Maliny, patriace do čeľade ružovitých, sa využívajú ako prírodný doplnok stravy a súčasne pochúťka s vlastnosťami nahrádzajúcimi lieky. Pozrite sa, prečo je ich dôležité konzumovať!
Nielen ich chuť je znamenitá
Okrem prínosu malín ako chutného ovocia je ich úžitok oveľa väčší: obsahujú totiž veľké množstvo zdraviu prospešných látok. Pomáhajú pri znižovaní krvného tlaku , znižujú hladinu cukru v krvi , ich červené bobule prinášajú úľavu od kŕčovitej bolesti pri menštruácii.
Ak máte v lete nádchu, liečba prechladnutia pomocou malinového sirupu s izbovou teplotou – samozrejme, jeho prírodnou verziou bez rôznych prísad, je okrem samotnej liečby i pôžitkom. Malinová šťava má antibakteriálny účinok, znižuje horúčku a podporuje potenie.
Zaujímavosti o malinách
Maliny, latinsky Rubus idaeus, sa začali pestovať na Kréte, na vrchu Ida, odkiaľ sa neskôr ich pestovanie rozšírilo až k Rimanom. Už v období stredoveku boli maliny považované za liečivú rastlinu, pestovali sa aj v kláštoroch.
Maliny sú schopné rásť aj v nadmorskej výške nad 2 000 metrov, keďže sa dokážu prispôsobiť miernym i chladnejším klimatickým podnebiam. Ak sa o ne nestaráme a neprerezávame ich, čoskoro sa rozrastú na ker úctyhodných rozmerov. Pestované za ideálnych podmienok a v ideálnej pôde sa maliny stávajú nezničiteľnými. Vzhľadom na to, že ich korene sa nachádzajú plytko pod povrchom zeme, môžu rýchlo vysychať, obľubujú totiž vlhkú pôdu a polotienisté miesto.
Plody malín sú vlastne súbory plodov – plodstvá vytvorené zo spoluzrastených kôstkovičiek, ktoré v čase úplnej zrelosti odpadávajú od kvetného lôžka.