Japonská diéta pripomína diétu iba na prvé počutie, veď nejde o žiadnu novú revolučnú metódu, skôr o zdravý životný štýl. Preto sa oplatí japonskú diétu dodržiavať dlhšiu dobu, a nie iba kvôli dosiahnutiu vytúženej štíhlej postavy.
Je všeobecne známe, že Japonci sa dožívajú vysokého veku, vyššieho, ako takmer všade inde na svete, nadôvažok medzi nimi sotva nájsť obézneho muža alebo ženu. Nejde o náhodu. Tradičná japonská strava obsahuje vo veľkej miere čerstvé ingrediencie, plné antioxidantov, len občas sa používajú rafinované potraviny alebo cukor, vyhýba sa nasýteným tukom a uprednostňuje rastlinnú potravu bohatú na fytoestrogény, ktoré zabraňujú hormónmi ovplyvňovanej rakovine, napr. rakovine prsníka.
Podľa štúdie uverejnenej v British Medical Journal sa u ľudí, preferujúcich japonský štýl stravovania, kleslo riziko kardio-vaskulárnych chorôb, mozgovej príhody, ďalej sa u nich vyskytuje najmenej chorôb súvisiacich s vekom: napr. cukrovka, rakovina, zápal kĺbov a Alzheimerova choroba. Japonský štýl stravovania zahrňuje olejové semiačka, ovocie a zeleninu, sóju, minimálne množstvo mliečnych produktov a mäsa, naopak: konzumáciu veľkého množstva rýb. A čo je hlavné: Japonci sa vyhývajú bielemu cukru, bielej múke a chlebu, prílišnému soleniu, a stravám pripraveným v oleji.
Japonská diéta, pozostávajúca aj zo siedmych - ôsmych chodov obsahuje veľa parenej ryže, čerstvých kyslých príloh, morské riasy, bambusové klíčky, makrely, tuniaky, chobotnice, mušle a raky, bohaté na mastné kyseliny Omega-3, ale aj sójové bôby. Tofu pripravené zo sóje je tiež súčasťou tejto mierne korenenej stravy. Japonci konzumujú pravidelne surové ryby a sushi, ako aj marinované, kvasené potraviny, napríklad kvasené jedlá zo sójových bôbov, ako sú miso a natto. Natto znamená surový sójový bôb, na ktorom vegetuje baktéria Bacillus natto, neuveriteľne bohatá na vitamíny B-, C-, E a K2, na bielkoviny, rastlinnú vlákninu. Obsah vápnika dôležitého pre zdravé kosti a zuby, obsah sodíka, draslíka a vysoký obsah železa je už len čerešničkou na torte. Natto konzumované na raňajky obsahuje enzým nattokinázu, ktorý znižuje krvný tlak , ako aj hladinu cholesterolu a tryglyceridov v krvi. Vďaka svojmu obsahu oligosacharidov pomáha zachovať rovnováhu črevnej flóry.
Japonci majú príkladne zdravý prístup k stravovaniu. Majú jedno tradičné príslovie: „hara hachi bu”, čo znamená, jesť treba dovtedy, kým nie sme na 80 % sýti. Znamená to, že sa nikdy neprejedajú a nechávajú si čas na jedlo. Miesto toho, aby rýchlo zjedli veľký tanier jedla, jedia často z malých misiek: ryžu, mišo, rybu alebo mäso, zeleninové jedlá. Vďaka tomuto prístupu nie sú po jedle ospalí, nespomalí sa im látková výmena, nedochádza k nadúvaniu, k čomu prispieva aj to, že popíjajú často a vo veľkej miere zelený čaj, bohatý na antioxidanty a spaľujúci tuky.
Zdroj:
https://www.bbcgoodfood.com/howto/guide/why-japanese-diet-so-healthy