Predstavte si, že máte doma prístroj na výrobu rastlinného mlieka, do ktorého len vložíte prísady, zapnete a ten pripraví polievku, rastlinné mlieko, alebo smoothie, či chutnú rannú kašu namiesto Vás! Presne toto Vám umožňuje Vitamilk, pretože nie je nutné pri ňom postávať a čakať.
Zoznámime Vás s funkciami výrobníka rastlinného mlieka, zo zásadami prípravy, ale ukážeme Vám aj to, akou kombináciou potravín môžete dosiahnuť požadovanú konzistenciu. Na naše otázky odpovedá Lucia Kuchárová obchodná partnerka DrNatura - spoločnosti distribujúcej prístroj Vitamilk, ktorá nám prezradí zásady prípravy kaše.
Čo urobiť po tom, ako mi príde domov výrobník rastlinného mlieka Vitamilk?
Po rozbalení by som určite odporúčala najprv prístroj Vitamilk prepláchnuť, veď napokon v ňom budeme pripravovať jedlo, takže čistota je dôležitá. Následne si na prístroji prezrite všetko, prečítajte si návod na použitie, nakoniec si vyhľadajte na našej internetovej stránke recepty. Skôr, než sa pustíte do vlastného experimentovania, doporučujem vyskúšať niekoľko z nich.
Aké jedlá môžeme pripraviť najskôr?
Prvoradou funkciou Vitamilku je príprava rastlinného mlieka, takže ja by som začala s tým. Konzistencia mliek pripravených podľa našich receptov je podobná, ako konzistencia rastlinného mlieka kúpeného v obchode. Hlavným kritériom je to, aby každý sám zistil, čo mu chutí. Po mliekach by som pokračovala s polievkami, kde je rovnako dôležité pochopiť, aké potraviny možno dávať do Vitamilku.
Pokiaľ chceme vo Vitamilku pripraviť kašu, s akou dávkou môžeme počítať?
Je možné ju pripraviť len pre 1 - 2 osoby?
Bohužiaľ nie. Hlavne pri kaši je dôležité dodržať naplnenie vodou podľa označenia min - max na bočnej strane prístroja. Je nutné pochopiť, že pokiaľ do prístroja nalejeme menšie množstvo vody, kaša sa môže pripáliť a prísady nebudú správne zmixované, nakoľko rúčka prístroja nesiaha úplne na dno - teda nedokáže správne zmixovať prísady. Pokiaľ nalejeme viac vody, obsah môže vyvrieť. Odporúča sa premyslieť si, ako sa jednotlivé potraviny správajú v prístroji. Napríklad amarant (nie pufovaný, ale obyčajný na varenie) je taká potravina, ktorá naboptná, čím zvýši aj objem kaše. Keď som z neho prvýkrát varila kašu, vykypela mi.
Koľko prísad potrebujeme na prípravu dobrej kaše?
Je to osobité a závisí od toho, aké potraviny vkladáme do Vitamilku. Až po tom, ako človek pochopí fungovanie prístroja, je možné odvážnejšie kombinovať potraviny. Až potom sa pripraví chutná kaša, ktorá nie je ani riedka, ani hustá. Medzi moje obľúbené recepty ovsenej kaše patria napríklad:
- 1 odmerka ovsených vločiek + 2 odmerky kokosu,
- ½ odmerky quinoi + ½ odmerky amarantu,
- 3 odmerky kokosu + 1 odmerka ovsených vločiek,
- 3/4 odmerky pohánky + 1 odmerka ovsených vločiek + ½ odmerky kokosu,
- 1 MK hajdina (hajdinakása) + ½ MK rizs,
- 1 odmerka ovsených vločiek + 1 odmerka ryže natural
Toto sú všetko vynikajúce kombinácie. Každú kašu je možné podľa potreby zahustiť. Samozrejme je nutné počítať s tým, že niektoré kaše zhustnú počas doby vychadnutia.
Ochucovadlá je možné pridávať do kaše pred- alebo po varení?
Doporučujem kašu ochutiť na konci varenia. Štipka soli ale nič nepokazí. Potraviny, ako mak, hrozienka, datle, sušené slivky atď. pridajme radšej na začiatku varenia. Ochucovadlá ako med, škorica, či cukor, zasa radšej na konci varenia. Najlešie je dochucovať tak, že na konci programu pridáme ochucovadlá a ešte raz spustíme program na sekanie ovocia.
Každú kašu varíme vo Vitamilku rovnako dlho, alebo doba varenia závisí od prísad?
Vitamilk nedokáže rozpoznať, aké potraviny sme doň vložili. Každý program je rovnaký - približne 20 - 25 minútový - okrem programu na smoothie, ktorá trvá približne 2 minúty. Rozdiel je v mixovaní. Na prípravu kaše a polievok sú vhodné programy Nutričná pasta a Ovsená kaša. Rozdiel medzi oboma spomínanými programami je len to, že pri programe Nutričná kaša je doba mixovania dlhšia. Takto bude obsah jemnejší, kým pri programe Ovsená kaša ostávajú malé kúsky.
Kedy možno kašu zahustiť?
Zahustenie odporúčame vždy na konci. Po skončení programu odložte vrchnák Vitamilku, vložme prísady, znova uzavrime nádobu a spustime program na sekanie ovocia. Pre zahustenie kaší doporučujeme detskú krupicu, banány, kukuričnú krupicu, či kokosovú múku. Pre zahustenie polievok doporučujeme ovsené vločky, alebo syr.
TIP: pokiaľ pripravujeme jedlo z ryže, premyme ju najprv dôkladne, predídeme tak tomu, aby sa pripálila.
Ako postupovať, pokiaľ sa pri čistení prístroja dostane voda do elektrických častí?
Vitamilk je elektrický prístroj, preto je dôležité dávať pozor pri jeho používaní, ale aj čistení. Pokiaľ sa stane, že do častí chránené čiernou gumou sa dostane voda, nič vážne sa nestane. Je potrebné nechať prístroj voľne vysušiť a všetko bude v poriadku.
Ako postupovať pri pripálení jedla? Ako ho účinne odstrániť?
Občas sa stane, že vo Vitamilku sa niečo pripáli. V takom prípade je nutné naliať vodu, aby sa poriadne odmočil, resp. veľmi veľmi dobre sa pri čistení osvedčila obyčajná sóda bicarbona.
V ďalšom článku sa dôkladne zoznámime s spôsobom a trikmi na prípravu smoothie a rastlinného mlieka.