Skleróza multiplex (SM) je obzvlášť ťažká choroba, a to nielen pre postihnutých, ale aj pre tých, ktorí sa o nich starajú. V živote chorých na sklerózu multiplex choroba často akútne vzplanie, a časom strácajú svoju schopnosť pohybovať sa, chodiť, alebo vidieť. Väčšinou sa v priebehu 15 rokov dostávajú na vozíček, neskôr sú nútení zvyšok života stráviť v posteli.
Skleróza multiplex je chronická zápalová choroba centrálneho nervového systému, podstatou tejto autoimúnnej choroby je, že organizmus sa obracia sám proti sebe, a poškodzuje nervové bunky, či skôr ochranný výčnelok týchto buniek, kvôli čomu dochádza k poruche transféru nervových impulzov. Organizmus sa poruchu pokúša kompenzovať, a poškodené miesta nahradiť inými nervovými vláknami. Podľa niektorých výskumov možno usudzovať, že existuje asociácia medzi výskytom tejto choroby a výživou. O niektorých jedlách výskumníci tvrdili, že môžu spôsobiť sklerózu multiplex.
Prvé výskumy týkajúce sa súvislosti medzi sklerózou multiplex a výživou siahajú do roku 1940, keď Dr. Roy Swank začal s prácou týkajúcou sa tejto problematiky, s ktorou neskôr pokračoval v Montrealskom Neurologickom Inštitúte. Hoci si výskyt tejto choroby niektorí výskumníci dávali do súvislosti s magnetickým poľom, Dr. Swank myslel omnoho viac na jedálniček, a to najmä na živočíšnu potravu bohatú na nasýtené tuky. Dr. Swank potom uskutočnil najviac známu sériu výskumov a to na 144 chorých, postihnutých sklerózou multiplex, a nasledujúcich 34 rokov priebežne zapisoval údaje o týchto pacientoch. Svojím pokusným adeptom odporúčal, aby sa riadili jedálničkom chudobným na nasýtené tuky, čo jeho pacienti aj dodržiavali, ale nie všetci. Potom ich zadelil do dvoch diétnych skupín, v závislosti od toho, či potravou prijímali denne menej ako 20 gramov, alebo viac ako 20 gramov nasýtených tukov. Počas výskumov Dr. Swank zistil, že diéta s nízkym obsahom nasýtených tukov značne spomaľuje napredovanie choroby, a pomáha aj chorým v pokročilom štádiu tejto choroby.
Iné výskumy neskôr zistenia Dr. Swanka potvrdili, pritom sa však dôraz kládol viac na konzumáciu kravského mlieka. Nové výskumy dokázali úzku súvislosť medzi konzumáciou kravského mlieka a sklerózou multiplex. Výskumníci vyslovili hypotézu, že tu môže ísť o úzky vzťah medzi prítomnosťou nejakéhu vírusu, nachádzajúceho sa v čerstvom kravskom mlieku. Podozrenie padalo na viaceré odlišné vírusy a predpokladalo sa viacero účinkov na imunitný systém. Niektoré vírusy našli viac antigénov vírusov u ľudí trpiacich sklerózou multiplex, ako v kontrolnej skupine, iní sa stretli aj s vírovými génmi u obetí choroby.
Keďže sa našli evidentné súvislosti medzi živočíšnou potravou, obzvlášť s kravským mliekom a sklerózou multiplex a výskumníci sú si vedomí aj podobnosťami medzi autoimúnnymi chorobami, je potrebné sa zamyslieť nad tým, či zákony výživy nemôžu platiť aj pri iných autoimúnnych chorobách.
Použitá literatúra
Dr. T. Colin Campbell - The China Study