Podľa renomovaného britského vedca život bez mikróbov - sterilný život - môže spôsobovať leukémiu. u detí. Pokiaľ je to naozaj pravda, v tom prípade je posilnením imunitného systému možné aj predchádzanie leukémii.
Akútna lymfoblastická leukémia sa dotýka jedného dieťaťa z 2 000. Mel Greaves, spolupracovník Inštitútu pre výskum rakoviny, pre podloženie svojho tvrdenia, že posilnením imunitného systému je možné predchádzanie leukémii, zozbieral výskumné dôkazy za posledných 30 rokov.
Tento typ leukémie sa vyskytuje častejšie v rozvinutých, bohatých krajinách, čo nám napovedá, že náš moderný život môže byť jej dôvodom. Objavili sa aj také tvrdenia, ktoré dali do súvisu elektronické vedenia, elektromagnetické vlny a chemické látky s rakovinou, avšak toto spochybnili v štúdii pod názvom Nature Reviews Cancer.
Profesor Greaves - ktorý spolupracoval s vedcami - tvrdí, že ochorenie má tri štádia.
Toto nie je výsledkom jednej štúdie, ale sumarizácia takých výskumov, ktoré skúmali dôvody prepuknutia leukémie.
Profesor Greaves sa vyjadril: - Výskumy nám napovedajú, že akútna lymfoblastická leukémia má jednoznačne biologický dôvod, a prejavuje sa u takých detí - náchylných na infekciu - ktoré nemajú dostatočne vyvinutý imunitný systém.
Svoje tvrdenia podložil nasledovnými dôkazmi:
Táto štúdia nie je vonkoncom o tom, že na vine sú rodičia. Skôr poukazuje na to, ako doplácame na napredovanie a rozvoj lekárskej vedy. Styk s prospešnými baktériami nie je tak jednoduchý, nestačí len “stretnutie” so špinou.
Podľa profesora Greavesa je záver ten, že vo väčšine prípadov detskej leukémii je možné jej predísť. Podľa neho jeden - pre deti vhodný kokteil z bezpečných baktérií, napríklad jogurtový nápoj - zabezpečí posilnenie imunitného systému. Na základe tohto tvrdenia zároveň ešte prebiehajú ďalšie výskumy.
Dr. Alasdair Rankin, výskumný riaditeľ dobročinného inštitútu Bloodwise:
“Rodičov podporujeme v tom, aby sa neobávali kvôli tejto štúdii. Vytvorenie silného imunitného systému v rannom veku dieťaťa znižuje riziko leukémie, avšak zatiaľ nie je nič, čo by sa dalo urobiť pre úplné a konečné predchádzanie detskej leukémii.”
Táto štúdia je obrovským krokom v lekárskej vede. Do dnešného dňa sa mikróby považovali za škodlivé, avšak predsa len sa preukázalo, že zohrávajú dôležitú úlohu z pohľadu nášho zdravia a pohody. Môžu byť inovátormi pri pochopení takých ochorení, ako sú alergia, depresia, Parkinsonova choroba a teraz aj leukémia.
Prof Charles Swanton, hlavný klinik Cancer Research, povedal: “Leukémia u detí je zriedkavá, momentálne nie je známe, či lekári, alebo rodičia môžu niečo robiť, aby jej zabránili. Každého rodiča, ktorého dieťa postihla, alebo prekonalo leukémiu, by som rád ubezpečil, že nie je nič, o čom by sme vedeli, že by dokázalo zabrániť leukémii.”
Zdroj:
http://www.bbc.com/news/health-44199844