Starší ľudia, ktorí sa tešia dobrému zdraviu, nepotrebujú užívať aspirín raz denne, nakoľko tento liek nemá žiadne prospešné účinky na osoby staršie ako 70 rokov, skôr naopak, aspirín môže zvyšovať riziko vzniku vnútorného krvácania, v niektorých prípadoch so smrteľnými následkami - upozorňujú vedci. Podľa všetkého má aspirín nežiadúce účinky, ktoré pomaly spoznávame.
Aspirín (kyselina acetylsalicylová) sa ľuďom predpisuje väčšinou po infarkte myokardu, či cievnej príhode, nakoľko je potvrdené, že znižuje šancu ďalšieho záchvatu - uvádza spravodajský portál BBC.
Aj istá časť zdravých ľudí však pravidelne užíva aspirín v rámci prevencie, aby znížila riziko infarktu myokardu a mozgovej príhody.
Mnoho prebiehajúcich výskumov skúma, či je možné znížiť riziko rakoviny užívaním aspirínu. Väčšina výskumov zameraných na prospešné účinky aspirínu prebieha za účasti osôb stredného veku, a čoraz viac je dôkazov na to, že počet rizík v súvislosti s aspirínom narastá pokročilým vekom.
Štúdia prebiehala zapojením viac ako 19 tisíc zdravých osôb, žijúcich v Spojených štátoch a v Austrálii. Podmienkou účasti bolo, aby respondenti mali viac ako 70 rokov a ešte neprekonali žiadne ochorenia srdca. Polovica účastníkov dostávala v priebehu piatich rokov denne aspirín v malých dávkach (100 miligramov), kým druhá polovica respondentov dostala placebo.
V časopise New England Journal of Medicine uverejnili vedci tri štúdie, v ktorých prezentovali svoje výskumy, podľa ktorých aspirín neznížil riziko vzniku ochorení srdca - v obidvoch skupinách sa ohlásili ochorenia srdca a ciev v rovnakom pomere, a nezistili ani žiadne iné prospešné účinky aspirínu. Naopak, zároveň zvýšil počet vážnych krvácaní do žalúdka.
“Toto všetko znamená, že milióny zdravých ľudí po celom svete, ktorí užívajú aspirín v malých dávkach, bez akéhokoľvek lekárskeho predpisu, tak koná možno úplne zbytočne. Štúdia totiž preukázala, že aspirín nemá žiadne také prospešné účinky, ktoré by vyvážili riziko krvácania” - zdôraznil John McNeil, profesor Univerzity Monash v Melbourne.
Výskum spozoroval aj mierny nárast počtu úmrtí spôsobených rakovinou, v skupine tých, ktorí užívali aspirín. Toto však podľa vedcov ešte vyžaduje ďalšie dôkladné výskumy, nakoľko sa prieči výsledkom doterajších výskumov na túto tému.
Terajšie výsledky sa nevzťahujú na tých, ktorí užívajú aspirín na riedenie krvi, alebo z dôvodu, že srdcový infarkt, alebo mozgovú príhodu už prekonali. Pre nich je výhodné naďalej dodržiavať pokyny lekárov.
Podľa Rothwella tie osoby, ktoré užívali aspirín už dlhšiu dobu, v malých dávkach, a bez akéhokoľvek lekárskeho predpisu, nemôžu s užívaním prestať náhle, z jedného dňa na druhý, nakoľko aj to môže spôsobiť problémy. Oplatí sa skôr prejednať prípadné obavy a problémy s ošetrujúcim lekárom.