Keď Vianoce, tak tráviace poruchy. Neznie to dobre, však? Pritom počas sviatkov značná časť ľudí trpí kvôli nepríjemným príznakom spôsobeným prejedaním sa. Pripravme si svoj tráviaci systém na viacchodové menu, aby mohli aj posledné dni roka plynúť bez ťažkostí!
Je ťažké odolať neustálemu pochutnávaniu na lahôdkach, avšak vianočné „stolček prestri sa“ nespôsobuje iba naberanie ďalších prebytočných kilogramov, ale môže byť aj dôvodom nevoľností. Na takéto veľké prejedanie sa nie je organizmus zvyknutý, preto ho ani neznáša dobre. Veľké vianočné hodovanie je neskutočne zaťažujúce, pankreas k tomu už nedokáže produkovať dostatočné množstvo tráviacich enzýmov, čoho dôsledkom môže byť silná nevoľnosť.
Aj vy patríte medzi tých, ktorí počas Vianoc prerušia svoju diétu a myslia si, že na pár dní hodovania má nárok každý, že to nemôže uškodiť? Prejedanie sa je obrovskou výzvou pre tráviaci trakt a ľahko je sa môžu prejaviť mnohé nepríjemné ťažkosti, predovšetkým pokazený žalúdok, tráviace ťažkosti. Jedlá zo sviatočného menu s vysokým obsahom tuku a cukru sú ťažko stráviteľné a sú skutočnými kalorickými bombami. V prípade, že ich “opláchnete“ sýtenými nealkoholickými nápojmi, prípadne alkoholom, ťažkosti budú ešte vážnejšie. Samozrejme, nechceme vám povedať, aby ste sa týchto jedál zriekli úplne, ale keď niekto počas ostatných dní roka dbá o zdravé stravovanie, potom aj na Vianoce môže dodržať isté základné pravidlá.
Vianočné menu nielenže obsahuje iné druhy jedál, než na aké sme si zvykli, ale je preň typické aj to, že ide o väčšie porcie. Príznaky prejedania sa, ktoré z toho vyplývajú, sú nepríjemné a sú ovplyvnené jednak množstvom, a tiež kvalitou skonzumovaných jedál. Medzi najčastejšie príznaky prejedania sa patria kŕče v podbrušku, alebo pocity napnutia, sýtosti, nadúvanie, pálenie záhy, reflux, slabosť, potenie sa, zvýšená tvorba slín, nutkanie na vracanie, zvracanie, hnačka, alebo zápcha a nepríjemný zápach z úst.
Na zmiernenie a odstránenie miernejších tráviacich ťažkostí spôsobených prejedaním sa existujú aj prírodné liečebné metódy, ktoré môžeme použiť striedavo v závislosti od ťažkostí. Na pomoc nám si môžeme zavolať mnoho korenín a liečivých rastlín, ktoré zmiernia problémy (zázvor, koriander, rasca, škorica, kamilka, mäta), v prípade prejedania sa môžu priniesť zmiernenie prípravky proti nadúvaniu a páleniu záhy, a tiež prípravky na podporu trávenia, ktoré obsahujú tráviace enzýmy.
Pri absencii tráviacich enzýmov, alebo ich zníženej tvorbe, sa trávenie spomalí, čoho jedným zo sprievodných javov je, že tráviacim traktom prejdú plnená kapusta a závin pomalšie ako za normálnych okolností, preto strava začne kvasiť, čo vedie k nadmernej tvorbe plynov, nadúvaniu. Vplyvom spomalených pohybov čriev sa nestrávené zvyšky potravy nevyprázdnia z organizmu, alebo sa vyprázdnia iba sčasti, čo vedie ku stagnácii. Tráviace enzýmy v podstate „predtrávia” potravu, čím výrazne uľahčia úlohu tráviaceho traktu a postarajú sa o to, aby nás vianočné menu skutočne povznieslo do nebies, a nie vyhnalo na toaletu.
Mimochodom, množstvo tráviacich enzýmov nie je konštantné, ich produkcia sa môže znížiť vplyvom stresu, alebo aj užívania liekov.
Popri tom, že sa môžeme pokúsiť žiť a stravovať sa zdravo, nájdu sa aj iné metódy, pomocou ktorých môžeme v organizme napraviť optimálne množstvo tráviacich enzýmov. Probiotické baktérie (probiotiká) sa podieľajú na tvorbe tráviacich enzýmov, preto sa ich konzumácia v každej etape roka vyslovene odporúča.