Je pravda, že nemá najpríjemnejšiu vôňu a nie je na ňu príjemný pohľad, no aj tak sa oplatí si stolicu pozrieť ešte predtým, ako stiskneme splachovač na toalete. Jej farba a vôňa môže nasvedčovať mnohému, avšak nie je potrebné myslieť hneď na niečo zlé.
Zvykli ste si prezerať stolicu? Drvivá väčšina ľudí to nerobí, a keď aj áno, je to len letmý pohľad. Prečo vlastne pokladáme tému “stolica” za nechutnú? A prečo nevieme, aká je vlastne normálna stolica?
Mnohí ani nevedia, aká je vlastne normálna stolica. Hoci to v škole neučia, každý by to mal vedieť. Stolica je v poriadku, pokiaľ je hnedej farby, tvaru klobásy, či hada, s hladkým, nezriedka hrudkovitým povrchom. Denné množstvo stolice je približne medzi 100 - 500 gramov.
Farbu stolice ovplyvňuje aj konzumovaná strava. Kto by sa nestretol už s tým, že cvikla sfarbí stolicu do červena, zelenina, bohatá na chlorofyl, zasa do zelena? Potravinárske farbivá, často používané v potravinárskom priemysle, ďalej niektoré lieky tiež ovplyvňujú farbu stolice. Pokiaľ sa zmena farby stolice objaví len v takýchto prípadoch, netreba sa obávať. Pokiaľ je ale farba stolice trvale - dlhodobo zmenená, môže to naznačovať nejaké zmeny v tráviacom systéme, či v tráviacich orgánoch.
Svetlá stolica - môže naznačovať nedostatočnú funkciu obličiek, zápal žlčníka, žlčníkové kamene. Rovnako ju môže spôsobovať aj zápal pankreasu a pečene, parazitárna infekcia, či cirhóza pečene.
Okrovo žltá stolica - objavuje sa často vtedy, pokiaľ sa kyselinový obsah žalúdka dostane naspäť do hltanu. Stolica nadobudne žltú farbu okrem iného aj vtedy, keď trpíme zápalom žlčníka, žlčovodu, či pečene.
Zelená stolica - existuje aj taká. Táto farba môže poukazovať na to, že potrava prebieha cez tráviaci trakt rýchlejšie (napr. v prípade hnačky), skôr ako žlč, potrebná pre vstrebávavie tukov a v tukoch rozpustných vitamínov, zmení farbu zo zelenej na hnedú. (Žlč v podstate baktérie v črevách menia na soli kyseliny žlčovej, preto sa jej farba mení na hnedú.)
Čierna stolica - poukazuje na krvácanie žalúdka, tenkého čreva, avšak môže byť aj následkom konzumácie výživových doplnkov s obsahom železa.
Konzistencia stolice v normálnom prípade závisí od toho, aké jedlá sem konzumovali predošlý deň, alebo počas predošlých dní. Ani zmena konzistencie nedáva dôvod na obavy, avšak pokiaľ táto zmeny pretrváva dlhšiu dobu, môže to byť následkom vážnych zdravotných problémov.
Tvrdá, kúskovaná stolica sa objaví v tom prípade, pokiaľ potrava prebieha cez tráviaci trakt pomaly, čo spôsobuje zápchu. Toto môže spôsobiť nedostatočný príjem vláknin a tekutín, následkom čoho sa spomaľuje pristaltika čriev- pohyb čriev.
Riedka stolica naproti tomu naznačuje rýchy priechod potravy cez črevá a je podobná pri hnačke. Veľmi častým dôvodom hnačke je potravinová alergia a infekcia, ale môže sa objaviť aj u tých, ktorí sú citliví na pikantné jedlá, umelé sladidlá, náhrady cukru, ako aj ovocné šťavy. Neutíchajúcu riedku stolicu môžu tiež spôsobovať parazity prítomné v črevách.
Mastná stolica - jedným z dôvodov takejto stolice je to, že organizmus nie je schopný stráviť tuky. Na pozadí tohto problému môže stáť celiakia, ochorenie pankreasu, či konzumácia mastných jedál. Mastná stolica môže byť aj následkom rôznych porúch vstrebávania.
Je to zlý znak, ale netreba sa zakaždým naľakať, pokiaľ objavíme v stolici krv, nakoľko to môže byť následkom zápalu vonkajších a vnútorných hemoroidov - zlatej žily. Krvavá stolica nás môžu upozorniť na krvácanie do žalúdka, vred na dvanástniku, syndróm dráždivého čreva (IBS), divertikulitídu, vredový zápal hrubého čreva, Crohnovu chorobu a nádorové ochorenia. V prípade krvavej stolice sa čo najskôr obráťme na lekára!
Sliz sa v stolici objavuje následkom zápalu sliznice čreva, ale môže sa objaviť aj v prípade zápchy a hnačky. Sliz sa v stolici vytvára v prípade konzumácie mastných jedál, mličnych výrobkov a pšenice.
Nepríjemne zapáchajúca stolica poukazuje na ťažkosti so vstrebávaním, Crohnovu chorobu, cystickú fibrózu a zápal pankreasu.