head

Prebytok žalúdočnej kyseliny: aj vám robí peklo zo života?

prebytok žalúdočnej kyseliny
Suren Báhidszká Suren Báhidszká
žurnalistka, poradkyňa zdravia
Téma: Tráviace ťažkosti

Prebytok žalúdočnej kyseliny nielenže spôsobuje nepríjemné pálenie záhy, ale má aj iné príznaky, ktoré nám znepríjemňujú život. Trochou pozornosti ich však možno zmierniť, alebo sa ich aj celkom zbaviť.

Sprevádza ho nevoľnosť

Prebytok žalúdočnej kyseliny na rozdiel od všeobecného názoru, nespôsobujú iba ťažké a tučné jedlá, alebo káva, či alkohol, jeho vznik môžeme pripísať aj fajčeniu, niektorým liekom, ale aj prekysleniu organizmu.  Životný štýl plný stresu, rýchla konzumácia jedla, konzervačné látky a potravinové prísady  zvyšujú riziko vzniku prebytku žalúdočnej kyseliny, sprevádzanej pálením hltana, kŕčami, silnou plynatosťou, zvracaním a zimnicou. Pomaly chronické príznaky a neustála nevoľnosť zanechávajú  stopy aj na psychike a niektorí ľudia sa preto radšej vyhýbajú rodinným a priateľským stretnutiam, ktoré sú spojené bohatým stolovaním.

Žalúdočná kyselina nie je nepriateľom

Žalúdočná kyselina má v našom organizme nepostrádateľnú úlohu, poskytuje ochranu pred mnohými choroboplodnými zárodkami, aktivuje tráviace enzýmy tvoriace sa v žalúdku a uľahčuje vstrebávanie minerálnych látok a stopových prvkov. Problém spôsobuje iba vtedy, keď sa jej tvorí priveľa, alebo keď sa cez pažerák vráti do hltanu, do dýchacích ciest a do ústnej dutiny, kde spôsobuje podráždenie. Mnohí  vtedy siahajú po  antacidoch  - liekoch neutralizujúcich  prebytočné žalúdočné kyseliny, ktoré možno dostať aj bez lekárskeho predpisu. Neuvedomujú si však, aké vedľajšie účinky antacidy majú.  K vedľajším účinkom patria napríklad okrem iných aj zápcha, bolesti hlavy a bolesti kĺbov.  Pred užitím liekov je veľmi dôležité poznať príčiny vzniku prebytku žalúdočných kyselín. Môže sa stať, že ich nespôsobuje choroba a možno ich odstrániť jednoduchou zmenou životného štýlu.

Priateľsky k žalúdku - niekoľko rád

V prípade prebytku žalúdočnej kyseliny sa vyhýbajme alkoholu alebo sýteným nealkoholickým nápojom, spôsobujúcim nadúvanie. Zrieknime sa aj cigarety a znížme príjem kofeínu. Z nášho jedálnička odstráňme kyslú zeleninu a ovocie, cukor, čokoládu, klobásu plnú sodíka a pikantných korenín, o marinovanom mäse ani nehovoriac. Nekonzumujme polotovary, a hotové jedlá, pretože potravinové prísady, ktoré sa v nich nachádzajú, nespôsobujú iba nadbytok žalúdočnej kyseliny, ale narušia aj rovnováhu črevnej flóry a dráždia sliznicu žalúdka. Pri jedení dôsledne rozžujme jednotlivé kúsky jedla, pretože väčšie kusy sa zdržia v žalúdku dlhšiea na ich strávenie je potrebná tvorba väčšieho množstva žalúdočnej kyseliny. Vyhýbajme sa mastným jedlám a prejedaniu sa. Proti nadbytku žalúdočnej kyseliny pomáha prírodný jogurt light  (nie ovocný jogurt s prídavkom farbív a cukru), hydina a biele mäso. Medzi jedlá priateľské k žalúdku patria banán, brokolica, špenát, cukina, mrkva, varené zemiaky a ryža. Existuje však ešte mnoho ďalších potravím, ktoré majú protizápalové účinky. Na zmiernenie prebytku žalúdočnej kyseliny užime veľký pohár vody alebo čaju pripraveného z liečivých rastlín.

Súvisiace články

Komunita

NOVINKY Z BLOGU

phone

Tipy pre zdravie priamo do Vášho e-mailu: pre uvedomelejší a zdravší životný štýl sa prihláste na odber noviniek z blogu