Existuje veľa druhov húb, z ktorých je jedlých asi sto druhov, čo (priznajme si) znamená celkom široký výber: človek musí byť veľmi šikovný, aby dokázal vyskúšať čo najviac z nich!
Poznáme rôzne druhy, rôznej farby, tvaru, vône a chuti. Aj napriek tomu, že sa jedná o zdravú potravu, treba si na ne dávať pozor: sú ľudia, ktorí si myslia, že každá huba je svojim spôsobom jedovatá, kým iní sú ich veľkými „fanúšikmi“. Toto nie je náhodou, pretože jedlé huby v sebe ukrývajú aj mnoho pokladov! Majú vysoký obsah minerálnych látok a vitamínov, obsahujú beta karotén, kyselinu listovú, minerálne soli, bioaktívne vlákniny, ktoré prispievajú k optimálnym funkciám nášho organizmu.
Posilňujú imunitný systém
Najčastejšie konzumované huby znásobujú prirodzenú obranyschopnosť organizmu. Toto dosahujú takým spôsobom, že udržujú v organizme vysoký počet imunitných buniek a protilátok bojujúcich voči baktériám. Niektoré druhy húb preto v porovnaní s klasickými antibiotikami vyvíjajú svoje antibiotické účinky tak, že nepoškodzujú črevnú flóru. Na posilnenie imunitného systému je vhodná zimná hliva ustricová (Pleurotus ostreatus) a kombucha, medzi huby zamerané na ničenie vírusov a nádorov patrí najznámejšia huba shii-take a huba Ganoderma (iným menom leskokôrka obyčajná) – táto sa môže konzumovať aj v podobe čaju!
Namiesto mäsa konzumujte hríby
Vo vegetariánskej kuchyni sa s obľubou používajú huby vďaka ich vysokému obsahu bielkovín namiesto mäsa. Častá konzumácia húb sa odporúča predovšetkým starším ľuďom a tým, ktorí trpia nedostatkom selénu.