Vedeli ste, že umelé sladidlá môžu poškodiť bakteriálnu flóru čriev? V spojitosti s umelými sladidlami, resp. výživovými doplnkami pre športovcov, ktoré odsúhlasil FDA (Americký úrad pre potraviny a liečivá) sa vedci univerzity Ben-Gurion domnievajú, že časť z nich má toxické účinky na náš tráviaci systém. Štúdiu na túto tému zverejnili v on-line časopise Molecules.
Štúdia tvrdí, umelé sladidlá - resp. 6 z nich (aspatrám, sukralóza, sacharín, neotam, advantám a acesulfam K) a 10 druhov výživových doplnkov pre športovcov, ktoré ich obsahujú, majú toxické účinky na črevné baktérie, pritom vedci z nich počas pokusov aplikovali minimálne množstvo.
"Modifikovali sme bioluminiscentné (schopné vylučovať svetlo) baktérie e-coli, ktoré fosforeskujú, pokiaľ rozpoznajú toxickú látku" - povedal Profesor Ariel Kushmaro, ktorý dodal, že "bioluminiscentné baktérie pôsobia ako model detektoru predstavujúceho komplexný mikrobiálny systém", a to je "ďalším dôkazom toho, že umelé sladidlá majú nepriaznivý vplyv na náš tráviaci systém, čo môže spôsobiť mnohé zdravotné problémy."
"Výsledky štúdie môžu pomôcť pochopiť toxické účinky umelých sladidiel v súvislosti s črevnými baktériami" - zdôraznil profesor Kushmaro.
Umelé sladidlá sa používajú do mnohých potravín a osviežujúcich nápojov s nízkym obsahom cukru, avšak mnohí používajú tieto prísady bez toho, aby poznali ich účinok. Umelé sladidlá sa považujú tiež aj za látky znečisťujúce životné prostredie, možno ich nájsť v pitnej vode a môžu sa dostať do podzemných vôd.
V súčasnosti ešte stále neexistuje konečná dohoda v súvislosti so zdravotnými dôsledkami následkom konzumácie umelých sladidiel, nakoľko tieto neboli úplne preskúmané. Konzumácia umelých sladidiel môže byť spojená s takými škodlivými účinkami, ako je rakovina, prírastok hmotnosti, poruchy metabolizmu a cukrovka typu 2.
Najbežnejšie používané syntetické sladidlá sú cyklamát, sacharín a aspartám. Osladzujúci účinok aspatrámu je 200-krát, a sacharínu až 500-krát vyšší ako má kryštálový cukor. Cyklamáty sa často pridávajú do sýtených nápojov, z ktorých časť premenia žalúdočné baktérie na cyklohexylamín. Niektoré testy na zvieratách uvádzajú ako príčinu nádorových ochorení práve túto látku.
Umelé sladidlá takže pravdepodobne zohrávajú úlohu v narušení rovnováhy črevnej flóry, čo môže mať vplyv aj našu náladu. Stav črevnej flóry totiž vo veľkej miere ovplyvňuje naše správanie, nakoľko bunky črevnej steny produkujú 95% serotonínu, zodpovedného za reguláciu nálady.
Kvalitné probiotiká, užívané vo forme kúry, môžu doplniť prospešné baktérie, ich užívaním sa zlepšuje trávenie, a okrem toho tieto prospešné baktérie “vytlačia” z črevného systému škodlivé mikroorganizmy.
Zdroje:
https://neurosciencenews.com/artificial-sweetener-microbiome-9935/amp/
https://www.mdpi.com/1420-3049/23/10/2454