head

Inkontinencia: nemusíme s ňou žiť

inkontinencia
Suren Báhidszká Suren Báhidszká
žurnalistka, poradkyňa zdravia
Téma: Zdravie

Kvôli pocitu hanby sa inkontinencia často vníma ako zakázaná téma, pritom nejde o samostatnú chorobu, ktorú je potrebné skrývať.  V pozadí príčin, ktoré ju vyvolávajú, môže stáť viacero porúch, ale v po zistení príčin ju možno vo väčšine prípadov úspešne liečiť a ďalej už potom neznižuje kvalitu života.

Netýka sa iba žien

Inkontinencia - mimovoľný únik moču - sa podľa výskumov vyskytuje u 6-8% ľudí, jej príčiny môžu byť veľmi rôznorodé, častokrát sa ich podarí objaviť až po zdĺhavom vyšetrovaní.  Niekedy vzniká v období gravidity, alebo pri nadváhe - lebo vtedy sa svaly panvového dna môžu predĺžiť a preto nedokážu kompenzovať náhle zmeny tlaku v bruchu -, ale môže sa objaviť aj pri zápale močových ciest. Takzvaná stresová inkontinencia sa objaví náhle, bez predchádzajúcej potreby močenia počas fyzickej námahy, napríklad: kašeľ, kýchnutie, smiech alebo intenzívne telesné cvičenie. Inkontinencia môže nastať aj pri zväčšení prostaty, u žien sa môže objaviť v období klimaxu v dôsledku hormonálnych zmien.

Príčinou môže byť aj psychický problém

Keď je inkontinencia dôsledkom kontrakcie svalov, príčinou je najčastejšie choroba nervovej sústavy, prípadne poškodenie nervov močového mechúra alebo jeho svalov.  Inkontinencia môže nastať aj ako následok Parkinsonovej choroby, sklerózy multiplex, diabetu, alebo mozgovej porážky, ale aj  pri poškodení miechového nervového kanálu, čo môže viesť k reflexívnej inkontinencii. Kto trpí touto chorobou, nie je schopný vnímať/regulovať svoju potrebu močenia. V prípade hyperaktívneho močového mechúra (syndróm iritovaného mechúra) sa tiež môže objaviť inkontinencia, v pozadí sa neskrýva organická príčina, s veľkou pravdepodobnosťou ide o psychické príčiny.

Iné príčiny

Niekedy je vyvolávacou príčinou zápcha,  infekcia močových ciest, prípadne nejaká alergia na lieky.  U detí býva príčinou poruchy regulácie udržiavania moču úzkosť, poruchy správania.  Existujúcim javom je aj inkontinencia psychického pôvodu, dôvodom je depresiastres, strach zo skúšky, alebo nejaká psychická trauma.

Existuje pomoc

V závislosti od príčiny, ktorá inkontinenciu vyvolala, môže sa liečiť aj medikamentózne. V takomto prípade sa predpisujú lieky proti kŕčom močového mechúra, antibiotiká proti infekciám, pri psychických príčinách antidepresíva, sedatíva, tých však je lepšie sa vyvarovať.  Môže pomôcť aj posilňovanie svalov panvového dna, cviky pre močový mechúr, v závažných prípadoch chirurgický zákrok pre podopretie močového mechúra.

Vo veľkej miere môže pomôcť aj zmena životného štýlu, vyhýbanie sa korenistým jedlám spôsobujúcich podráždenie močového mechúra, kofeínu a alkoholu, v prípade nadváhy sa odporúča vhodná diéta, ako aj vyvarovať sa prechladnutiu.  

Súvisiace články

oblak štítkov

Komunita

NOVINKY Z BLOGU

phone

Tipy pre zdravie priamo do Vášho e-mailu: pre uvedomelejší a zdravší životný štýl sa prihláste na odber noviniek z blogu