head

Zúženie ciev: nečakajte, kým bude príliš neskoro

Zúženie ciev, čo spôsobuje, čo možno proti tomu robiť?
’Dr Barbora Márkusová ’Dr Barbora Márkusová
Som liečiteľka, psychoterapeutka, inštruktorka
Téma: Zdravý životný štýl

O zúžení ciev sa hovorí veľa, predsa ho mnohí berú na ľahkú váhu.  Zanedbaním liečby zúženia ciev vzrastá riziko mozgovej porážky, srdcového infarktu, náhleho zastavenia srdca, a tým zoznam ešte zďaleka nekončí. Keďže kôrnatenie ciev nenastáva zo dňa na deň, zo začiatku sa príznaky ani neprejavujú, ale časom vedie k vážnym zdravotným problémom, keď plaky na stenách ciev zabraňujú prietoku krvi. K odstráneniu nánosov (plakov) môže prispieť aj prirodzený enzým, ktorý zúžené cievy vyčistí.
Zúženie ciev môže mať v závisloti od toho, ktoré cievy sú konkrétne postihnuté, rôzne príznaky, čo vedie k tomu, že mnohí ľudia tieto varovné symptómy nerozpoznajú. Pre laika je ťažko rozpoznateľné, čo ich spôsobuje, preto sa doporučuje čo najskôr vyhľadať odborníka, a ešte dôležitejšia je prevencia.

Zúženie ciev nie je len chorobou starších ľudí

Zúženie ciev sa charakteristiky objavuje až postupom času, ale je omylom sa nazdávať, že sa nemôže prejaviť u mladších, pretože k rizikovým činiteľom patria: nízka fyzická aktivita, fajčenie, nadváha, vysoká hladina krvných tukov a cholesterolu následkom nezdravej výživy, a tieto faktory sa objavujú už aj u mladších ľudí. Za vznik zúženia ciev sú zodpovedné nánosy tukov na vnútorných stenách artérií, následkom ktorých sa cievy zúžia. Vzhľadom k tomu, že tieto tuky viažu vápnik, tieto nánosy (plaky) stvrdnú, následkom čoho sa stráca ich schopnosť prepúšťania krvi, a klesá zásobovanosť kyslíkom tých orgánov, ku ktorým dané cievy vedú. Keď plak, alebo zúženie celkom zabráni toku krvi, môže dôjsť k trombóze, ale aj k nedokrvenosti mozgu, či k srdcovému infarktu.  Vzhľadom k tomu, že zúženie ciev je následkom poškodenia alebo poranenia vnútorných vrstiev  žilných stien, najviac sú ním ohrození ľudia s nadváhou, s vysokým krvným tlakom a cukrovkou.

Varovné príznaky

Zúženie ciev v končatinách sa prejavuje ich bledosťou a chladom, tŕpnutím, pri chôdzi pociťujeme v nohách bolesť, v závažnejších prípadoch dochádza v dôsledku nedostatočnej zásobovanosti krvou ku gangréne prstov na nohách. Na zúženie ciev v mozgu poukazujú závraty, časté bolesti hlavy, zábudlivosť, prechodné poruchy reči, slabosť končatín  a neistá chôdza. Na zúženie koronárnej cievy môže poukazovať rýchle búšenie srdca, porucha srdcového rytmu, ďalej zvieravé bolesti v hrudníku, ktoré sa objavujú v pokoji alebo pri záťaži. Okrem toho sa vyskytuje zvýšená ustavičná únava, závraty, bolesti žalúdka a čeľustí.

Čo možno proti zúženiu ciev robiť?

Zdravá výživa, pravidelný pohyb sú frázami, ale práve zdravý životný štýl pomáha znižovať riziko srdcovo-cievnych ochorení. Dbajme o to, aby sme neprekračovali príjem 1,5 gramu vápnika v záujme predchádzania osteoporózy. Vyhýbajme sa živočíšnym tukom, a prejdime na zdravý jedálniček, aby sme sa vyhli vysokej hladiny cholesterolu v krvi. Miesto nich konzumujme rastlinné oleje, jedzme čo najviac rastlinnej vlákniny, ktorú najskôr získame z čerstvého ovocia, zeleniny, resp. z celozrnných obilnín.  Ďalšou výhodou vláknin je, že sú najlepšími prírodnými čističmi čriev, respektíve prispievajú k zachovaniu a nadobudnutiu rovnováhy črevnej flóry.

Keď pomáhajú už iba lieky

Žiaľ, môže sa stať, že niekto potrebuje medikamentóznu liečbu, preto lekári predpisujú lieky na rozšírenie ciev, na zníženie krvného tlaku a hladiny tukov v krvi, na reguláciu srdového rytmu, prípadne proti zrážanlivosti krvi, aby znížili riziko následkov zúženia ciev, či už srdcového infarktu, odumretiu srdcového svalu, srdcovej nedostatočnosti, mozgovej porážky, gangrény končatín.

Namiesto liekov

Keď sa chce niekto vyhnúť medikamentóznej liečbe, oplatí sa mu vyskúšať enzým serapeptázu, ktorá vplýva mimoriadne priaznivo na cievny systém, pretože odstraňuje nánosy zo stien ciev. Aplikáciou tohto enzýmu možno znížiť kôrnatenie ciev, a tým vlastne aj vznik trombózy, srdcového infarktu a mozgovej porážky. Serapeptáza odstraňuje odumreté bunky a to bez toho, aby pritom poškodzovala steny ciev.

Súvisiace články

Komunita

NOVINKY Z BLOGU

phone

Tipy pre zdravie priamo do Vášho e-mailu: pre uvedomelejší a zdravší životný štýl sa prihláste na odber noviniek z blogu