Tráviaca sústava plodu je ešte bez baktérií, avšak po príchode na svet sa spúšťa ich kolonizácia. U dieťaťa, ktoré príde na svet cisárskym rezom, alebo je po predčasnom pôrode umiestnené do sterilného inkubátoru, prípadne je prikrmované umelou výživou, nie je vytváranie črevnej flóry dostatočné. Nedostatok probiotických baktérií je zdrojom mnohých ochorení.
Pri normálnom pôrode (pôrodným kanálom) sa do organizmu dieťaťa dostanú cez ústa a konečník pošvové a črevné baktérie, kým kojenie materským mliekom prospieva bifido- a lactobaktériám. Toto je proces vytvárania zdravej črevnej flóry, pokiaľ sa však dieťa nenarodilo prirodzenou cestou, alebo sa mu v období dojčenia nedostane materského mlieka, vytváranie črevnej flóry sa predlžuje, resp. nebude dokonalé.
Pohodlný pôrod
U západných susedov sa stal pôrod cisárskym rezom módou, je načasovaný, elegantný , pohodlný. Tatko narodené bábätká sa však nedostanú do kontaktu s pôrodným kanálom, kde je polovica baktérií Lactobacillus. Baktérie, ktoré vytvárajú ich črevnú flóru nepochádzaju v každom prípade zo špecifických buniek matky, sú akoby “zozbierané”. Vplyvom nepriaznivého zloženia črevnej flóry, zníženého počtu Lactobacilov sa môžu vytvárať zápaly črevnej sústavy, ktoré vedú ku kŕčovitým bolestiam brucha (kolika) - nočnej more každej matky. Črevné baktérie sú teda neuveriteľne dôležité, pokiaľ ide o prežitie: vytvárajú akýsi obranný štít pred škodlivými mikróbami, ktoré neustále napádajú organizmus, resp. produkujú životne dôležité vitamíny, ako vitamín K.
Nedostatok dojčenia materským mliekom
V období dojčenia sa kolonizácia baktérií vytvára prirodzeným spôsobom. Vďaka tomu vytvárajúci sa prebytok Bifidobaktérií a Lactobacilov v črevnej flóre je schopný zabrániť premnoženiu patogénnych baktérií. Avšak, pokiaľ sa dieťaťu v prvom roku života dostane príliš málo bifidobaktérií, s väčšou pravdepodobnosťou bude trpieť nadváhou, alergiou, alebo zápalovými ochoreniami čreva, než tie deti, ktoré ho prijali viac. Nedostatok Lactobacilov prospieva rozmnoženiu húb.
Vedeli Ste?
Stav črevnej flóry vo veľkej miere ovplyvňuje aj stav nášho mozgu, keďže mozog a črevná flóra sú schopné navzájom komunikovať. Črevné baktérie pozitívne ovplyvňujú našu náladu, kým zlá črevná flóra nabáda k celému radu duševných ochorení. Nedostatočná črevná flóra neskôr môže spôsobiť depresie, obsedantno-kompulzívnu poruchu, úzkosť a záchvaty paniky.