Keď koniec leta, tak paradajky - rajčiny. Je nesporné, že táto čerstvá a zamatová zelenina má obrovské množstvo fanúšikov, avšak nielen pre jej chuť sa doporučuje jej konzumácia. Lykopén, ktorý obsahuje, má antioxidačné vlastnosti, vstrebáva sa omnoho lepšie, pokiaľ rajčiny konzumujeme po tepelnej úprave. Aké má vlastne účinky na organizmus?
Lykopén sa dostal do popredia len nedávno, pri skúmaní účinkov tejto zlúčeniny na zdravie. Ukázalo sa, že je to veľmi silný antioxidant, ktorý navyše nie je citlivý na teplo a preto aj po spracovaní dokáže naplno rozvinúť svoje účinky. Avšak skôr, ako si o ňom povieme viac, spoznajme liečivé účinky paradajok!
Neexistuje človek, ktorý by nemal rád paradajky. Samozrejme, že teraz nemáme na mysli tie predražené, v skleníkoch dopestované varianty, často úplne bez chuti, ale na tú zeleninu z vlastnej záhrady, alebo z trhu, šťavnatú, zamatovej chuti, ktorá dozrievala vplyvom slnečných lúčov.
Paradajky (Lycopersicum esculentum) patria podľa botanického zaradenia medzi ovocie, pretože ide o bobuľovité plody obsahujúce semená, avšak napriek tomu ich vnímame skôr ako zeleninu. Ich pôvodným domovom je Južná Amerika, ale v dnešnej dobe sa pestujú po celom svete. Aztékovia pripisovali týmto lahôdkam schopnosť zvyšovať sexuálnu túžbu. V Európe sa paradajky stali známymi v XVI. storočí, dlho boli považované za liečivé, resp. okrasné rastliny, dokonca nejaký čas boli obavy, že sú jedovaté, preto ich varili aspoň tri hodiny, aby z nich odstránili jedovaté látky. Naproti tomu sú však paradajky vynikajúcim detoxikantom, vďaka svojím diuretickým účinkom prečisťujú obličky, ba čo viac, podporujú aj čistenie krvi.
Paradajky obsahujú také antioxidanty, ako vitamíny A, B1, B2, C a E, okrem toho sa v nich vyskytuje značné množstvo minerálnych látok, veľké množstvo horčíka, vápnika, fosforu, železa a draslíka. Vďaka obsahu draslíka znižuje vysoký krvný tlak. Za svoju červenú farbu vďačia paradajky zlúčenine zvanej lykopén, ktorá posilňuje imunitný systém, účinne pomáha predchádzať rôznym kardiovaskulárnym ochoreniam, chráni pred vznikom rakoviny hrubého čreva, konečníka a pankreasu. Nakoľko sú paradajky bohaté na vlákniny, môžu byť účinné v prípade očisty čriev. Možno ich aplikovať aj proti zápche, nakoľko vďaka obsahu kyseliny podporujú trávenie. Vzhľadom na to, že majú nízky počet kalórií, vynikajúco sa hodia aj do diétneho jedálnička pre tých, ktorí chcú schudnúť.
Paradajky sú vynikajúcim liekom na problémy s pokožkou. Aplikovaním paradajok vo forme obkladov dezinfikujú a čistia rany, pomáhajú v prípade spálenia pokožky slnkom a bodnutí hmyzom, skrášľujú mastnú, aknóznu pleť. Vďaka obsahu kyseliny zosvetľujú pehy, pečeňové škvrny, disponujú jemne olupujúcimi účinkami, sťahujú rozšírené póry a tým dostáva pokožka svieži vzhľad.
Ide o karotenoid červenej farby, farbivo paradajky - rajčiny (Solanum lycopersicum), ktorý je pomenovaný po nej. Avšak nielen paradajky, ale aj červená paprika, zdravá cvikla, červený pomaranč, melón, šípky, resp. višne a ríbezle ho obsahujú. Náš organizmus nie je schopný jeho produkcie, takže ho môžeme získať len prijímaním jedla, ktoré ho obsahuje. Nakoľko je rozpustný v tuku, nevyprázdňuje sa z organizmu, ale hromadí sa v rôznych orgánoch, predovšetkým v pečeni, v nadobličkách, semenníkoch a v prostate. Táto zlúčenina je povolená aj v kozmetickom a farmaceutickom priemysle ako farbivo a používa sa aj ako prírodné potravinárske farbivo.
Lykopén je veľmi silným antioxidantom. Antioxidačné zlúčeniny zabraňujú oxidačným procesom, neutralizujú voľné radikály. Pokiaľ sa produkuje príliš veľké množstvo voľných radikálov, zrýchľuje sa starnutie buniek, pokožka sa starne rýchlejšie a značne sa zvyšuje riziko ochorení srdca a ciev, ako aj rakoviny. Čiastočne aj práve preto sa pripisujú lykopénu účinky posilňujúce imunitu. Výskumy potvrdili, že lykopén má v prvom rade priaznivý účinok na funkciu srdca a krvný obeh, ale zohráva úlohu aj pri prevencii niektorých očných ochorení, okrem iného aj kataraktu - sivého zákalu. Podľa viacerých výskumov má protinádorové účinky, účinne brzdí aj rast rakovinových buniek v prsníkoch. Predpokladá sa, že jeho príjem pomáha aj pri zúžitkovaní inzulínu, preto sa jeho konzumácia odporúča aj diabetikom.
I napriek tomu, že túto zlúčeninu obsahuje viacero druhov zeleniny a ovocia, tieto konzumujeme bez tepelnej úpravy. Na druhej strane, z paradajok možno pripraviť mnoho chutných: omáčka, polievka, lečo, paradajková kapusta, paradajková fazuľa, paradajková ryža a dokonca aj lekvár. Paradajky navyše vplyvom tepelného spracovania nestrácajú na obsahu lykopénu, ba čo viac, z paradajkových produktov, ktoré sú tepelne upravené, sa do organizmu vstrebáva takmer trojnásobné množstvo lykopénu. Jeden kilogram paradajok obsahuje približne 20 mg lykopénu.
Zdroje:
https://www.healthline.com/nutrition/lycopene
http://www.akv.sk/index.php?option=com_content&task=view&id=147&Itemid=30
https://www.detoxikacia-organizmu.com/ocista-creva
https://www.supergreens.sk/superpotraviny-blog-clanok/cvikla-nasa-vlastna-domaca-lekaren/