Ak sa vždy len dodatočne spamätáte, že ste sa prejedli, bojujete s nadúvaním alebo so zápchou , je tu čas prehodnotiť vaše stravovacie návyky! Nie je taký človek, ktorý by občas nemal problémy s trávením, pričom zmenou niektorých našich zvykov vieme poľahky predísť mučivým príznakom.
Zakaždým si doprajme dostatok času na jedenie a zabudnime na stravovanie úchytkom! Keď jeme, nezaoberajme sa ničím iným: nečítajme, nebabrime sa s mobilom, a najlepšie je nepozerať ani televíziu. Ak sa sústredíme na jedenie, aj chute cítime intenzívnejšie, a ak jedlo dôkladne požujeme, náš žalúdok sa rýchlejšie napĺňa, čím predchádzame prejedaniu sa a bolestiam žalúdka.
Podľa možností jedzme denne 5-6-krát a naraz si dajme len malé porcie. Popri tom, že takto môžeme stabilizovať hladinu cukru v krvi, nezaťažíme svoje tráviace ústrojenstvo a nespôsobíme mu šok veľkými dávkami, čo je obzvlášť dôležité pri problémoch so syndrómom dráždivého čreva. Nielen množstvo jedla, ale aj jeho teplota musí byť vhodná: neprospieva nám ani veľmi horúce, ani ľadovo studené. Skúsme voliť zlatú strednú cestu!
Prehnané množstvo soli, ostré, štipľavé korenia zaťažia našu tráviacu sústavu. Ale dajme pozor aj s octom a horčicou, náš žalúdok nám totiž rýchlo môže zaslať nežiaduce signály vo forme nadmernej produkcie žalúdočnej kyseliny a pálivého pocitu. Vyhýbajte sa aj mastným jedlám a pečivu či cestovinám z bielej múky. Spomedzi tekutín môže spôsobovať črevné problémy aj za čulosť zodpovedná káva a ani perlivé nápoje nie sú najideálnejšia voľba, veď môžu spôsobovať nadúvanie.