head

Hroznové jadierka: ich použitie nemá hraníc

Pokiaľ hroznové jadierka prehltneme celé, alebo ich rozžujeme, nedokážu svoje účinky naplno rozvinúť, preto sa zomelú
Pokiaľ hroznové jadierka prehltneme celé, alebo ich rozžujeme, nedokážu svoje účinky naplno rozvinúť, preto sa zomelú
Suren Báhidszká Suren Báhidszká
žurnalistka, poradkyňa zdravia
Téma: Superpotraviny

Milujeme šťavnaté bobule hrozna, rovnako si pochutnáme aj na víne, ktoré sa z nich vyrába, avšak sme si vôbec vedomí, koľko hodnotných zložiek obsahujú hroznové jadierka a prečo sa oplatí konzumovať ich každý deň? 

Na to, ako podporujú hroznové jadierka zdravie, upozornil už v 30. rokoch dvadsiateho storočia aj Dr. Albert Szentgyörgyi, avšak všeobecne obľúbenými sa stali oveľa neskôr, a následne boli právom zaradené medzi superpotraviny

 

 

Je chybou sa domnievať, že bobuľky hrozna sú oveľa hodnotnejšie, ako jadierka. Tieto jadierka totiž obsahujú živiny v koncentrovanej forme. Preto sa tieto nevyhadzujú, ale je možné pripraviť z nich olej, extrakt, prášok, dokonca aj múku. Všetky tieto produkty zohrávajú významnú úlohu pri udržiavaní nášho zdravia. Jadierka tohto ovocia obsahujú veľké množstvo antioxidantov, ďalej draslíka, vápnika, horčíka, ale nájdeme v nich aj niektoré stopové prvky, ako napr. molybdén, mangán, železo a meď.

Infekcie a rakovina 

Jadierka hroznových bobúľ disponujú významným obsahom vitamínu E, okrem toho obsahujú vitamíny C a B, beta-karotén, resveratrol, ďalej pofyfenoly, resp. oligomerické proantokyanidíny (OPC). Všetky zložky sú silnými antioxidantmi. Vďaka týmto zložkám môžu jadierka preukázateľne znižovať riziko vzniku jednotlivých druhov rakoviny, chránia pred infekciami a zápalmi. Resveratrol zohráva úlohu pri predchádzaní rakoviny hrubého čreva, predchádzaní rakoviny pľúc, zabraňuje rastu melanómov, ako aj spomaľuje starnutie. Mechanizmus pôsobenia resveratrolu sa zakladá na tom, že potláča príjem glukózy v rakovinových bunkách, takže tieto “hladujú”, a to spôsobuje ich odumieranie. Užívaním resveratrolu možno predísť poruchám pamäte, súvisiacej s vekom, ale možno ňou znížiť aj riziko Alzheimerovej choroby.  

Kôrnatenie ciev a ochorenia srdca

Tieto jadierka obsahujú flavonoidy s antioxidačnými účinkami, ktoré posilňujú imunitný systém, chránia srdce a cievny systém, zabraňujú oxidácii mastných kyselín a znižujú cholesterol, čím predchádzajú kôrnateniu ciev. Okrem toho flavonoidy môžu znižovať zápaly, poskytovať ochranu pred virusovými a bakteriálnymi infekciami a majú aj antialergénny účinok. Ich konzumácia podporuje obnovu buniek a prečisťuje krv od nahromadených toxických látok. Účinok prášku z hroznový jadierok na ochranu srdca ešte znásobuje, že jeho zložky redukujú vysoký systolický a diastolický krvný tlak a hladinu LDL (zlého) cholesterolu.

Cukrovka a obezita 

V hroznových jadierkach sa v pozoruhodnej miere vyskytujú zlúčeniny oligomerických proantokyanidínových bioflavonoidov, ktoré sú jedným z najsilnejších antioxidantov (silnejšie ako vitamín C). Táto zlúčenina je schopná bojovať proti voľným radikálom a bunkám spôsobujúcim nádorové bujnenie, pomáha rýchlo a úplne spracovať potravou prijaté tuky, preto sa oplatí ju zahrnúť do jedálnička počas diéty. Vzhľadom na to, že tieto jadierka podporujú štiepenie glukózy, pomáhajú predchádzať cukrovke 2. typu.  

Kožné ochorenia

Olej získaný z hroznových jadierok obsahuje kyselinu linolovú, ktorá môže pomáhať pri odstraňovaní vyrážok, podráždenia kože vplyvom ekzému, rôznych zápalov kože a alergických reakcií, zmierňuje svrbenie a má antimykotické účinky. Vyživuje a hydratuje, napína pokožku a zmierňuje vrásky. Olej z hroznových jadierok môžeme natierať aj na pečeňové škvrny, obsahuje totiž kyselinu vínnu, jablčnú a glykolovú, ktoré majú zosvetľujúci účinok na pleť.

Jadierka alebo prášok?  

Pokiaľ hroznové jadierka prehltneme celé, alebo ich rozžujeme, nedokážu svoje účinky naplno rozvinúť, preto sa z nich pripravuje prášok. Prášok je distribuovaný vo forme samotného prášku, alebo kapsule, ktorá ho obsahuje. Z fyziologického hľadiska obsahuje najviac účinných zložiek modré hrozno, ako napr. Pinot Noir a Cabernet Sauvignon, z ktorých sa vyrába červené víno.

 

 

Liečivé účinky červeného vína poznali už starovekí gréci a rimania. Pridaním rôznych liečivých rastlín ho užívali - samozrejme okrem samotného pôžitku s nápoja - hlavne na liečbu tráviacich porúch.

Upozornenie!

Kúru s hroznovými jadierkami zaraďme do jedálnička výlučne vtedy, pokiaľ neužívame lieky proti zrážanlivosti krvi, totiž obsahujú látky zabraňujúce zrážaniu krvi.

Zdroj:
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/24221993
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/12419835
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4217504/
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/20623546
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/26568249
http://www.pluska.sk/izdravie/zivotny-styl/vypluvat-ci-prehltat-jedzte-jadierka-tak-aby-vam-prospeli.html
https://www.supergreens.sk/co-je-to-superpotravina/

Súvisiace články

Komunita

NOVINKY Z BLOGU

phone

Tipy pre zdravie priamo do Vášho e-mailu: pre uvedomelejší a zdravší životný štýl sa prihláste na odber noviniek z blogu