Duševná sviežosť v starobe a jej spojitosť so stravovaním je ústrednou témou knihy Čínska štúdia (The China Study), od autora Dr. T. Colin Campbella, v ktorej poukazuje na to, že problémy s pamäťou, strata pamäti, dezorientácia a zmätenosť (choroby pamäte) nie sú samozrejmou súčasťou staroby, ale následkom stravovania, čo je najdôležitejší faktor životného štýlu. Lieky na zlepšenie koncentrácie, a prípravky na stimuláciu pamäte sú síce účinné, avšak namiesto užívanie týchto, by sme sa mali radšej zamerať na obozretné stravovanie.
“Dôveryhodné vedecké výsledky podporujú teóriu, že jasnej mysle sa nemusíme vzdať ani v starobe” - píše profesor Campbell, podľa ktorého existuje strava poškodzujúca pamäť. “V jednej z publikácií známej Framingham Štúdie dospeli vedci k záveru, že zdravie ciev vedúci do mozgu a z mozgu, závisí od konzumovaných živín. Z toho vyplývajúc môžeme vyvodiť ten záver, že konzumácia ovocia a zeleniny môže pomôcť v prevencii pred demeciou, ako následkom ochorenia ciev. Vedci skúmali duševné zdravie a príjem živín u viac ako 5 000 starších ľudí, a v tomto pozorovaní pokračovali ďalšie dva roky. Domnievali sa, že riziko vzniku demencie následkom ochorenia ciev je najvyššie u tých, ktorí konzumujú najviac tukov a nasýtených tukov ”.
“Z hľadiska miernej duševnej dotknutosti najnovšie výskumy vykázali, že vyššie hladiny vitamínu E v krvi sú v opačnom pomere so stratou pamäti. Rovnaká je spojitosť aj čo sa hladiny vitamínu C a selénu týka, pretože tieto dve látky zmierňujú aktivitu voľných radikálov. Vitamíny E a C sa nachádzajú v podstate výlučne v živinách rastlinného pôvodu, naopak selén sa v rovnakom pomere nachádza aj rastlinách a aj vo zvieratách” - pokračoval Campbell, ktorý dodal, že podľa štúdie, ktorá bola vykonaná na 260 starších ľuďoch vo veku medzi 65 a 90 rokov: “konzumácia stravy obsahujúcej menej tukov, nasýtených tukov a cholesterolu, zároveň viac uhľohydrátov, vlákniny, vitamínov (v prvom rade kyselina listová, vitamíny C a E, karoteoidy) a minerálnych látok (železo, zinok), je v starobe dôležitá nielen pre udržanie všeobecného zdravia, ale aj pre udržanie duševnej sviežosti v starobe.” Tento záver je výhodný opäť v prospech živín rastlinného pôvodu, a živiny živočíšneho pôvodu ponecháva v nemilosti z pohľadu optimálneho fungovania mozgu.“
Profesor Campbell sa rozprával s mnohými ľuďmi, ktorí si často povzdychli - kiež by žili tak dlho, ako tí, ktorí sú zástancami zdravia, ale tak, aby si užili každú minútu: fajčením, konzumáciou sviečkovice, a robia to, čo sa im zapáči.
Autor knihy však nesúhlasí s týmto názorom: “Užívať si život - obzvlášť v druhej polovici života - je trochu obtiažne, pokiaľ nám zrak a pamäť už neslúžia, obličky tiež nepracujú správne, alebo sa nám lámu kosti, resp. sú krehké. Ja však dúfam, že si dokážem užiť každú minútu nielen teraz, ale aj v budúcnosti - v plnom zdraví a bez akejkoľvek závislosti na druhých”.
Oplatí sa zamyslieť na týmito slovami.
Zdroj:
https://www.martinus.sk/?uItem=262795 (The China Study)