Vypadávanie vlasov môže nastať po pôrode, po veľkých operáciách, drastickom chudnutí, ale aj vplyvom veľkého stresu a niektorých liekov. V jeho pozadí sa často skrýva nejaká choroba a možno ho pripísať aj nedostatočnej výžive, resp. jedovatým látkam, nahromadeným v organizme. Pozrime sa na najčastejšie príčiny.
Milióny ľudí - väčšinou žien - trpí ochorením štítnej žľazy. Keď sa v organizme tvorí príliš málo hormónu štítnej žľazy, dochádza k nepochopiteľnému priberaniu na váhe, únave, zápche a k depresii. Nechty sa lámu, a zmení sa aj stav pokožky. U žien trpiacich syndrómom polycistického vaječníka (PCOS) dochádza k produkcii nadmerného množstva mužských hormónov, ktoré spôsobujú rast chĺpkov na tvári, vypadávanie vlasov, vyrážky a extrémne priberanie na váhe. Vypadávanie vlasov sa vyskytuje často aj v období prechodu. Následkom hormonálnych zmien sa vlasy a ochlpenie na tele stenčujú a sú redšie.
2-3 mesiace po pôrode klesá hladina ženských hormónov, okrem prirodzeného vypadávania vlasov začnú vypadávať aj tie vlasy, ktoré by počas tehotenstva aj tak odumreli. Tento jav však nie je chorobný, dôvod k obavám nastáva len vtedy, keď ide trvalý stav.
Nezdravá výživa, nepriaznivé faktory prostredia, alebo liečba antibiotikami spôsobujú nárast škodlivých mikroorganizmov, ktoré oslabujú imunitný systém, čo vedie k vypadávaniu vlasov. Pokiaľ sa tieto choroboplodné zárodky usídlia na sliznici žalúdka alebo čreva, v priebehu krátkeho času sa rozmnožia, prevezmú miesta dobročinných mikróbov, čo vedie k problémom so vstrebávaním živín a rovnováhou črevnej flóry. V záujme regenerácie rovnováhy črevnej flóry je najdôležitejšie doplniť probiotické baktérie. Probiotiká sa oplatí prijať do organizmu vo forme kapsúl, nakoľko takto si sušené baktérie udržia pôvodnú formu, biochemické vlastnosti a niekoľko rokov aj svoju životaschopnosť. Užívaním probiotík sa imunitný systém posilní, čim sa zmierni a skráti priebeh jednotlivých chorôb. Probiotiká napomáhajú aj lepšiemu vstrebávaniu tých minerálov z potravy, ktoré sú zodpovedné za zdravie vlasov.
Vypadávanie vlasov môže byť vyvolané aj chudokrvnosťou z dôvodu nedostatku železa. Krv vtedy nedisponuje dostatkom červených krviniek, ktoré prinášajú kyslík k bunkám. Chudokrvnosť vedie k neprimeranej únave, slabosti, bolestiam hlavy, poruchám koncentrácie, ako aj k vypadávaniu vlasov.
Nezdravá pokožka na hlave môže spôsobiť zápal, ktorý sťažuje rast vlasov. K hlavným dôvodom vypadávania vlasov patrí seboroidná dermatitída (tvorba šupín), psoriáza a hubové infekcie, napr. Candida albicans.
Vypadávanie vlasov na jar a na jeseň vyplaší mnohých ľudí, ale ide o prirodzený jav. Na jeseň sa nám dostáva menej vitamínov, a na jar sa zásoby vitamínov minú, čo samozrejme ovplyvní aj stav vlasových cibuliek.
Zdroj:
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/12673073
http://www.medicinenet.com/hair_loss/page10.htm
http://www.prevention.com/beauty/9-causes-of-hair-loss-and-thinning-hair