head

Máte radi mätové žuvačky?

Mäta pieporná: na čo ju používame?
Eva MacPherson Eva MacPherson
Prírodný liečiteľ a výživový poradca
Téma: Byliny

Mäta pieporná: nie len do žuvačiek

Mäta pieporná, napriek svojmu ľudovému pomenovaniu feferminc, nie je v príbuzenstve s feferónmi, jediná podobnosť je v štipľavej chuti. Napriek tomu, že sa s ňou najčastejšie stretávame v žuvačkách, mäta pieporná bola v staroveku jednou z najčastejšie používaných liečivých rastlín. A to nie náhodou!

Ak sa spomenie mäta pieporná, v prvom rade nás napadne osvieženie dychu, avšak táto liečivá rastlina disponuje okrem toho mnohými ďalšími vzácnymi vlastnosťami. Nie je náhoda, že ju už aj starovekí Egypťania, Gréci a Rimania konzumovali pre jej pozitívne účinky.

Na čo je dobrá mäta pieporná?

Mäta pieporná má vysoký obsah esenciálnych olejov, obsah mentolu dosahuje päťdesiat percent. Napriek tomu, že rozhryzené čerstvé listy mäty piepornej sú štipľavé, vynikajúco chránia sliznicu žalúdka, preto napríklad na liečbu syndrómu dráždivého čreva (IBS)  je jedným z najúčinnejších prírodných spojencov. Konzumácia odvaru z mäty piepornej zmierňuje dávenie a vracanie: tento účinok môžu výborne využiť ľudia citliví na cestu dopravnými prostriedkami – auto, lietadlo. Podporuje produkciu žlče, čím prispieva k správnemu tráveniu, tiež k neutralizácii škodlivých látok, ktoré sa dostali do organizmu a k detoxikácii. Pri terapeutickom použití bráni vzniku žlčových kameňov a zmierňuje ťažkosti spojené s týmto ochorením. Mäta pieporná je bohatá aj na tanín, ktorý tiež znižuje žalúdočné ťažkosti a zmierňuje zápaly tráviaceho systému.

Ako ju použiť?

Mätu piepornú je možné spracovať rôznymi spôsobmi: môžeme sa k nej dostať v surovom stave, v sušenej forme, ako esenciálny olej alebo ako destilát. Vždy si vyberme druh v závislosti od požadovaného účinku. Na žalúdočné a črevné problémy je najlepší odvar a čerstvé listy, kým na dezinfekciu dýchacích ciest – napr. zápal hrdla a bronchitída – je vhodnou voľbou inhalácia esenciálnym olejom. Nosové kvapky s výťažkom z mäty piepornej výborne zmierňujú príznaky alergickej rinitídy – nádchy. Esenciálny olej z mäty piepornej pri vonkajšom použití zmierňuje nepríjemné príznaky pásového oparu, tiež bolestivé rany bradaviek spôsobené dojčením. Jeho ovoniavanie, podobne ako pri rozmaríne, zlepšuje pamäť a udržiava sviežu myseľ. Podľa posledných výskumov zabraňuje obsah mentolu v mäte piepornej rozmnožovaniu a rastu nádorových buniek. Nakoľko sa mäta pieporná na mnohých miestach vyskytuje aj vo voľnej prírode, môžeme si ju nazbierať aj sami. Je dôležité, aby sme použili iba listy, prípadne kvitnúce výhonky.

Príprava odvarov z mäty piepornej

Polievkovú lyžicu listov mäty piepornej a rovnaké množstvo kamiliek obarte ¼ litrom vriacej vody. Po desiatich minútach preceďte, pite ho vlažný, bez prichutenia.  

Riešenie na nechutenstvo, astmu a kašeľ

Denne trikrát vypime odvar z 15 g listov a kvetov mäty piepornej, ktoré obaríme ½ litrom vody.

Odvolávky:

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/21144345

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC1073755/

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/24100754

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/17427617

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/16121521

Súvisiace články

oblak štítkov

Komunita

NOVINKY Z BLOGU

phone

Tipy pre zdravie priamo do Vášho e-mailu: pre uvedomelejší a zdravší životný štýl sa prihláste na odber noviniek z blogu