head

Škodlivé účinky liekov bez lekárskeho predpisu

Škodlivé lieky
Suren Báhidszká Suren Báhidszká
žurnalistka, poradkyňa zdravia
Téma: Zdravý životný štýl

Síce môžu lieky bez lekárskeho predpisu naozaj priniesť rýchly účinok, často to však môže oľutovať náš organizmus a môžu viac uškodiť ako pomôcť.

Priznajme si, že kvôli zanedbávaniu zdravej životosprávy, detoxikáciezdravej výživy, mnohí používane lieky bez lekárskeho predpisu na „hasenie“ problémov, nehľadiac pri tom na ich vedľajšie účinky, ktoré poškodzujú naše zdravie.

Nekontrolované užívanie liekov

Poučným príkladom devastačných účinkov liekov, ktoré nie sú viazané na lekársky predpis, je prípad Mace Moora, učiteľa žijúceho v Marylande, ktorý vo svojich stredoškolských časoch aktívne športoval, hral vodné pólo, plával a bol členom lakrosového tímu. Kvôli nadmernej záťaži športové zranenia neboli pre Moora neznáme, už v gymnáziu chodil na  fyzioterapiu a po skončení strednej školy si sľuboval zmiernenie svojich bolestí od liekov, ktoré nie sú viazané na lekársky predpis, napríklad od aspirínu a ibuprofenu.

Počas vysokoškolského štúdia boli lieky proti bolesti každodennou súčasťou Moorovho života, ktoré však po istom čase už neprinášali úľavu, preto sa snažil svoje bolesti zmierňovať čoraz väčšími dávkami, pričom zároveň neopovrhol ani alkoholom. Hromadiace sa toxické látky a sebazničujúci životný štýl viedol ku vzniku žalúdočných vredov a mladého športovca to dostalo na jednotku intenzívnej starostlivosti, čo nakoniec jeho oči otvorilo: prestal užívať lieky neviazané na lekársky predpis.

Od tejto udalosti uplynulo viac ako 10 rokov. Moore sa zotavil a kladie mimoriadne veľký dôraz na mierne a kontrolované užívanie liekov. Moore však nie je sám: podľa správy Úradu pre potraviny a liečivá z roku 2006 v USA dostanú záchranári približne 5600 volaní kvôli predávkovaniu liekmi, ktoré nie sú viazané na lekársky predpis, z ktorých 458 skončilo smrťou.

Riziká nesteroidných protizápalových liekov

Podľa publikácie American Journal of Managed Care nesteroidné protizápalové lieky, lieky proti bolesti ibuprofen (Advil) a naproxen (Aleve) a ich nadmerné užívanie, môžu až trojnásobne zvýšiť riziko vzniku žalúdočných vredov a vnútorného krvácania.

American Association of Poison Control Centers zistil, že v roku 2015 zomrelo 8 ľudí z dôvodu predávkovania nesteroidnými protizápalovými liekmi a 7 ľuďom spôsobili smrť antihistaminiká, lieky na liečbu príznakov alergických reakcií.

Pred začatím užívania liekov bez lekárskeho predpisu je vhodné konzultovať so svojim všeobecným lekárom, pretože ich spoločné užívanie s liekmi na lekársky predpis, alebo ich nevhodné dávkovanie, môže byť tiež rizikom. Nemali by sme nechať bez povšimnutia ani to, na aké zložky lieku sme alergickí, ale ani to, na aké choroby trpíme, pretože vedľajšie účinky sa môžu objaviť aj v závislosti od nich, alebo môžu byť odlišné.

Pred tým, ako sa rozhodneme užívať akýkoľvek liek bez lekárskeho predpisu, vždy si prečítajme návod na použitie a informujme sa o vedľajších účinkoch, pretože keď sa budeme často liečiť liekmi z domácej lekárničky, potom sa môže stať, že sa objavia také vedľajšie účinky, o ktorých ani nemusíme predpokladať, že ich spôsobil práve užitý liek. Takýmito môžu byť stav úzkosti, ospalosť, nespavosť, alebo bolesť brucha. Vždy konzultujme s lekárom, dbajme na pravidelnú detoxikáciu, jedzme veľa zeleniny zelenej farby, aby sme mohli užívanie liekov minimalizovať!

Zdroj:

http://www.huffingtonpost.com/entry/over-the-counter-drug-reactions_us_598dfa41e4b08a2472744e7d

Súvisiace články

oblak štítkov

Komunita

NOVINKY Z BLOGU

phone

Tipy pre zdravie priamo do Vášho e-mailu: pre uvedomelejší a zdravší životný štýl sa prihláste na odber noviniek z blogu