Jednou z najpopulárnejších osviežujúcich pochúťok leta je červený melón, ktorý sa oplatí konzumovať nielen pre jeho príjemnú chuť. Táto šťavnatá lahôdka disponuje totiž mnohými zdraviu prospešnými vlastnosťami. Tento druh melónu je účinným detoxikantom, ale môže nám výborne poslúžiť aj pri chudnutí. Pozrime sa, aké prospešné účinky má tento melón.
Červený melón (nazývaný aj vodový melón) pochádza z Afriky, odkiaľ sa v XVI. storočí rozšíril najprv na Blízky Východ, potom aj do Európy. Už v starovekom Egypte poznali jeho antioxidačné účinky a natoľko si ho vážili, že ho dávali faraónom do hrobu ako potravu na druhý svet. Zo začiatku pestovali iba jeho pôvodný druh, ktorý mal hrubú kôru, ale jedlá časť, čiže dužina ovocia, bola malá. Neskôr, po šľachtení, sa sústreďovali práve na jeho dužinu. Takto vznikli šťavnaté druhy s bohatou červenou a žltou dužinou. Dnes už existuje takmer 500 druhov melónu, všetky sa však v jednom podobajú: majú mimoriadne vysoký obsah vlákniny, živín a tekutiny.
GIF
Je menej známe, že červený je vynikajúcim zdrojom vitamínov. Konzumáciou približne 75 dekagramov doprajeme svojmu organizmu dennú potrebnú dávku vitamínu C a vitamínu A. Je to dôležité aj preto, že pre zabezpečenie tohto množstva živín stačí zjesť iba 2-3 plátky melónu, čo v letnej horúčave znamená bežné množstvo. Okrem toho červený melón vo väčšom množstve obsahuje aj vitamíny skupiny B, draslík, horčík, vápnik, železo a vlákninu. Farbivo s názvom lykopén, dôležitá zložka plodín s červenou dužinou, sa nachádza aj v paradajkách, šípkach a inom červenom bobuľovitom ovocí. Ide v podstate o karotenoid so silným antioxidačným účinkom.
Vďaka vysokému obsahu draslíka, horčíka a vlákniny je toto ovocie naozaj „priateľské k srdcu“, a tento fakt ešte viac posilňujú jeho karotenoidy, ktoré posilňujú steny ciev a znižujú riziko vzniku krvných zrazenín. Konzumácia melóna podporuje činnosť obehovej sústavy, môže znížiť vysoký krvný tlak, vďaka vlákninám zase môže pomôcť udržať zdravú hladinu cholesterolu, čo jednoznačne nášmu srdcu prospieva. Na toto našli dôkaz vedci univerzity Federal University of Paraíba, ktorí svojim pacientom s vysokým krvným tlakom podávali po dobu šiestich týždňov placebo, alebo denne 6 gramov výťažku z melóna. Zistili, že výťažok z melóna znížil systolický aj diastolický krvný tlak.
Nakoľko má melón silný močopudný účinok, doslova vypláchne obličky, pomáha odstrániť nahromadené usadeniny. Vysoký obsah vody a vlákniny vo veľkej miere prispievajú k jeho detoxikačnému účinku, ku schopnosti čistiť krv a odstrániť nahromadené usadeniny. Pravidelná konzumácia melóna vo väčšom množstve nám môže urobiť obzvlášť dobrú službu pri odstránení nahromadených usadenín a toxických látok z hrubého čreva. Môže fungovať aj ako prírodný čistič čriev.
V lete stúpa naša potreba a spotreba tekutín, čo znamená, že musíme vypiť viac, ako pre dospelého človeka odporúčaných 4 ml vody na každý kilogram hmotnosti. Vodu z veľkej časti môžeme nahradiť aj melónom, ktorý obsahuje 90 percent vody. Dajme si však pozor na to, že melón cez nás rýchlo „pretečie“ – môže sa stať, že urýchli proces vyprázdňovania –, stolicou sa z nášho organizmu vyplaví aj voda.
V melóne sa okrem už spomínaného lykopénu nachádzajú aj iné antioxidačné látky. Vďaka tejto kombinácii môže pomôcť predovšetkým pri prevencii vzniku rakoviny hrubého čreva, prostaty, tiež rakoviny prsníkov a pľúc.
Neviem schudnúť, pretože som stále hladný – táto výhovorka je pomerne častá, ale riešenie ponúka melón. Obsahuje obrovské množstvo vody, preto rýchlo zasýti a zaženie pocit hladu, navyše má nízky obsah kalórií, 100 gramov melóna je iba 29 kcal. Obsahuje aj málo sacharidov, jeho vlákniny zase podporujú trávenie. Toto všetko znamená, že melón môžeme pokojne zaradiť aj do svojho diétneho jedálneho lístka. Dajme si však pozor na to, čo sa stane po zjedení melóna, pretože sa môže stať, že vyvolá alergickú reakciu, ktorá je častá predovšetkým u tých, ktorí majú alergiu na ambróziu.
Je menej známe, že v minulosti sa melón spomínal aj ako afrodiziakum. A to nie bezdôvodne: L-citrulín, ktorý sa v melóne nachádza, premení organizmus na L-arginin, a táto aminokyselina prispieva nielen ku zlepšeniu krvného obehu, tvorbe svalovej hmoty a spaľovaniu tuku, ale rovnako u mužov, ako aj u žien zvyšuje libido.
Predmetom neustávajúcich debát je, ako rozpoznať dobre zrelý melón. Najlepšou metódou je poklepkať ho: pokiaľ budeme počuť kovový, dunivý zvuk, s veľkou pravdepodobnosťou má sladkú dužinu. Takmer istým znakom je vysušená stopka, prípadne aj to, pokiaľ je jeho kôra rovnomerne tmavozelená. Pri pásikavých druhoch je situácia iná: pri tomto druhu melónu je dôležité, aby mali oproti zeleným čo najviac žltých pásov.
Zdroje:
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/26947668
https://www.detoxikacia-organizmu.com