head

Ulcerózna kolitída: príznaky, príčiny a liečba - Čo treba vedieť o vredovom zápale hrubého čreva?

Presná príčina vzniku ochorenia ulcerózna kolitída nie je známa
Presná príčina vzniku ochorenia ulcerózna kolitída nie je známa
Dr. Attila Olajos Dr. Attila Olajos
Internista, gastroenterológ, všeobecný lekár
Téma: Hrubé črevo

Ulcerózna kolitída, alebo vredový zápal hrubého čreva, je sprevádzaná mimoriadne nepríjemnými príznakmi, vo väčšine prípadov silnými bolesťami. Pokiaľ nie je liečená, môže spôsobiť život ohrozujúci stav, zároveň však možno vhodnou terapiou docieliť stav bez symptómov. Ukážeme vám niekoľko príkladov, ako a to.

Presná príčina vzniku ochorenia ulcerózna kolitída nie je známa, zvyčajne sa ohlási v oblasti konečníka a pomaly sa rozšíri aj na sliznicu hrubého čreva. Pokiaľ ochorenie nespozorujeme včas, vytvárajúce sa vredy môžu spôsobiť vážnu stratu krvi. Príznaky je možné ľahko zameniť s Crohnovou chorobou, ktorá je tiež sprevádzaná zápalom, avšak nepostihuje iba hrubé črevo.

Prečo môže vzniknúť ulcerózna kolitída?

Ako sme už spomenuli, príčina vzniku ochorenia nie je známa, v minulosti ju odborníci pripisovali zvýšenému stresu, či dlhší čas trvajúcim stresovým situáciám a dedičnosti. Najnovšie výskumy však označili ako Nedávne výskumy však označili skôr oslabený imunitný systém a s tým súvisiace premnoženie určitých baktérií a vírusov, ako najdôležitejšie riziko vzniku ulceróznej kolitídy.

Podľa toho je proces teda nasledovný: imunitný systém nedokáže bojovať proti škodlivým mikroorganizmom, ktoré napádajú sliznicu, následkom čoho vzniká chronický zápal.

V mnohých prípadoch je narušenie imunitného systému spôsobené narušením črevnej flóry, tj významným poklesom počtu probiotických baktérií v dôsledku nevhodnej stravy. Pokiaľ však ale už ulcerózna kolitída prepukla, nevhodná strava len ďalej zhoršuje príznaky, resp. samotné ochorenie.

Kto je ohrozený?

V skutočnosti je ohrozený každý, avšak je možné poznamenať, že vo väčšine prípadov sa ochorenie prejavuje vo veku od 15 do 30 rokov. Pokiaľ toto obdobie preklenieme “bez ujmy”, v nasledujúcich desaťročiach je riziko vzniku oveľa nižšie, avšak v pokročilom veku sa opäť zvýši.

Príznaky ulceróznej kolitídy

Mnoho príznakov môže poukazovať na ulceróznu kolitídu, a tieto sa môžu vyskytnúť samostatne, alebo spoločne. Môžu to byť však aj príznaky iného ochorenia, takže je veľmi dôležité obrátiť sa na odborného lekára. Príznaky ovplyvňuje aj lokalizácia ochorenia a jej rozsah, štádium vývoja. Pozrime sa teraz na najčastejšie príznaky:

  • Análny kŕč, krvácanie z konečníka, náhle nutkanie vyprázdniť sa, silné kŕče v spodnej časti brucha, krvavá a sliznatá stolica, neodôvodnená únava, chronická hnačka, rýchla strata hmotnosti, zvýšené nočné potenie, opakujúce sa návaly horúčavy.

Pri spozorovaní príznakov neotáľajme a požiadajme o lekársku pomoc. Pokiaľ totiž včas nezakročíme, zápal sa môže rýchlo zhoršiť, v súvislosti s tým sa môžu objaviť ďalšie ťažkosti, ako napríklad chronické bolesti kĺbov a svalov, zvýšená teplota, horúčka, bolesti hlavy a migréna.

