Depresívny človek sa po istom čase radšej utiahne, izoluje od sveta, zámerne sa vyhýba kontaktu, ale dusiť v sebe negatívne pocity a problémy jeho psychické útrapy iba znásobuje. Keď ho celkom ovládne pesimizmus, a borí sa s únavou a poruchami spánku, prestane dávať pozor na svoje stravovanie. Dobre zvolené jedlo však vie depresiu zmierniť.
V počiatočnom štádiu sa dá depresia pomýliť s prechodnou skľúčenosťou, v pozadí ktorej stoja poruchy trávenia, nejaké neriešené súkromné problémy, alebo problémy na pracovisku. Táto skľúčenosť však po odstránení vyvolávacich príčin mizne. Problém treba brať vážne, pokiaľ sa zlá nálada, demotivácia a negatívne myšlienky ohlasujú každý deň. Ľahko sa môže stať, že človek trpiaci depresiou dáva najavo svojej rodine, okoliu, že sa necíti dobre, ale dostáva odpoveď: „Pozbieraj sa, začni už niečo so svojím životom, rob niečo zmysluplné!“ atď. Pritom sa nesmie prehliadať volanie o pomoc. Keď sa depresívny človek trpiaci neustálou úzkosťou snaží vyslobodiť škodlivými uvoľňovačmi napätia, môže sa stať dlho trvajúca neliečená depresia živnou pôdou pre alkoholizmus, liekovú, alebo drogovú závislosť.
Koncom šesťdesiatych rokov vedci zistili, že esenciálna aminokyselina - tryptofán, pomáha pri poruchách spánku. Táto aminokyselina je poslom neurotransmitera - hormónu serotonínu v mozgu, ktorý reguluje cyklus spánku a náladu. V posledných rokoch sa výskumníci intenzívne venujú účinkom tryptofánu na organizmus. Zistili, že tryptofán môže znamenať riešenie pre pacientov, ktorí trpia na psychické ochorenie. Jeho dávkovanie pomáha v boji s poruchami spánku, stresom, reguluje chuť do jedla a zlepšuje náladu. Väčšie množstvo tryptofánu sa nachádza predovšetkým v čokoláde, v ovsených vločkách, sušených datliach, v jogurte, v tvarohu, v červenom mäse, v rybách, v hydine, v slnečnicových a tekvicových jadierkach a v arašidoch.
Dopamínová diéta sa teší čoraz väčšej obľube, veď okrem toho, že úspešne pomáha pri chudnutí, zlepšuje aj náladu. Jej dodržiavanie zvyšuje hladinu dopamínu v mozgu, čo vyvoláva pocit spokojnosti a šťastia, je energizujúca, uvoľňuje napätie a stres a zvyšuje výkonnosť. Je dôležité, aby sa na náš tanier dostali také jedlá, ktoré prispievajú k udržiavaniu stálej hladiny dopamínu. Takými sú napríklad jedlá s vysokým obsahom bielkovín, chudé hovädzie alebo bravčové mäso, hydina a plody mora. Chrumkajme mandle, zvyšujúce hladinu dopamínu, jedzme avokádo, a orechové plody, sezamové semienka, jadierka z tekvice a banán, ďalej zelenú, červenú a žltú zeleninu a ovocie. Vyhýbajme sa alkoholu s vysokým obsahom cukru, kofeínu, ale aj sacharidom s obsahom škrobu.
Zdroj:
https://www.bbcgoodfood.com/howto/guide/what-dopamine-diet
http://www.lifeextension.com/magazine/2013/5/better-brain-chemistry-with-tryptophan/page-01