Nakoľko sa ponuka esenciálnych olejov čoraz viac rozširuje, naskytá sa otázka, či sú tieto mimoriadne koncentrované rastlinné výťažky skutočne bezpečné? Mnohí nepoznajú možné riziká esenciálnych olejov používaných v rámci wellnesu, starostlivosti o krásu, alebo k osobnej hygiene. Pozbierali sme pre vás všetko, na čo by ste si mali pri používaní týchto olejov dávať pozor.
Viete, ako môže byť používanie (aplikácia) esenciálnych olejov bezpečné?
To, či je daný esenciálny olej pre niekoho bezpečný alebo nie, ovplyvňuje mnoho faktorov, vrátane nasledovných:
Pokiaľ je reč o esenciálnych olejoch, musíme brať do úvahy:
Čítajte ďalej a zistite, ako treba esenciálne oleje používať lokálne alebo k aromaterapii; ktoré oleje sa oplatí vyskúšať, ktorým sa radšej vyhýbať; čo treba urobiť, keď si všimneme vedľajšie účinky.
Niektorí si zvolia lokálne použitie týchto olejov, pre ich účinok proti bolesti. Keď ich však nedávkujeme správne, môžu sa objaviť vyrážky a iné vedľajšie účinky.
Niektoré esenciálne môžu byť toxické, pokiaľ sa vstrebajú priamo cez pokožku. Iné, napríklad pomarančový, limetkový a citrónový môžu zvyšovať citlivosť pokožky na svetlo, preto nie je dobré, keď sa použijú pred opaľovaním sa.
Mnoho olejov si vyžaduje kvôli vylúčeniu možných vedľajších účinkov riedenie v základnom oleji (bázový olej). Ako základné pravidlo sa považuje udržanie koncentrácie týchto olejov pod hranicou 5%.
1% riedenie môžeme dosiahnuť zmiešaním 6 kvapiek esenciálneho oleja v 30 mililitroch základného oleja. Pokyny na bezpečnú koncentráciu sa menia v závislosti od veku a zdravotného stavu. Základné oleje sú väčšinou na rastlinnej báze. Ich pomocou je možné esenciálne oleje bezpečne naniesť na pokožku.
Patch test (skúška alergie)
Testovaním alergie je možné zistiť, ako reaguje pokožka na daný olej ešte skôr, ako by ste ho začali reálne používať.
Urobte si ho takto:
Pokiaľ si pred uplynutím 24 hodinovej periódy všimnete nepríjemný pocit, okamžite odstráňte gázu a miesto umyte mydlom a teplou vodou.
Esenciálne oleje vyžadujúce vyššie riedenie
Esenciálne oleje sa väčšinou používajú do aromaterapeutických difúzerov (prístroj na odparovanie esenciálnych olejov). Každý esenciálny olej je potrebné riediť, ale niektoré esenciálne oleje vyžadujú vyššie riedenie:
Esenciálne oleje nie sú vhodné na vnútorné použitie, pred ich použitím je vhodné konzultovať s odborníkom na aromaterapiu.
Výhody aromaterapie potvrdzuje mnoho výskumov. Vdychovanie niektorých olejov, napríklad pomarančového, môže pomôcť zmierniť príznaky stresu a stavov úzkosti, kým vdychovanie levandule môže zlepšiť kvalitu spánku.
Prospešné účinky aromaterapie si môžeme vychutnávať vdychovaním, alebo používaním difúzeru. Vdychovanie je najúčinnejšie pri liečbe dýchacích problémov, kým difúzer na liečbu nálady. V prípade rôznych bolestí sa odporúča lokálne použitie riedených olejov.
Pri odparovaní do ovzdušia dodržujte nasledovné bezpečnostné opatrenia:
Nasledovné obľúbené esenciálne oleje môžeme pokojne používať aj v prítomnosti detí a domácich zvierat:
Obľúbené esenciálne oleje, ktoré je potrebné používať opatrne, nakoľko môžu dráždiť sliznicu:
Je to mimoriadne protichodné, hlavne v prvom trimestri.
Obavy môže spôsobiť, keď sa lokálne aplikované esenciálne oleje dostanú cez placentu a môžu tým poškodiť plod. Nakoľko je toto riziko reálne a neexistuje žiadny výskum zameraný na tieto riziká, v období gravidity je potrebné vyhýbať sa používaniu týchto olejov, hlavne pokiaľ sme nekonzultovali s ošetrujúcim lekárom.
I keď existujú také esenciálne oleje, ktoré v období gravidity za žiadnych okolností nesmieme používať, je aj niekoľko takých, ktorých používanie je pri masážach pred pôrodom, alebo odparovaním považované za bezpečné.
Skôr, ako by ste akýkoľvek esenciálny olej použili počas v tomto období, alebo v období dojčenia, konzultujte so svojím lekárom, resp. odborníkom na aromaterapiu.