Druhy ulceróznej kolitídy

V závislosti od toho, v akom pokročilom štádiu je ulcerózna kolitída, aká veľká časť hrubého čreva je postihnutá, resp. kde sa nachádza, priebeh príznakov môže byť zoskupený nasledovne:

Chronické: v tomto prípade akútne obdobia striedajú obdobia bez príznakov, avšak ochorenie sa obnovuje pravidelne.
Chronické, vlečúce sa, trvalé: príznaky pretrvávajú, ich intenzita je stála.
Akútne: V tomto prípade sa príznaky objavujú náhle a intenzívne, a ide v skutočnosti o vzplanutie ulceróznej kolitídy. Ako dlho trvajú, závisí od závažnosti ochorenia.

Vyšetrenie ulceróznej kolitídy

Vzhľadom na to, že príznaky ulceróznej kolitídy je možné pripisovať iným ochoreniam tráviaceho systému, aby sa tieto vylúčili, je potrebné dôkladné vyšetrenie. Úplne bezbolestný test stolice môže vylúčiť infekcie. Ešte presnejšiu diagnózu je možné určiť endoskopickým vyšetrením a zároveň vykonaním histologickým vyšetrením tkanív.

Následky ulceróznej kolitídy

Oneskorená, alebo nedostatočne liečená ulcerózna kolitída môže mať veľmi vážne následky. Jedným z takýchto je rakovina hrubého čreva, ktorá sa v mnohých prípadoch vyvinie z vredového zápalu hrubého čreva.

Sústavná prítomnosť ochorenia ďalej oslabuje imunitný systém, z dôvodu častých hnačiek môžu vzniknúť stavy nedostatku a neskôr aj ochorenia z nich vyplývajúce. Z časti možno práve im pripisovať  poruchy zraku, problémy s pokožkou a vypadávanie vlasov.

Z dôvodu častých hnačiek môžu vzniknúť stavy nedostatku a neskôr aj ochorenia z nich vyplývajúce

Proces osteoporózy sa môže urýchliť a artritída sa môže zhoršiť. Stupňujú sa poruchy spánku, podráždenosť, únava, výrazne sa zhoršuje kvalita života a môže sa prejaviť aj depresia. Nezabúdajme na to, že na nedostatok živín reaguje organizmus neustálym pocitom hladu, čo môže veľmi rýchlo viesť k nadváhe, navyše neustále prejedanie sa ešte viac zaťaží hrubé črevo pacienta.

Nedostatok železa a časté krvácanie môžu viesť k závažnej anémii, ktorej príznakom môžu byť závrate, slabosť, chronické bolesti hlavy, únava.

 

 

Môže sa stať, že ulcerózna kolitída si vyžaduje okamžitú hospitalizáciu. K tomu dochádza hlavne vtedy, keď je hrubé črevo chorobne rozšírené a z toho dôvodu sa funkcia čriev zastaví, môže dôjsť k otrave krvi. Rovnako je potrebný chirurgický zákrok, pokiaľ hrubé črevo perforovalo, čo môže byť spôsobené ulceróznou kolitídou. Navyše ochorenie, ktoré prepukne v mladom veku, môže spôsobiť aj vývojové poruchy.

Dobrou správou však je, že včas rozpoznané a liečené ochorenie len iba zriedkavo spôsobuje vyššie uvedené komplikácie.

Liečba ulceróznej kolitídy

I napriek tomu, že toto ochorenie sa nedá úplne vyliečiť, správnou liečbou a zmenou životného štýlu je možné dosiahnuť, aby bola ulcerózna kolitída bez príznakov. Pre liečbu sú dostupné lieky, rovnako aj operácia môže zlepšiť stav pacienta.

