Rebarbora so svojou horkastou chuťou je výborným prirodzeným detoxikantom, prospieva pečeni a pomáha pri detoxikácii.
Rebarbora je v Tibete už tisícky rokov známa liečivá rastlina a potravina zároveň. Pozrite sa, na čo všetko je rebarbora dobrá!
Rebarbora s nízkou kalorickou hodnotou (16 kcal) a vysokým obsahom vlákniny je počas diéty vynikajúcou lahôdkou: rýchlo zasýti a vďaka svojej schopnosti spaľovať tuky prispieva aj k účinnosti redukčnej diéty.
Rebarbora je výborným prírodným diuretikom a čističom čriev, zároveň pomáha regulovať činnosť čriev. Podporuje trávenie, má mierne laxatívne účinky, preto jej konzumácia pomáha aj pri odstránení rizika vzniku zápchy.
Vďaka sťahujúcim, analgetickým účinkom, môže alkoholový výťažok z rebarbory účinne zmierniť zápal ďasien a sliznice ústnej dutiny, dreň z tejto rastliny môže by zase účinným liekom proti zlatej žile.
Rebarbora účinne pomáha v období alkalizujúcej čistiacej kúry. Je potravinou, ktorá vyslovene šetrí pečeň, pomáha pečeň očistiť a vyplaví škodlivé látky, toxíny z črevnej sústavy, pričom mierne alkalizuje. Jej konzumácia sa však odporúča iba s mierou, nakoľko vo veľkom množstve môže spôsobiť žalúdočné a črevné problémy u precitlivených, a v prípade obličkových kameňov sa jej určite vyhnite.
Rebarbora má vysoký obsah vitamínov A, B1, B2 a C, spomedzi minerálnych látok je bohatá na fosfor, vápnik, draslík, horčík, selén a železo.
Tip: najlepšie je, ak budete konzumovať práve zafarbené výhonky, presnejšie stonky listov, nakoľko tieto obsahujú najmenšie množstvo kyseliny šťaveľovej, ktoré môžeme ešte viac znížiť, ak pri varení zlejeme prvýkrát prevarenú vodu, ktorú potom nahradíme čistou vodou. Sladíme ju brezovým cukrom, stéviou, je dokonalá ako kompót, džem, polievka, nápoj a aj ako šalát.