head

Japonská diéta: tajomstvo štíhlosti a dlhovekosti

 japonská diéta
Suren Báhidszká Suren Báhidszká
žurnalistka, poradkyňa zdravia
Téma: Dobré jedlo-Dobrý život

Japonská diéta pripomína diétu iba na prvé počutie, veď nejde o žiadnu novú revolučnú  metódu, skôr o zdravý životný štýl. Preto sa oplatí japonskú diétu dodržiavať dlhšiu dobu, a nie iba kvôli dosiahnutiu vytúženej štíhlej postavy.

Dožívajú sa vysokého veku a nie sú tuční

Je všeobecne známe, že Japonci sa dožívajú vysokého veku, vyššieho, ako takmer všade inde na svete, nadôvažok medzi nimi sotva nájsť obézneho muža alebo ženu.  Nejde o náhodu. Tradičná japonská strava obsahuje vo veľkej miere čerstvé ingrediencie, plné antioxidantov, len občas sa používajú rafinované potraviny alebo cukor, vyhýba sa nasýteným tukom a uprednostňuje rastlinnú potravu bohatú na fytoestrogény, ktoré zabraňujú hormónmi ovplyvňovanej rakovine, napr. rakovine prsníka.

Sú zriedkakedy chorí

Podľa štúdie uverejnenej v British Medical Journal sa u ľudí, preferujúcich japonský štýl stravovania, kleslo riziko kardio-vaskulárnych chorôb, mozgovej príhody, ďalej sa u nich vyskytuje najmenej chorôb súvisiacich s vekom: napr. cukrovka, rakovina, zápal kĺbov a Alzheimerova choroba. Japonský štýl stravovania zahrňuje olejové semiačka, ovocie a zeleninu, sóju, minimálne množstvo mliečnych produktov a mäsa, naopak: konzumáciu veľkého množstva rýb. A čo je hlavné: Japonci sa vyhývajú bielemu cukru, bielej múke a chlebu, prílišnému soleniu, a stravám pripraveným v oleji.

Konzumujú zdravé lahôdky

 Japonská diéta,  pozostávajúca aj zo siedmych - ôsmych chodov obsahuje veľa parenej ryže, čerstvých kyslých príloh, morské riasy, bambusové klíčky, makrely, tuniaky, chobotnice, mušle a raky, bohaté na mastné kyseliny Omega-3, ale aj sójové bôby.  Tofu pripravené zo sóje je tiež súčasťou tejto mierne korenenej stravy. Japonci konzumujú pravidelne surové ryby a sushi, ako aj marinované, kvasené potraviny, napríklad kvasené jedlá zo sójových bôbov, ako sú miso a natto.  Natto znamená surový sójový bôb, na ktorom vegetuje baktéria Bacillus natto, neuveriteľne bohatá na vitamíny B-, C-, E a K2, na bielkoviny, rastlinnú vlákninu. Obsah vápnika dôležitého pre zdravé kosti a zuby, obsah sodíka, draslíka a vysoký obsah železa je už len čerešničkou na torte.  Natto konzumované na raňajky obsahuje enzým nattokinázu, ktorý znižuje krvný tlak , ako aj hladinu cholesterolu a tryglyceridov v krvi. Vďaka svojmu obsahu oligosacharidov pomáha zachovať rovnováhu črevnej flóry.

 Neponáhľajú sa a nejedia pažravo

Japonci majú príkladne zdravý prístup k stravovaniu. Majú jedno tradičné príslovie:  „hara hachi bu”, čo znamená, jesť treba dovtedy, kým  nie sme na 80 % sýti.  Znamená to, že sa nikdy neprejedajú a nechávajú si čas na jedlo. Miesto toho, aby rýchlo zjedli veľký tanier jedla, jedia často z malých misiek: ryžu, mišo, rybu alebo mäso, zeleninové jedlá.  Vďaka tomuto prístupu nie sú po jedle ospalí, nespomalí sa im látková výmena, nedochádza k nadúvaniu, k čomu prispieva aj to, že popíjajú často a vo veľkej miere zelený čaj, bohatý na antioxidanty a spaľujúci tuky.

Zdroj:

https://www.bbcgoodfood.com/howto/guide/why-japanese-diet-so-healthy

Súvisiace články

Komunita

NOVINKY Z BLOGU

phone

Tipy pre zdravie priamo do Vášho e-mailu: pre uvedomelejší a zdravší životný štýl sa prihláste na odber noviniek z blogu