Niektoré esenciálne oleje môžu účinne zmierniť nutkanie na vracanie, úzkosť a strach z pôrodu.
Obľúbené esenciálne oleje, ktoré je možné použiť v období gravidity:
Esenciálne oleje, ktoré v období gravidity, počas pôrodu alebo pri dojčení nikdy nesmieme použiť:
Toto je ďalšia veľmi protichodná téma. Batoľatá a deti majú tenšiu pokožku a menej vyvinutú pečeň a imunitný systém. Toto ich robí citlivejšími na potenciálnu toxikáciu esenciálnymi olejmi.
Praktizovanie nasledovných bezpečnostných rád a mimoriadnej opatrnosti má rozhodujúcu dôležitosť. V prípade batoliat a detí konzultujte o prípadnom použití olejov so zdravotníckym odborníkom.
U detí starších ako 2 roky sa väčšinou považujú aromaterapeutické metódy za bezpečné – ale iba s určitými esenciálnymi olejmi. Niektoré esenciálne oleje sa dajú používať lokálne a na aromaterapeutické účely, ale v omnoho slabšej koncentrácii, ako v prípade dospelých. Bezpečný pomer riedenia je spravidla 0,5-2,5%.
Esenciálne oleje skladujme mimo dosahu dojčat a detí. Keď esenciálny olej prehltnú, zavolajme sanitku. V rámci bezpečnostných opatrení esenciálne eleje nikdy nesmieme pridávať do kúpeľa detí.
U dojčiat a detí sa často používajú nasledovné obľúbené esenciálne oleje:
Dôkazy naznačujú, že lokálna aplikácia levanduľového a čajovníkového esenciálneho oleja u chlapcov v predpubertálnom veku spôsobuje hormonálne poruchy, napríklad rast prsníkov. Týmto olejom je potrebné sa vyhýbať.
Obľúbené esenciálne oleje, ktoré nikdy nesmieme používať u kruhu dojčiat a detí:
Tu je niekoľko dôležitých informácií o používaní obľúbených esenciálnych olejov:
Aníz. Vdychovaním môže tento esenciálny olej znížiť účinnosť niektorých antidepresív a zvýšiť účinok liekov na centrálny nervový systém.
Bergamot. Tento olej môže spôsobiť zvýšenú citlivosť pleti a spálenie, pokiaľ ho použijeme lokálne na pokožke vystavenej slnečným lúčom.
Škorica. Bez riedenia môže aj tento esenciálny olej spôsobiť kontaktnú dermatitídu, okrem toho začervenanie tváre, dvojité videnie, nutkanie na vracanie a vracanie.
Eukalyptus. Keď ho nedopatrením prehltneme, tento esenciálny olej môže spôsobiť záchvaty. Jeho aromaterapeutické, alebo lokálne použitie môže mať rovnaký účinok na tých, ktorí sú náchylní mať kŕče.
Levanduľa. V súvislosti s jeho lokálnym použitím potvrdili, že ovplyvňuje hormóny u chlapcov v predpubertálnom veku.
Alojzia citrónová. Keď sa použije lokálne pred opaľovaním sa, tento olej môže spôsobiť zvýšenú citlivosť na svetlo a spálenie.
Muškátový oriešok. Keď sa použije lokálne, môže spôsobiť vyrážky alebo spálenie. Keď sa náhodou prehltne, je toxický, môže vyvolať halucinácie, alebo hoci až kómu.
Mäta pieporná. Tento olej môže spôsobiť na pokožke vyrážky alebo iné podráždenie.
Šalvia. Používanie šalvie môže byť sprevádzané vracaním, závratmi, kŕčmi alebo inými problémami.
Čajovník. Keď ho použijeme lokálne, môže spôsobiť vyrážku, alebo podráždenie a ovplyvňuje činnosť hormónov u chlapcov v predpubertálnom veku.
Citrusové oleje. Zriedený grapefruitový, citrónový, alebo pomarančový esenciálny olej môžu pri lokálnom použití spôsobiť výrazné poškodenie pokožky na tých miestach, ktoré sú vystavené slnečným lúčom.
Esenciálne oleje sú prírodné látky, to však ale neznamená, že sa môžu používať bez akejkoľvek opatrnosti. Skôr, ako by sme použili niektorý z esenciálnych olejov, opýtajme sa seba samého a odpovedajme nasledovné otázky:
V akej forme ho chceme použiť?
Spôsob použitia esenciálnych olejov závisí od požadovaného účinku. Môžu sa použiť na zlepšenie nálady, zmiernenie bolesti, liečbu kožných problémov, alebo iné zdravotné problémy.
Je potrebné esenciálne oleje riediť?
Esenciálne oleje je potrebné riediť. Vždy skontrolujte pokyny na ich riedenie.
