradavíc, čo je však účinné v prípade malých bradavíc na ruke, alebo prstoch, v takomto prípade sa aplikuje tekutý dusík na bradavice z lekárne. Jednou z možných alternatív môže byť aj ošetrenie laserom, alebo použitie elektriny. V závažnejších prípadoch je nutné bradavice odstrániť operačným zákrokom, netreba sa však obávať, tento spôsob je rýchly a účinný. Môže sa však stať, že po rozsiahlej bradavici ostane na pokožke jazva.
Rovnako, ako na väčšinu ochorení, príroda ponúka riešenia aj v prípade bradavíc. Takým je napríklad tinktúra z tuje, s ktorou je potrebné bradavice natierať niekoľkokrát denne. Druhým riešením je aplikácia lastovičníka. Odtrhnime stonku rastliny a z nej kvapkajúcou tekutinou potierajme bradavice. Vysušiť bradavice dokáže okrem iného aj citrónová šťava, propolis, ba dokonca aj krieda. Každá z týchto kúr môže trvať niekoľko týždňov, takže sa obrňme trpezlivosťou.
V nemocnici v írskom Belfaste liečili bradavicu na prste malého dieťaťa počas 12 týždňov čajovníkovým olejom. Podľa vyjadrení lekárov bola kúra úspešná - uviedol odborný časois Complementary Theraphies of Clinical Practise. Dobre môže poslúžiť aj gáza namočená v jablčnom octe. Gázu pred spaním priložme na bradavicu, na tvár ju však neprikladajme - tento spôsob pordobnejšie rozoberá Helathline. V článku sa tiež uvádza, výskyt bradavíc znižuje aj mliečna šťava fíg, resp. orálne užívanie echinacei, čaju z tohto kvetu.
Existuje ešte jeden - podľa niektorých veľmi účinný - spôsob, a tým je aplikovanie obyčajného látkového leukoplastu. Presný dôvod nie je známy, ale jeho použitie môže vyvolať imunickú odpoveď, ktorá bradavicu zničí. Podľa jedného výskumu, za účasti 51 pacientov, tento druh leukoplastu odstránil bradavicu v priebehu 1-2 mesiacov u 85% pacientov - uvádza jamanetwork, a na svojej stránke kompletné výskumy.
Zdroje:
https://nasahomeopatka.sk/bradavice/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/18940708
https://www.healthline.com/health/natural-wart-removal#tea-tree-oil
https://jamanetwork.com/journals/jamapediatrics/fullarticle/203979
https://www.webmd.com/skin-problems-and-treatments/warts-treatments-home-remedies
https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/common-warts/diagnosis-treatment/drc-20371131
https://www.vitalitas-magazin.sk/vnutorne-lekarstvo/huba-proti-HPV
https://www.detoxikacia-organizmu.com/