V Anglicku patria medzi obzvlášť obľúbené ovocie, vo Francúzsku nemajú pre ne názov, volajú ich groseille de maquereau, v preklade ovocie k makrele. Ich plody sú stredne veľké, aromatické, slabo ochlpené. V závislosti od odrody sú ich plody zelenej farby, červené bobule sa vyznačujú kyslastou chuťou.
1. Na zápaly a horúčku
Konzumované v surovom stave, v podobe čaju alebo sirupu sú vynikajúcim protizápalovým prostriedkom znižujúcim horúčku. V prírodnej medicíne sa používajú na liečbu zápalových ochorení a sú obľúbené pre svoje upokojujúce a chladivé účinky.
2. Ako detoxikačný prostriedok
Egreše majú bohatý obsah kremíka, vďaka čomu podporujú detoxikačné procesy v tele , a keďže majú močopudný účinok, pomáhajú pri vylučovaní zadržiavanej vody z organizmu.
3. Na očistu čriev
Vzhľadom na vysoký obsah pektínu fungujú ako čistiaci prostriedok a a preháňadlo v jednom: pektín v spolupráci s črevnými baktériami vytvára na sliznici ochrannú vrstvu, čím sa do čreva dostanú troskotvorné látky. Pri ich pravidelnej konzumácii sa môžete navždy rozlúčiť aj s tráviacimi ťažkosťami.
4. Ako ochrana srdca a cievneho systému
Stimulujú metabolizmus buniek v srdcovom svale, čo má pozitívny účinok na srdce a na posilnenie žilových stien.
5. Na posilnenie imunity
Sú bohaté na vitamíny, majú však nízky obsah kalórií: pre organizmus sú vynikajúcim zdrojom vitamínu A, B1 a C. Egreše sú bohaté aj na minerály: vápnik, draslík, fosfor, a súčasne obsahujú na 100 gramov ovocia len 44 kalórií.