Zvyšuje esenciálny olej citlivosť na svetlo?
Citlivosť na svetlo zvyšujú väčšinou citrusové esenciálne oleje. Ich použitie pred opaľovaním môže spôsobiť spálenie pokožky.
Existujú klinické interakcie esenciálnych olejov?
Niektoré esenciálne oleje môžu interagovať s liekmi alebo doplnkami výživy. Toto môže vyvolať alebo zhoršiť príznaky niektorých chorôb.
Sú esenciálne oleje bezpečné pre dojčatá, deti, alebo domáce zvieratá?
Vždy skontrolujte, či je daný esenciálny olej bezpečný pre deti, alebo domáce zvieratá. Nezabudnite, že čo je pre psov bezpečné, pre mačky môže byť toxické. Mačky sú na esenciálne oleje citlivejšie ako ostatné domáce zvieratá.
Difúzia esenciálnych olejov, alebo ich lokálne použitie môže znamenať pre ostatných riziko. Dojčatá a deti môžu byť obzvlášť citlivé. Esenciálne oleje môžu spôsobiť astmatické záchvaty.
Môžu sa esenciálne oleje prehltnúť?
Nie, esenciálne oleje sa nesmú používať vnútorne. Bezpečné esenciálne oleje používané lokálne, alebo v rámci aromaterapie, môžu byť po prehltnutí toxické.
Vo všeobecnosti môžeme povedať, že s esenciálnymi olejmi je potrebné zaobchádzať ako s liekmi, doplnkami výživy, alebo nebezpečnými látkami. To znamená, že musíme byť opatrní pri ich nakupovaní, skladovaní a používaní.
Esenciálne oleje skladujte mimo dosahu detí a domácich zvierat
V záujme bezpečnosti skladujme všetky esenciálne oleje do zamykateľnej krabice a uložme ich v skrini, ktorá je pre deti a domáce zvieratá ťažko dostupná. Ako alteratívne riešenie ich skladujme vo vysokej skrini a používajme detskú poistku.
Pri odparovaní neprekračujte 30-60 minútový interval
V prípade esenciálnych olejov platí aj to, že menej je niekedy viac. Prekročenie ideálnej doby používania nezvyšuje účinok oleja, dokonca môže znamenať stres pre nervovú sústavu.
Odparovať sa môže iba v dobre vetranej miestnosti
Základným pravidlom je, že všetky vône, vrátane esenciálnych olejov, používajme iba vo vetranej miestnosti. V opačnom prípade môžu podráždiť dýchací systém.
Vetranie je obzvlášť dôležité v prítomnosti domácich zvierat, je potrebné zabezpečiť pre ne možnosť opustenia miestnosti.
Esenciálny olej rieďte
Nesmieme nechať bez povšimnutia ani základné oleje. Pri nanášaní olejov na väčšie povrchy sú nielen užitočné, ale zároveň aj chránia pokožku pred vznikom vyrážok a podráždenia. Vyberte si kvalitný bázový olej.
Nikdy nepoužívajte esenciálne oleje spôsobujúce zvýšenú citlivosť na svetlo, keď je vaša pokožka vystavená UV-žiareniu
Po použití fotocitlivých olejov, napríklad citrusových olejov, počkajme 24 hodín, až po tejto dobe navštívme solárium, alebo dovoľme styk pokožky s priamym slnečným žiarením.
Pokiaľ použijete esenciálne oleje, vždy si umyte ruky
Pokiaľ na našich rukách ostane esenciálny olej a takými rukami si pretrieme oči, alebo si poškriabeme ucho zvnútra, budeme môcť registrovať vážne vedľajšie účinky. Esenciálne oleje sa nemôžu dostať do styku s týmito časťami tela.
Esenciálne oleje skladujme mimo dosahu otvoreného ohňa
Esenciálne oleje sú horľavé. Ich používanie v blízkosti sviečok, cigarety, alebo otvorených krbov je zakázané.
Opatrnosť a dodržiavanie bezpečnostných pokynov pomôže, aby ste mali s v súvislosti s použitím týchto olejov pozitívne skúsenosti. Vedľajšie účinky sa však môžu vyskytnúť aj napriek tomu. Súčasťou bezpečného použitia esenciálnych olejov je aj to, že vieme, čo musíme urobiť, ak spôsobia ťažkosti.
Vo väčšine prípadov sa o odstránenie menších vedľajších účinkov môžeme postarať aj sami doma.
Keď sa esenciálne oleje dostanú do očí, môžete si vybrať z dvoch možností:
Keď ste esenciálny olej náhodou prehltli, okamžite vyhľadajte lekára! Potom sa riaďte nasledovnými bezpečnostnými opatreniami:
Zdroj:
https://www.healthline.com/health/are-essential-oils-safe#topical-use