Za neprirodzeným premasťovaním vlasov môže stáť genetika, kožné ochorenie, nezdravá strava, nevhodná kozmetika, ale aj nesprávna starostlivosť o vlasy. Mastné vlasy potrebujú špeciálne ošetrenie. Dôsledkom nešetrného zaobchádzania s vlasmi môže byť začarovaný kruh: mastné vlasy vysúšame, aby neboli mastné, čím však spôsobíme, že produkcia mazu bude ešte intenzívnejšia. Ukážeme Vám, ako zmierniť nadmerné mastenie vlasov prírodnou cestou.
Mydlá na vlasy, alebo mydlové šampóny, sú oproti klasickým šampónov bez škodlivých SLS alebo SLES. Namiesto agresívnych chemikálií sa o penivosť prírodných mydiel postará kokosový olej, ktorý hydratuje vlasovú pokožku, vyživuje polámané končeky vlasov a dodá vlasom lesk. Ricínový olej dôkladne odstráni nečistoty a baktérie, olivový olej pomáha pri ekzéme a psoriáze.
Pomôcť Vám môže aj ocot a citrónová šťava. Na oplach vlasov zmiešajte jablčný ocot, alebo citrónovú šťavu, s vodou v pomere 1:2 alebo 2:2. Vlasy dôkladne opláchnite vlažnou vodou, horúca voda totiž vysušuje vlasovú pokožku, aj vlasy. Vaše vlasy budú mať krásny zdravý lesk a budú sa menej mastiť.
Taníny nachádzajúce sa v čajoch sťahujú póry, čím sa redukuje produkcia mazu. Podľa farby Vašich vlasov si pripravte čaj pre mastné vlasy: čierny čaj je vhodný pre tmavé vlasy, dodá hnedej farbe teplé tóny. Svetlým vlasom môžete spraviť čajový oplach z kamilky. Vlasy opláchnite čajom a následne ich umyte vlažnou vodou.
V prípade mastných vlasov nakvapkajte rozmarínový olej do svojho šampónu a následne si umyte vlasy. Rozmarínový olej sťahuje póry, čím reguluje tvorbu mazu.
Dobrá rada na záver: Vyčistite si kefu na vlasy. Odstráňte pravidelne vlasy zo svojho hrebeňa a kefy na vlasy. Pomôcť Vám môže aj vysávač. Štetiny kefy na vlasy a hrebene dezinfikujte pastou namiešanou zo sódy bikarbóny a vody.