Príležitostne objavujúca sa riedka stolica ešte neznamená problém. Každému sa môže stať, že následkom pokazeného žalúdka sa objaví hnačka. Problém nastáva vtedy, pokiaľ sa riedka stolica objavuje dlhodobo.
Samotná riedka stolica nie je ochorenie, ale príznakom niečoho. U mnohých je to následkom stresu, resp. nejaká intolerancia.
Mnohým z nás sa už stalo, že sme boli nútení v rýchlosti hľadať najbližšiu toaletu. Nesprávne stravovanie (napr. mastné jedlá), niektoré infekcie, rôzne zápaly, neustály stres, otrava jedlom, vedľajšie účinky liekov, narušenie rovnováhy črevnej flóry, parazity: ktorékoľvek z uvedených môže vyvolať riedku stolicu. Avšak riedka stolica, objavujúca sa niekoľkokrát za deň, sa v žiadnom prípade nepovažuje za normálnu
Riedku stolicu spôsobuje zápal tenkého, alebo hrubého čreva, ale aj nedostatočná produkcia tráviacich enzýmov pankreasu, nízka hladina žalúdočnej kyseliny, či zvýšené vylučovanie žlče.
Hnačku vyvoláva aj intolerancia laktózy, kedy sa v organizme zníži, alebo úplne ustane produkcia laktázy - enzýmu zodpovedného za odbúravanie laktózy. V takýchto prípadoch sa mliečny cukor stáva nestráviteľným, čo spôsobuje poruchy tráviaceho traktu , čiže aj riedku stolicu.
Konzistencia stolice sa mení aj následkom rôznych zápalových ochorení ( Colitis ulcerosa, Crohnova choroba, Syndróm dráždivého čreva - IBS) - stolica sa stáva tekutou, rsp. kašovitou.
Kto by aspoň raz nezažil, že pre žalúdočnú nervozitu musí navštevovať toaletu častejšie? V prípade stresujúceho životného štýlu sa uvoľňuje hormón menom kortikotropín, produkovaný v prednom laloku hypofýzy, čo vystupňuje činnosť hrubého čreva, spôsobiac tým riedku stolicu.
Nie je na škodu vedieť, že dlhodobo trvajúca riedka stolica môže byť príznakom aj rakoviny hrubého čreva a konečníka.