Používanie liečivých rastlín proti baktériám nie je nič novodobé, veď v ľudovom liečiteľstve tak boli používané už po stáročia. Po rozšírení antibiotík sa však dostali nezaslúžene do úzadia, hoci niektoré sú na dosah ruky, stačí sa poobzerať v kuchyni, alebo v komore.
Navyše pokiaľ sa rozhodneme použiť liečivé rastliny proti baktériám, iba získame. Sú nielen vnútorne účinné, ale môžu pomáhať aj pri liečbe kožných problémov, navyše sú aj chutné. Pozrime sa, z čoho si môžeme vyberať, aby sme sa oblúkom vyhli ochoreniam, ako prechladnutie a iné podobné, ktoré nás ohrozujú v chladnom počasí.
Cesnak, často používaný pri varení je prírodným antibiotikom, ničí značnú časť vírusov, húb a baktérií, ktoré sa dostali do organizmu, čím odstráni zároveň aj infekcie. Okrem toho je mimoriadne účinný posilňovač imunity, vynikajúco pôsobí protí vírusom, hubám a baktériám, podobne ako škorica ničí okrem iného aj Helycobacter pilori spôsobujúci žalúdočný vred, ale je aj účinným prostriedkom na predchádzanie a liečbu prechladnutia. Pomocou antibakteriálneho cesnaku sa rýchlejšie lieči herpes a ekzém. Cesnak pomletý na kašu so zázvorom a čerstvou citrónovou šťavou vynikajúco čistia žily a posilňujú imunitu.
Vďaka svojim účinným látkam má škorica, používaná hlavne pri príprave zákuskov, vynikajúce antivírusové, antibakteriálne a protihubové vlastnosti, je základnou látkou mnohých ústnych vôd, pretože odstraňuje zápach z úst spôsobený choroboplodnými zárodkami. Škorica je prvoradou protilátkou proti Candide albicans, zodpovednej aj za zápaly močových ciest, ako aj proti baktérii Escherichia coli. Účinne zabraňuje rozmnožovaniu baktérií Helicobakter pylori, spôsobujúcich žalúdočný vred, preto zastáva dôstojné miesto medzi liečivými rastlinami pôsobiacimi proti baktériám.
Zázvorom, disponujúcim protibakteriálnymi a protivírusovými účinkami, používaným často v osviežujúcich nápojoch môžeme liečiť prechladnutie, dokonca môže byť účinný aj v prípade chrípky. Zázvor vynikajúco rozpúšťa hlieny, dezinfikuje dýchacie cesty, zmierňuje zápal hrdla a kašeľ, ale aj horúčku. Môžeme ho aplikovať na miesta po bodnutí hmyzom. V Ázii sa používa na uhryznutie hadom, proti cholere a malárii.
Graperfruit, ktorý ovocným šalátom dodáva príjemnú, trpkastú príchuť, je širokospektrálny, najmä extrakt z jeho jadier disponuje antibakteriálnymi vlastnosťami. Jeho výnimočne vysoký obsah vitamínu C stimuluje správne fungovanie imunitného systému, urýchľujúc tak liečbu prechladnutia, a to dosahuje predovšetkým silnou podporou črevnej flóry, bez toho, aby dráždila tráviacu sústavu. Odteraz na toto ovocie nepozerajme teda iba ako na koreninu, pretože ide o chutnú antibakteriálnu liečivú rastlinu.
Aloe vera sa dnes už môže pestovať hoci aj doma. Pridáva sa hlavne do exotických šalátov, i napriek tomu ide jednu z liečivých rastlín, ktorá dokáže zahubiť baktérie a má dezinfekčné účinky. Obsahuje lupeol, kyselinu salicylovú, bradykinin, ako aj dusík močoviny. Podľa najnovších výskumov vďaka týmto zložkám koncentrát z aloe zabíja aj huby, preto sa oplatí ho vyskúšať aj v prípade hubovitého ochorenia nechtov a hubovitého zápalu kože. Podporuje hojenie rán, je obzvlášť účinný v prípade ekzémov, menších rezných rán, vyrážkach, bradaviciach a pri ranách spôsobených bodnutím hmyzu. Napomáha liečbe infekcií močových ciest.
Liečba zápalov uší bola v ľudovom liečiteľstve nepredstaviteľná bez soli a ryže. K tomu zabezpečme, alebo si sami ušime menšie ľanové vrecúško, dajme doň kuchynskú soľ, prípadne ryžu. Uzavrime a dajme zohriať na vyhrievacie teleso. Dbajme o to, aby nebolo horúce, iba príjemne teplé. Umiestnime na zapálené ucho zhruba na 10-15 minút, dokáže zázraky.