head

Prírodný vitamín C - Je lepší ako syntetický?

Existuje prírodný vitamín C a vitamín C vyrobený synteticky
Existuje prírodný vitamín C a vitamín C vyrobený synteticky
Suren Báhidszká Suren Báhidszká
žurnalistka, poradkyňa zdravia
Téma: Antioxidanty

Prírodný vitamín C? Syntetický vitamín C? Je možné, že ste o syntetickom ani len netušili? V našom článku vám predstavíme rozdiel medzi oboma vitamínmi a prezradíme aj to, čo možno považovať za najlepší zdroj prírodného vitamínu C.

Denne počúvame zo všetkých strán, aké je dôležité každodenné užívanie vitamínu C, avšak to sa už nespomína, v akej forme ho užívať. Mnohí si ho zaobstarajú v lekárňach, kde je dostať - až na malé výnimky - syntetické prevedenie vitamínu. Pritom je prírodný vitamín C omnoho účinnejší. Existujú však také prípravky s vitamínom C, ktoré nemajú ďaleko od prírodného, nakoľko - podobne ako rastliny - obsahujú viacero takých zložiek, ktoré pomáhajú organizmu zúžitkovanie na úrovni buniek, ako napríklad rutín a biofalvonoidy.

Organický a anorganický vitamín C

V škole nás to neučia, ale existujú dva druhy vitamínu C: prírodný (kyselina L-askorbová) a  - slušne povedané - umelo vyrobený, syntetický (kyselina D-askorbová). I napriek tomu, že chemické zloženie oboch je takmer rovnaké, ich stavba je odlišná.

Ovocie a zelenina v prírode, ktoré obsahujú vitamín C, obsahujú aj iné užitočné zložky, ako napr. polyfenoly a flavonoidy. Okrem toho aj vlákniny potrebné pre zdravé trávenie. Tieto zlúčeniny pomáhajú správnemu vstrebávaniu vitamínu C, kým do syntetického vitamínu sa tieto nedostali, nakoľko by to bolo drahé. Je síce pravdou, že veľké značky lákajú zákazníkov s nápismi acerola a šípky, ale to už neuvádzajú, že ich produkty tieto zložky obsahujú len v minimálnom množstve. V podstate kupujeme kyselinu D-askorbovú s trochou šípok, či aceroly, nehovoriac o tom, že tieto produkty obsahujú aj znečisťujúce chemické látky.

Zdroje prírodného vitamínu C

Nie je potrebné utekať hneď do lekárne, napokon k prírodnému vitamínu C máme prístup v podstate po celý rok. Významné množstvo vitamínu C obsahujú citróny, pomaranče, grapefruit, kiwi a jablká, ďalej rajčiny, paprika, brokolica, ružičkový kel, kapusta a karfiol. Výborným zdrojom vitamínu C sú aj kyslá kapusta, mrkva, cesnak, cvikla, hruška, resp. avokádo a mango. Rovnako je prítomný aj v hrozne a v bobuľovom ovocí.

Existuje otrava vitamínom C?

Na rozdiel od vitamínu A, vitamínom C nie je možné predávkovať sa. Nakoľko je rozpustný vo vode, nadbytočné množstvo sa z organizmu vylučuje močom. Nadmerná konzumácia vitamínu C má len málo vedľajších účinkov: môže spôsobiť hnačku, zvýši hladinu kyseliny močovej v moči, čo podľa niektorých predpokladov môže spôsobovať obličkové kamene.

Vedeli ste?

Kyselina L-askorbová sa v potravinárskom priemysle používa aj ako konzervačná látka (E 300), nakoľko zabraňuje oxidácii.

Súvisiace články

oblak štítkov

Komunita

NOVINKY Z BLOGU

phone

Tipy pre zdravie priamo do Vášho e-mailu: pre uvedomelejší a zdravší životný štýl sa prihláste na odber noviniek z blogu