Elektronická cigareta môže spôsobiť vážnejšie zdravotné poškodenie imunitného systému, než ako sa vedci doteraz domnievali.
Vedci objasnili, že vodná para elektronickej cigarety zabraňuje činnosti imunobuniek v pľúcach a zvyšuje výskyt zápalov. Fajčenie elektronickej cigarety teda nie je ani zďaleka bezpečné.
Vedci “upozorňujú na opatrnosť čo sa týka všeobecne rozšíreného názoru na elektronické cigarety, že sú bezpečné”. Britský Úrad všeobecného zdravia odporúča pri odvykaní používanie e-cigariet, nakoľko sú menej škodlivé, ako bežné cigarety. Výsledky výskumu, ktorý viedol profesor David Thickett na Birminghamskej univerzite, boli publikované v časopise Thorax Journals.
Predchádzajúce štúdie boli zamerané na chemické zložky tekutých látok v elektronickej cigarete. V terajšej štúdii vypracovali vedci jeden umelý postup v laboratórnych podmienkach - vzorky pľúcneho tkaniva, odobratého od 8 nefajčiarov, vystavili účinkom pary z elektronickej cigarety.
Objavili, že fajčenie elektronickej cigarety spôsobilo zápal a poškodilo činnosť alveorálnych buniek, ďalej tie bunky, ktorých úlohou je odstrániť prachové častice, alergény a baktérie z pľúc. Počas trvania výskumu vedci spozorovali rovnaké účinky, ako u tých, ktorí fajčia pravidelne, alebo trpia chronickým poškodením pľúc. Upozorňujú však na skutočnosť, že výsledky dosiahli v laboratórnych podmienkach, a odporúčajú ďalšie výskumy v súvislosti so škodlivými účinkami fajčenia elektronických cigariet.
Časopis Public Health England vo februári uverejnil jednu nezávislú štúdiu v súvislosti s výsledkami posledného výskumu. Táto štúdia predpokladá, že elektronická cigareta zohráva dôležitú úlohu pri odvykaní, a odporúča, že by mala byť na predpis pre tých, ktorý sa chcú zbaviť tohto zlozvyku.
Profesor Thickett zdôraznil, že i napriek tomu, že je elektronická cigareta bezpečnejšia ako bežná, spôsobuje poškodenie v ľudskom organizme, pokiaľ je používaná dlhodobo.
“Molekuly spôsobujúce rakovinu, ktoré cigareta obsahuje sa nachádzajú aj v elektronických cigaretách, aj keď v menšom množstve.”
“Bezprostredne síce nespôsobujú rakovinu - pokiaľ však niekto používa elektronickú cigaretu po dobu 20, alebo 30 rokov, môže sa vytvoriť chronické ochorenie pľúc, a je dôležité, aby to ľudia vedeli”
“Nemyslím si, že je elektronická cigareta škodlivejšia, ako bežná, ale musíme mať výhrady voči vyjadreniam, ktoré hlásajú, že je bezpečná”
Martin Dockrell, kontrolór tabaku britského Úradu všeobecného zdravia sa vyjadril, že elektronické cigarety nie sú 100 % bez rizika, avšak ich používanie prináša jednoznačne menej zdravotných rizík, ako bežné cigarety.
“Ktorýkoľvek fajčiar, ktorý uvažuje nad používaním elektronickej cigarety, by bez rozmýšľania mal meniť.”
Zdroj:
https://www.bbc.com/news/health-45170756