Zatiaľ neexistuje liek proti rakovine, avšak vedcom americkej Stanfordskej univerzity sa podarilo vyvinúť taký spôsob, ktorý poskytuje nádej. Vedci zahubili rakovinové bunky pomocou injekcie aplikovanej priamo do nádoru, a injekciou sa im podarilo zlikvidovať aj iné nádory v tele. Štúdia bola publikovaná v odbornom časopise Science Translational Medicine.
Spolupracovníci Stanfordskej univerzity zlúčeninou špeciálneho zloženia liečili myši, ktoré predtým nakazili rakovinovými bunkami. Do lymfatických nádorov vyvinutých u zvierat následne aplikovali takú zmes účinných látok, ktorá podporuje imunitný systém v boji proti rakovine po tom, čo aktivuje T-bunky.
“Jednoduchým spôsobom sme aplikovali vo veľmi malom množstve dve účinné látky, ktoré stimulujú výlučne imunobunky vo vnútri nádoru” - vysvetľoval onkológ Ronald Levy, zároveň dodal, že pri aplikovaní oboch účinných látok súčasne zistili, že zmiznú nádory v celom tele. Vakcína v priebehu 10 dní vyliečila rakovinu u každej pokusnej myši. U tých, ktoré mali už vytvorené metastázy, sa nádory zničili v priebehu 20 dní. Táto kombinácia účinných látok nepoškodzuje okolité tkanivo a je schopná identifikovať metastázy danej rakoviny v tele, nielen tam, kde bola vpichnutá. Skupina Dr. Levyho robila pokusy s 20 rôznymi účinnými látkami, kým našli dve najúčinnejšie. Prípravok sa prejavil ako účinný nielen u myší s lymfómami, ale aj u tých, ktoré mali rakovinu hrubého čreva a melanóm. U myší s rakovinou prsníka sa rast nádoru obrátil tiež, nevytvorili sa metastázy a časom sa nádor vstrebal.
V januári sa začali klinické testy na skupine pozostávajúcej z 15 pacientov. Týmito testami by radi potvrdili účinky tejto metódy. Dr. Levy verí, že pokiaľ by boli testy úspešné, túto terapiu by bolo možné aplikovať pri ktoromkoľvek type rakoviny, čím v podstate vznikol prvý naozaj úspešný liek proti rakovine.
Zdroj:
https://med.stanford.edu/news/all-news/2018/01/cancer-vaccine-eliminates-tumors-in-mice.html