head

Rakovina hrubého čreva: detoxikáciou jej možno predísť

Detoxikácia pomáha predchádzať rakovine hrubého čreva
Suren Báhidszká Suren Báhidszká
žurnalistka, poradkyňa zdravia
Téma: Detoxikácia

Rakovina hrubého čreva patrí síce k najľahšie odhaliteľným chorobám, predsa z roka na rok narastá množstvo ľudí postihnutých touto chorobou. Nie náhodou, medzi príčiny vzniku možno totiž zaradiť nesprávnu životosprávu, najmä nezdravú výživu. 
Presná príčina vzniku rakoviny hrubého čreva ešte nie je síce jasná, je však jednoznačné, že v pozadí možno evidentne preukázať nezdravú výživu, chudobnú na vlákninu, ktorá prispieva aj k tomu, aby sa toxické látky ukladali v hrubom čreve. Keďže tieto toxíny spôsobujú zápal, zvyšujú aj riziko vzniku rakoviny hrubého čreva.  Okrem toho prehnaná konzumácia alkoholu, cigarety, dlhodobo užívané lieky, dráždiace sliznicu čreva, rôzne umelé potravinové prísady, mastné, korenené jedlá s vysokým obsahom kalórií, ale aj jednotlivé choroby, týkajúce sa črevného systému, to všetko prispieva k vzniku rakoviny hrubého čreva. V pozadí môže stáť aj genetika, dokonca aj stres.

Zákerná choroba

Rakovina hrubého čreva upozorňuje na seba rozsiahlymi príznakmi, môže sa objaviť únava, poruchy spánku, veľakrát sa objavuje nutkanie na vracanie spojené so zvracaním, ale často aj nadúvanie a chronická zápcha/hnačka. Občas sa objavujúce bolesti v podbruší a kŕče môžu byť tiež symptómami rakoviny hrubého čreva, upozorňujúcimi signálmi sú úbytok hmotnosti a krvavá stolica. Krv v stolici môže byť spôsobená aj hemoroidmi (zlatou žilou), žalúdočným vredom, alebo zapáleným hrubým črevom.  V prípade takýchto príznakov neodkladajme zistenie ich príčin na neskôr a čo najskôr vyhľadajme odborného lekára. 

Screeningové vyšetrenie môže zachrániť život

Rakovina hrubého čreva postihuje najmä ľudí v strednom veku, nad 50 rokov, preto sa vyslovene odporúča z času na čas vyšetriť, najmä ak ide o pozitívnu rodinnú anamnézu tejto choroby. Ide o mimoriadne agresívnu formu rakoviny.  Ak sa choroba prenesie už aj na sliznicu brušnej dutiny alebo iné orgány, ostáva pacientovi viac-menej pol roka života.  Chirurgický zákrok sa vykonáva väčšinou kvôli upchatiu hrubého čreva nádorom. 
Screening rakoviny hrubého čreva sa robí za pomoci kolonoskopie, teda vyšetrenie sliznice hrubého čreva kolonoskopom - špeciálnym zrkadlom. 
Týmto vyšetrením možno zistiť aj menšie zmeny, dokonca možno počas vyšetrenia bezbolestne odstrániť aj polypy. V záujme vylúčenia možnosti rakoviny hrubého čreva je potrebný aj odber vzorky zo sliznice čreva, v ktorej sa zisťuje prítomnosť nádorových buniek, ale chorobu možno určiť aj pomocou CT a MRI.

Predchádzajme rakovine detoxikáciou!

Aby sme sa vyhli rakovine hrubého čreva, je dôležitý telesný pohyb, ako aj zdravá výživa, bohatá na vlákninu. Je potrebné sa vyhýbať alkoholu, fajčeniu, príliš koreneným, mastným jedlám, bohatým na sacharidy a tuky, ako aj potravinám s veľkým množstvom potravinových prísad. Veľký význam zohráva aj odstránenie jedov, respektíve škodlivých odpadových látok, preto  vykonajme aspoň raz za rok detoxikačnú kúru na čistenie čreva. Detoxikáciou sa navyše zbavíme aj parazitov, produkujúcich jedovaté látky svojimi výkalmi, navyše podporíme nadobudnutie rovnováhy črevnej flóry. Rovnováha črevnej flory je dôležitá najmä kvôli tomu, že jej stav bezprostredne ovplyvňuje činnosť imunitného systému.

Súvisiace články

Komunita

NOVINKY Z BLOGU

phone

Tipy pre zdravie priamo do Vášho e-mailu: pre uvedomelejší a zdravší životný štýl sa prihláste na odber noviniek z blogu