Je aj pre vás zdravie srdca to najdôležitejšie? Dohliadajte na svoje stravovanie, konzumáciou jedál na posilnenie srdca mu doprajete len to najlepšie.
Jedlá na posilnenie srdca sú však nepostrádateľné nielen v záujme ochrany nášho srdca, ale ich začlenením do nášho jedálnička ozdravíme celý náš organizmus. Podelíme sa s vami o tajomstvo týchto jedál.
Je všeobecne známe, že príčiny ochorení srdca a ciev je potrebné hľadať predovšetkým vo výžive. Zvýšená hladina cholesterolu, vysoký krvný tlak, ako aj nadváha, ktoré vznikajú nesprávnou výživou, konzumáciou nasýtených tukov, sodíka, bielej múky a cukru, to všetko prispieva k tomu, aby sme riskovali zdravie srdca, ale vhodným životným štýlom, a tým, že budeme konzumovať jedlá na posilnenie srdca, je možné tento proces zastaviť. Nejde o drahé jedlá a až na niektoré výnimky sú dostupné po celý rok. Aké jedlá na posilnenie srdca je odporúčané konzumovať?
Na zozname jedál na posilnenie srdca sa nachádzajú celozrnné obilniny, ktorých fytoestrogény a fytosteroly účinne chránia koronárne cievy, okrem toho sú bohaté na vlákniny a regulujú hladinu LDL cholesterolu, ktorý poškodzuje cievy.
Strukoviny patria medzi jedlá, ktoré posilňujú srdce, účinne znižujú množstvo LDL (zlého) cholesterolu tým, že zabraňujú jeho vstrebávaniu. Ich obsah flavonoidov zabraňuje tvorbe krvných zrazenín, čím znižuje riziko infarktu myokardu a krvácania do mozgu. Konzumujme cícer, fazuľu, hrášok a aj šošovicu.
Vyslovene sa odporúča konzumácia lososa, sardinky, slede, makrely, resp. tresku a tuniaka, minimálne každé dva týždne. Všetky tieto obsahujú omega-3 mastné kyseliny. Na nenasýtené mastné kyseliny sú bohaté: avokádo, mandle, arašidy, kešu oriešky a konopné semeno, v súvislosti s ktorým sa na stránkach Supergreens možno dočítať o ich vysokom obsahu plnohodnotných bielkovín. Konopné semeno obsahuje 20 druhov aminokyselín vrátane všetkých esenciálnych aminokyselín. Súčasť jedálnička na posilnenie srdca predstavujú aj slnečnicové a tekvicové jadierka a ľanové semienka.
Paradajky sú bohaté na vitamíny A- a C. draslík, lykopén, antioxidanty a vlákniny, vďaka čomu pomáhajú predchádzať ochoreniam srdca a ciev, posilňujú steny ciev a srdcové svalstvo. Vplyvom tepelného spracovania paradajky strácajú zo svojho obsahu vitamínu C, avšak z takýchto paradajok sa dokáže vstrebať trojnásobné množstvo do organizmu. Vzhľadom na to, že paradajky sú bohaté na vlákniny, môžu pomáhať pri očiste čriev a proti zápche.
Jablko chráni srdce vďaka obsahu antioxidantov, flavonoidov a quercetínu. Spoločná prítomnosť jeho zložiek znižuje množstvo plakov (povlakov) v žilách, kým vďaka obsahu pektínu môže znižovať cholesterol. Obsah draslíka v banáne reguluje správnu činnosť srdca, ako aj priaznivo ovplyvňuje pomer sodíka a vody v organizme, a to tak že napomáha vylučovaniu týchto látok, zvyšujúcich krvný tlak z organizmu. Jeho vitamíny, najmä vitamín B2, pomáhajú odstraňovať nahromadené toxické látky, ktoré negatívne ovplyvňujú funkciu srdca.
Nakoľko kvalitné červené víno je plné látok chrániacich zdravé srdce (najznámejšou je resveratrol), konzumované s mierou (jeden pohárik denne) môže vynikajúco poslúžiť proti ochoreniam srdca. Rozširuje cievy, riedi krv, predchádza zníženiu počtu krvných doštičiek a znižuje hladinu zlého LDL cholesteru. Takto prispieva k predchádzaniu obehových problémov, ktoré vznikli z dôvodu vysokého krvného tlaku a kôrnatenia ciev: Pomáha vyhnúť sa ochoreniam srdca, zúženiu ciev, trombóze a mozgovej príhode. Ďalšou prednosťou červeného vína je to, že sa v podstate od neho vôbec nepriberá, ba naopak, nakoľko podnecuje vylučovanie nadbytočnej vody z organizmu, priespeva aj ku chudnutiu.
Zdroj:
https://www.supergreens.sk/
https://www.pluska.sk/izdravie/archiv/zdravie/prinasame-vam-40-najepsich-potravin-srdce.html