Pre každú ženu je nočnou morou neustále, kŕčovité nutkanie na močenie s výsledkom niekoľkých kvapiek moču, veď táto nepríjemná choroba zasahuje najmä ženy. U mnohých je príčinou pobyt na pláži, ale trochou pozornosti môžeme predchádzať častosti výskytu, a pre zmiernenie väčšiny príznakov existuje prírodné riešenie.
Zápal močového mechúra je najčastejšie spôsobený baktériami, ktoré sa v ňom nachádzajú, málokedy sú vinníkmi huby, napríklad Candida albicans. Choroboplodné zárodky sa väčšinou dostávajú z oblasti konečníka do močovej rúry a odtiaľ do močového mechúru. Zápal močového mechúra môže byť okrem toho spôsobený aj nedostatočnou intímnou hygienou, ako aj bielizňou zo syntetických látok, ktorá poskytuje priaznivé podmienky na premnoženie baktérií, ako aj používanie dnes tak moderných tanga nohavičiek, ktoré dámy v letných mesiacoch tak radi nosia. Príznaky, sprevádzajúce zápal sú široké, počnúc bolesťami podbruška, pokračujúc krvou v moči a vysokými teplotami, ale neustále nutkanie na močenie je prítomné v každom prípade. Žiaľ, zápal močového mechúra sa môže opakovať viackrát ročne, nie nevyhnutne iba v zime, ale aj počas dovolenky, keď strávime veľa času v bazéne so studenou vodou alebo v mori. Dlhodobé nosenie mokrých plaviek tiež neprospieva tým, ktorí sú náchylní na prechladnutie, preto sa oplatí ich čo najskôr prezliecť za suché.
Keď sa prihlási zápal močového mechúra, najmä v miernejších prípadoch, sa netreba utiekať hneď k liekom, pomôcť môžu aj mnohé liečivé rastliny, navyše bez vedľajších účinkov, ktoré by spôsobovali rôzne lieky. Niektoré liečivé rastliny disponujú dezinfekčnými účinkami, ale sú medzi nimi aj antibakteriálne, protizápalové a s diuretickým účinkom. Liečivé bylinky možno použiť aj namiesto antibiotík poškodzujúcich črevnú flóru, ich extrakty môžu úspešne liečiť mučivé príznaky zápalu močového mechúra.
Cesnak, ako aj extrakt z jadierok grepu disponujú širokospektrálnymi antibakteriálnymi účinkami, možno ich aplikovať aj na hubové ochorenia. V prípade zápalu močového mechúra môže dobre poslúžiť kukuričné vlasy, ktoré majú analgetické a protizápalové účinky, odvar pôsobí diureticky, preto sa baktérie, spôsobujúce prechladnutie skôr vyplavia z organizmu. Proti zápalu močového mechúra môžu účinne bojovať aj listy medvedice lekárskej, keďže táto rastlina pôsobí tiež močopudne, antibakteriálne, protizápalovo, má upokojujúce účinky a pomáha aj zmierňovaním bolesti.
Nezabúdajme ani na žihľavový list, vďaka jeho močopudným účinkom napomáha čisteniu močových ciest, navyše ho môžeme aplikovať v prípade zápalu močových ciesť aj na zmiernenie horúčky.