head

Liečba kašľa: Lieky na liečbu dlhodobého kašľa môžu spôsobiť negatívne vedľajšie účinky

Podľa vedcov v porovnaní s placebom, lieky neurýchlili výrazne proces liečby kašľa ani v jednom prípade
Podľa vedcov v porovnaní s placebom, lieky neurýchlili výrazne proces liečby kašľa ani v jednom prípade
Suren Báhidszká Suren Báhidszká
žurnalistka, poradkyňa zdravia
Téma: Zdravý životný štýl

Nie je dokázané, že by lieky na liečbu dlhodobého kašľa mali akékoľvek prospešné účinky - uviedli švajčiarsky odborníci v najnovšej štúdii, podľa ktorej nadôvažok u jedného zo siedmich pacientov sa prejavili dokonca negatívne vedľajšie účinky týchto prípravkov.

Dlhodobý kašeľ u dospelých, ale aj u detí, sa väčšinou lieči pomocou medikamentov. Avšak nie je isté že konáme správne, pokiaľ sa rozhodneme, že liečba kašľa prebehne pomocou liekov.

Môžu spôsobiť bolesti hlavy, nevoľnosť, bolesti v oblasti hrudníka

Benjamin Speich a jeho kolegovia, pracujúci na univerzite v Bazileji vo Švajčiarsku, založili svoju štúdiu na klinických výskumoch, počas ktorých boli pacienti rozdelení do dvoch náhodných skupín, z ktorý jedna skupina dostala medikamentóznu liečbu, kým druhá skupina bola liečená placebom - píše na svojej internetovej stránke The Independent.   

Odborníci vzali do úvahy všetky možné dostupné prípravky, okrem prípravkov používaných v klasickej čínskej medicíne. Výskumy zúžili na tých pacientov, ktorých trápil kašeľ už 3 - 8 týždňov. Medzi skúmanými prípravkami bol aj salbutamol, používaný pri liečbe a predchádzaní astmatických záchvatov, prípravky s obsahom kodeinu.

Podľa vedcov v porovnaní s placebom, lieky neurýchlili výrazne proces liečby kašľa ani v jednom prípade, ani nezlepšili stav pacienta v sledovanej oblasti. Naproti tomu približne 14 % pacientov spozorovalo také negatívne vedľajšie účinky, ako bolesti hlavy, nevoľnosť, bolesti v oblasti hrudníka, a v niekoľkých prípadoch aj zosilnenie kašľa.

“Naša práca poukazuje na to, že i napriek tomu, že kašeľ je jedna z najčastejších príčin návštevy lekára, predsa len neexistuje liek na liečbu dlhodobého kašľa” - napísali vedci v odbornom časopise British Journal of General Practice.   

Med a horúce nápoje

Podľa Speicha by mali lekári namiesto predpisovania liekov ubezpečiť pacientov, že príznaky sa zmiernia samé, aj bez medikamentóznej liečby.
Ročne minú ľudia v celosvetovom merítku viac ako štyri miliardy dolárov na kúpu liekov bez predpisu, proti kašľu, a podľa odborníkov sa veľmi málo výskumov zaoberalo rozborom všetkých, na trhu dostupných, prípravkov.


Ešte pred uverejnením tejto štúdie navrhovala anglická zdravotnícka organizácia - Public Health England (PHE), aby sa napríklad bolesti hrdla liečili medom a horúcimi nápojmi, namiesto toho, aby sa predpisovali antibiotiká.

Súvisiace články

oblak štítkov

Komunita

NOVINKY Z BLOGU

phone

Tipy pre zdravie priamo do Vášho e-mailu: pre uvedomelejší a zdravší životný štýl sa prihláste na odber noviniek z blogu