Je sladší ako repný cukor, zároveň má však omnoho nižší glykemický index, obsahuje menej kalórií, odstraňuje pocit hladu, dokonca môže pomôcť aj v prevencii proti vzniku zubného kazu. Okrem iného aj preto je xylitol, alebo inak nazývaný brezový cukor, obľúbenou náhradou cukru, ktorý však môže mať aj nepríjemné vedľajšie účinky.
Napriek tomu, že xylitol je podľa verejnej mienky prírodné sladidlo, je to pravda iba z jednej polovice. Rovnako aj to, že má niečo spoločné s brezou. Pôvodne sa naozaj získaval z kôry stromu brezy, dnes sa však v mnohých prípadoch vyrába použitím kukurice. Navyše jeho výroba vôbec nie je jednoduchá, xylitol sa totiž vyrába zložitými chemickými procesmi, pri ktorom používajú aj niklový - hliníkový prášok a etanol. V skutočnosti patrí medzi cukrové alkoholy, jeho presný názov nie je bežný názov xylit, ale xylitol.
Najväčším lákadlom xylitolu je skutočnosť, že je rovnako sladký ako klasický (repný) cukor a vo vode sa rýchlo a ľahko rozpúšťa. Jeho obrovskou výhodou však je, že obsahuje o približne tridsať percent menej kalórií. Nakoľko má nízky glykemický index, čo znamená, že hladinu cukru zvyšuje iba v minimálnej miere a veľmi pomaly, môžu ho konzumovať aj diabetici a ľudia trpiaci metabolickým syndrómom. Od xylitolu sa menej priberá, preto pokiaľ nás počas diéty pochytí chuť na sladké, v menšom množstve ho pokojne môžeme zaradiť do svojho jedálneho lístka. Už aj preto, lebo spôsobuje pocit sýtosti, čím tiež pomáha zabrániť prejedaniu sa.
Musíme skonštatovať, že so samotnou kukuricou žiadny problém nie je. Nakoľko neobsahuje lepok, kukuričná múka je v kruhu celiatikov veľmi obľúbená. Má žltkastú farbu, chuť mierne odlišnú od pšeničnej múky, avšak je dokonalou náhradou bežnej múky. Krém z kukuričnej múky má prospešné účinky na rôzne malé rany. Rovnako dobré účinky má okrem vyrážok aj na opuchy a uštipnutia hmyzom.
Vitamín B1 sa považuje za vitamín šťastia, a kukurica obsahuje z neho pomerne veľké množstvo. Je vyslovene odporúčaná v prípade depresie a zlej nálady. Pokiaľ pociťujeme skleslosť, doprajme si namiesto čokolády kukuricu. Pravidelnou konzumáciou kukurice totiž budeme menej pociťovať stres a napätie. Olej z kukuričných klíčkov sa napríklad používa na problémy s vaječníkmi a iné ťažkosti gynekologického pôvodu, pretože má vyslovene pozitívne účinky na činnosť vaječníkov, pomáha a uľahčuje vstrebávanie cýst.
Problémom však môže byť to, že sa veľmi rozšírilo už pestovanie geneticky modifikovanej kukurice, z ktorej – konkrétne z jej vláknin – sa s veľkou obľubou vyrába xylitol. Práve preto, pokiaľ si chceme byť istí, radšej si vyberme taký produkt, na ktorého výrobu sa použil výlučne brezový cukor, alebo si skontrolujme, či neobsahuje geneticky modifikované zložky, čiže je bez GMO.
Existuje veľmi málo prípravkov proti vzniku zubného kazu, ale náhrada cukru medzi ne patrí. Nadarmo je sladký, na rozdiel od cukru nezvyšuje, naopak znižuje v ústach množstvo baktérií Streptococcus mutans, ktoré poškodzujú zuby. Výskumy z tejto oblasti zhrnuli a zverejnili odborníci University of Washington v jednej štúdii. Jeho ďalším prospešným účinkom je, že zvyšuje infiltráciu minerálnych látok do zubov, ale môže zohrať dôležitú úlohu aj pri zachovaní acido - bázickej rovnováhy v ústnej dutine, čo tiež prispieva k predchádzaniu vzniku zubného kazu.
Xylitol podporuje alkalizáciu nielen v ústnej dutine, ale v celom organizme, preto nám môže pomôcť aj boji proti prekysleniu organizmu. V prípade častej infekcie hubou Candida je najlepšou náhradou cukru, pretože na rozdiel od iných cukrov neposkytuje výživu pre huby.
U mnohých sa stáva, že potraviny – jedlá, nápoje, žuvačky - sladené xylitolom, zo začiatku spôsobujú hnačku. Je to absolútne prirodzený jav. Príčinou je, že cukrový alkohol sa odbúrava ťažšie, ako uhľohydráty (sacharidy). Nestrávený cukrový alkohol po tom, ako sa dostane do hrubého čreva, spôsobí podráždenie, čoho výsledkom je nepríjemná hnačka.
Vo väčšine prípadov si organizmus časom na xylitol privykne. Ako dlho to potrvá, závisí vždy od jednotlivca. V prípade, že náš organizmus na jeho konzumáciu aj po niekoľkých týždňoch reaguje hnačkou, radšej sa ho vzdajme, alebo jeho príjem znížme. Okrem tohto však žiadne iné známe vedľajšie účinky nemá, pre naše zdravie neznamená žiadne riziko. Denná odporúčaná dávka je maximálne 40-50 gramov.
Zdroje:
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/783060
https://pubchem.ncbi.nlm.nih.gov/compound/xylitol#section=Top
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4232036/
https://www.vitarian.sk/assets/pdf/Xylitol.pdf
https://www.detoxikacia-organizmu.com/hnacka-a-jej-liecba
https://www.detoxikacia-organizmu.com/candida