Veľmi dôležité je posilnenie imunitného systému, pretože je to jedným zo základov zmiernenia a odstránenia zápalov. Možno najlepším spôsobom, ako to dosiahnuť, je zvýšiť príjem probiotických baktérií s cieľom obnoviť rovnováhu črevnej flóry. Prečo je to potrebné? Keď nastane stav, že škodlivé mikroorganizmy (vírusy, patogénne baktérie, huby) prevládajú v črevnej flóre, imunitný systém okamžite začína slabnúť, pretože 70-80 % imunobuniek sa nachádza práve tu, v hrubom čreve, takže ich funkcia je priamo ovplyvnená stavom črevnej flóry.

Ďalším argumentom v prospech probiotík je, že podľa niektorých názorov je ulcerózna kolitída spôsobená premnožením škodlivých črevných baktérií, imunitný systém totiž v boji proti nim napáda sliznicu hrubého čreva - dočítame sa na internetovej stránke Helathline.

Rovnako môže spôsobiť ťažkosti, že kvôli zápalu môžu niektoré probiotické potraviny spôsobovať podráždenie, preto sa zo začiatku doporučuje konzumovať menšie množstvo, až potom sa môže dávka zvyšovať. Probiotické baktérie obsahujú fermentované mliečne výrobky, kyslá kapusta, kvasené uhorky a miso polievka (fermentovaná sója). Podráždeniu môžeme predísť užívaním probiotických doplnkov výživy. Dohliadajme však na to, aby prípravok obsahoval aspoň 10 živých bakteriálnych kmeňov.

Žiaľ, aj vlákniny môžu spôsobovať problémy, avšak celkom sa ich zriecť nemôžeme, pretože okrem početných zdraviu prospešných účinkov sú nevyhnutné pre rozmnožovanie probiotických baktérií. Aj v tomto prípade dodržujme pravidlo postupnosti, resp. prebiotické doplnky výživy. Jedna čínska štúdia doporučuje konzumáciu psyllia (šupky zo semien skorocelu), čím je možné zmierniť krvácanie a dosiahnuť stav bez príznakov - píše Saudský odborný časopis Journal of Gastroenterology.

Ulcerózna kolitída - strava

Vyvarujme sa alkoholu a nápojov s obsahom kofeínu, fajčeniu, mastným, pikantným a príliš korenistým jedlám, pretože silne dráždia poškodzujú sliznicu.
Aby sme predišli dehydratácii v dôsledku hnačky, pime čo najviac čistej nesýtenej vody, čo znamená aspoň 2-2,5 litra denne.
Snažme sa o príjem omega-3 a
omega-6 mastných kyselín, v čom nám môže pomôcť konzumácia rôznych rybích olejov.

Liečba ulceróznej kolitídy pomocou liečivých bylín

Podráždené hrubé črevo je možné utíšiť konzumáciou liečivých bylín (čajov, výťažkov), ​​dobre môže poslúžiť napríklad kamilka, psyllium, sladké drievko, gaštan, listy maliny, alebo rastlina Uncaria tomentosa - mačací pazúr. Oplatí sa vyskúšať kurkumu, indický kadidlový strom a withania opojná, pretože majú protizápalový účinok - odporúča Everydayhealth.

Účinným spôsobom pre upokojenie hrubého čreva môže byť jemné masírovanie konečníka s gélom z aloe vera: takto je možné zmierniť bolesti a urýchliť hojenia zápalu.

Zdroje:
https://www.everydayhealth.com/ulcerative-colitis/treatment/six-ways-to-naturally-manage-ulcerative-colitis/
https://www.healthline.com/health/ulcerative-colitis-take-control-probiotics#1
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3271691/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3002512/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3033537/

https://www.detoxikacia-organizmu.com/

Súvisiace články

Komunita

NOVINKY Z BLOGU

phone

Tipy pre zdravie priamo do Vášho e-mailu: pre uvedomelejší a zdravší životný štýl sa prihláste na odber noviniek z blogu