Probiotiká eliminujú škodlivé účinky antibiotík, nadmernej konzumácie cukru a polotovarov plných toxických látok, umelých prísad, ktoré môžu spôsobiť ochorenia črevného systému. Lieky a nezdravá výživa vyčerpávajú tráviaci systém, preto vzniká riziko toho, že organizmus stratí schopnosť sebačistenia, detoxikácie, preto sa môže zvýšiť riziko vzniku zápalov a ochorení čriev.
K tomu, aby sme mohli eliminovať škodlivé vplyvy na črevný systém, musíme si dať pozor na to, aby naša strava vo vhodnom pomere obsahovala zeleninu, ovocie a probiotiká. Probiotiká pomáhajú zachovať prirodzenú rovnováhu črevnej flóry tak, že pre dobré baktérie vytvárajú priaznivé prostredie.
Podľa štúdie, ktorá bola publikovaná v odbornom časopise British Journal of Nutrition, ženy s nadváhou, ktoré počas 12 týždňov dostávali probiotiká , schudli viac ako tie, ktoré do svojho denného jedálneho lístka probiotiká nezaradili.
Podľa iných štúdií zase probiotiká pomáhajú zmierniť príznaky IBS a IBD, ekzému a infekčnej hnačky, a môžu zohrať dôležitú úlohu aj pri znížení rizika vzniku alergie a prechladnutia.
Obľúbená lahôdka mnohých z nás – čokoláda, môže tiež pomôcť vytvoriť zdravé trávenie. Možno je to prekvapivé, ale pravá čokoláda, ktorá má viac ako 70%-ný obsah kakaa, ktorá obsahuje aspoň 2 polievkové lyžice kakaa, je chutným zdrojom prebiotík a probiotík. Prebiotiká sú potravou pre mikroorganizmy, ktoré žijú v črevách, ktoré zase premenia cukry na zlúčeniny, ktoré zmnierňujú zápaly a probiotiká prispievajú k zdravej črevnej flóre.
Azda najčastejšie spomínaným zdrojom probiotík sú jogurty, spomedzi nich hlavne grécky jogurt. Samozrejme, neochutená verzia, ktorá neobsahuje prídavné látky, farbivá a zvýrazňovače chuti je tá, ktorá priznivo vplýva na našu črevnú flóru. Najpopulárnejší probiotický jogurt sa vyrába tak, že z dvoch kmeňov baktérií, zo Streptococcus thermophilusu a z Lactobacillus bulgaricusu, pripravia pasterizované mlieko, ktoré vplyvom mliečnej kyseliny, ktorú vytvárajú baktérie, zhustne a získa krémovú konzistenciu. Kým je väčšina gréckych jogurtov dôveryhodným zdrojom bielkovín, nie všetky zabezpečujú aj probiotiká: niektoré výrobky po kvasení prejdú tepelnou úpravou, ktorá väčšinou zničí všetky aktívne živé kultúry, preto je dobré prečítať si štítok na výrobku a hľadať označenie "so živou kultúrou"!
V súvislosti s probiotikami sa menej šasto spomína zelený hrášok, napriek tomu, že táto zelenina je dokonalým zdrojom probiotík. Výsledky štúdie z roku 2014, ktoré boli publikované v časopise Journal of Applied Microbiology potvrdili, že zelený hrášok obsahuje Leuconostoc mesenteroides, čo je vlastné silné probiotikum. Toto probiotikum chráni a posilňuje sliznicu, podporuje trávenie a bráni škodlivým účinkom toxínov, toxických látok. Môžeme si ho pridať do šalátu, alebo ako oblohu, vždy si však dajme pozor na to, aby sme ho neuprednostnili vo forme konzervy!
Zdroj:
http://www.webmd.com/digestive-disorders/what-are-probiotics