Niektoré štúdie objavili súvislosť medzi úmrtím a dĺžkou každodenného spánku. My sa teraz budeme venovať tak každodennému spánku, ako aj spánku cez víkend, a jeho súvislosťou s úmrtím. Vyšlo najavo, že kratší život môže byť dôsledkom nedostatočného spánku.
Výskum, trvajúci 13 rokov, za účasti 43 880 osôb, dospel k záveru, že u tých osôb pod 65 rokov, ktorí v priemere cez víkend spali menej ako 5 hodín, je úmrtnosť vyššia ako 52 percent, oproti tým, ktorých spánok trval aspoň 7 hodín - takže im hrozí kratší život. Popri tom ale nie je vykázateľná súvislosť u tých, ktorí si doprajú cez víkend viac ako 9 hodín spánku. Keď však skúmali množstvo spánku cez pracovné dni a počas víkendu, vyšlo najavo, že oproti 6-7 hodinovému súvislému spánku - ktorý je braný ako referenčné kritérium - vykazuje spánok kratší ako 5 hodín a dlhší ako 8 hodín ďalšie odchýlky. U tých, ktorí počas pracovných dní spia menej, ale cez víkend zasa viac, sa oproti referenčným kritériám nemení pomer úmrtia.
V kruhu osôb nad 65 rokov nie je súvislosť medzi pomerom úmrtia a spánkom cez víkend, resp. medzi každodenným a víkendovým spánkom.
Aby sme to zhrnuli, krátky, víkendový, resp. víkendový a každodenný spánok zvyšuje riziko úmrtia u osôb mladších ako 65 rokov, zároveň je však zrejmé, že dlhý spánok počas víkendu kompenzuje nedostatok spánku cez pracovné dni.
Zdroj:
https://onlinelibrary.wiley.com/doi/abs/10.1111/jsr.12712