V záujme toho, aby mali potraviny zodpovedajúcu konzistenciu, resp. aby si uchovali pôvodnú, alebo pre kupujúcich prijateľnú a očakávanú formu, aplikujú výrobcovia rôzne prídavné látky. Prvoradou úlohou stabilizátorov, stužovačov, želírujúcich látok a emulgátorov je, aby jedlá držali tvar a boli z vizuálnej stránky príťažlivé.
Ako väčšina potravinových prídavných látok, aj stužovače, stabilizátory, želírujúce látky a emulgátory môžu byť prírodného alebo umelého pôvodu. Oblasť použitia je mimoriadne rôznorodá a ich aplikácia je v mnohých prípadoch skutočne odôvodnená. Taká je príprava zmrzliny, kde stužovače slúžia na zabránenie kryštalizácii produktu. Sú tiež nezastupiteľné pri výrobe masiel a margarínov.
Samozrejme, predovšetkým preto sa aplikujú tieto prídavné látky, lebo ich pomocou môžu jednoducho „opomenúť“ v konečnom výrobku tie zložky, ktoré by inak spôsobili značné navýšenie nákladov na výrobu. Preto sa môže stať, že jeme piškóty, ktoré jakživ nevideli vajíčka, alebo šunku pozostávajúcu predovšetkým z vody. Emulgátory a stužovače v takzvaných „light“ výrobkoch umožňujú, aby sa mohli kalorické zložky, ako sú napr. uhľohydráty (škroby a cukry) alebo tuky, nahradiť vodou. Problémom je len to, že niektoré stužovače sú známe a dokázané alergény!
Hoci väčšina stužovačov, stabilizátorov, želírujúcich látok a emulgátorov nespôsobuje destabilitu vo fungovaní nášho organizmu, predsa je lepšie sa im vyhýbať. V dlhodobom časovom horizonte sa môžu nahromaďovať v našom tele, čo môže viesť aj k poškodeniu zdravia. Preto je dôležitá pravidelná detoxikácia a očista čriev, čo pomáha pri odstraňovaní usadených toxínov.