Ak ani Vám sa nepodarilo vyhnúť sa chrípke, alebo ste len jednoducho prechladli, tieto 3 liečivé rastliny Vám môžu pomôcť! Zima je obdobím nielen idylickej, zasneženej krajiny, korčuľovania sa a zimných športov, ale aj obdobím preplnených čakární u lekárov. Pozrime sa, ako môžeme popri lekárskom ošetrení urýchliť proces liečenia liečivými rastlinami!
Tymián je najlepšou a najsilnejšou liečivou rastlinou s prírodným dezinfekčným účinkom. Táto korenina s charakteristickou chuťou sa uplatní nielen v kuchyni pri varení, ale môže dobre poslúžiť aj v chrípkovom období. Tymián mimoriadne účinne rozpúšťa hlieny, ničí baktérie, navyše má aj proti kŕčové účinky, preto môže pomôcť aj pri kŕčovitých záchvatoch kašľa. Je záchrancom zapáleného hrdla, dezinfikuje ústnu dutinu. Výrazne môže náš stav zlepšiť, ak ho budeme popíjať vo forme čaju, alebo budeme kloktať odvarom, ale môžeme ho použiť aj na osvieženie vzduchu v miestnosti.
Ak sme prechladli, pripravme si z neho čaj už po objavení sa prvých príznakov: do 2,5 dl vriacej vody pridajme 1 čajovú lyžičku tymiánu, prikryme a nechajme lúhovať 10 minút!
Zázvor je výborným detoxikantom a posilňovačom imunitného systému, podporuje trávenie, zmierňuje nadúvanie a má čistiace účinky, preto nám môže pomôcť nielen počas detoxikačnej kúry, ale aj v období prechladnutia a chrípky. Je bohatý na vitamíny A, C, E a B, zinok, fosfor, horčík, draslík a železo, preto si jeho konzumáciou môžeme doplniť aj svoje vitamínové zásoby. Zázvor môže znížiť pocit nutkania na vracanie, má silné antibakteriálne, proti kŕčové, proti zápalové účinky, podporuje potenie sa a tlmí kašeľ. Očistime kus zázvoru vo veľkosti malíčka, nakrájajme ho a obarme 2,5 decilitrami vody. Nechajme vylúhovať desať minút! Aj zázvor môžeme použiť na naparovanie, pretože pomáha zriediť a uvoľniť usadené hlieny. Čaj pime neochutený, alebo osladený medom!
Šalvia so svojou horkastou chuťou je tiež výborná liečivá rastlina s protizápalovými účinkami, preto odvar zo šalvie môžeme použiť napríklad aj pri bolesti hrdla , zápale hrdla, ale aj v prípade zápalu mandlí. Pomáha rozpúšťať hlieny, preto ak nás trápi vlhký kašeľ, spomeňme si na šalviu! Používame ju na kloktanie rovnako ako tymián, ale môžeme ju aj vypiť.
1 čajovú lyžičku šalvie obarme šálkou vody a podobne ako pri tymiáne, nechajme 10 minút vylúhovať. Pime denne trikrát!