Vitamíny sú už niekoľko rokou diskutovanou témou. Znova sa vynára otázka, či brať nejaké vitamíny, alebo nie? Či potrebujeme výživové doplnky, alebo čerpajme vitamíny iba z prirodzených zdrojov?
Na otázku vitamínov je ťažké odpovedať áno alebo nie, veď to závisí aj od typu vitamínu, alebo od toho, do akej miery je hodnotný umelo pripravený preparát. Je jednoznačné, že v súčasnosti je takmer nemožné prirodzenou cestou zabezpečiť potrebné množstvo vitamínov a minerálov. Musíme sa o to usilovať, veď zdravý životný štýl sa vždy oplatí viesť, ale napríklad diéta založená na surovej zelenine požaduje taký životný štýl, aký väčšina ľudí nie je isté, že dokáže dlhší čas udržiavať.
Dlhodobé užívanie chemicky pripravených vitamínov môže viesť k žalúdočným a obličkovým problémom, veď v týchto prípravkoch je veľa prísad, zabraňujúcich hrudkovateniu, a farbív. Stearan horečnatý a glutaman sodný sú „prirodzené arómy“, používajú sa v karnaubskom vosku na výrobu krémov na topánky a oxid titaničitý je karcinogénny. Okrem toho, tieto umelo pripravené vitamínové preparáty dokáže organizmus menej spracovať, a ich vstrebávanie je neisté. Ani to nie je opomenutiahodné, že príroda tak stvorila vitamíny, aby v ich prirodzených zdrojov existovali aj minerály a stopové prvky, a napodobniť tieto elementy je zložité.
Najčastejšou témou diskusií o vitamínoch je potreba vitamínu C. Tento vitamín znižuje riziko vzniku kardiologických ochorení, zvyšuje odolnosť imunitného systému, udržuje cievy, je dôležitým antioxidantom, napomáha tvorbe kolagénu a ešte by sa dali dlho vymenuvávať jeho výhody. Pritom ide práve o taký typ vitamínu, o syntetickej podobe ktorého (kyselina askorbová) tvrdili, že sa takmer v ničom neodlišuje od prirodzenej formy, preto takýto preparát možno kľudne brať ako doplnok výživy, bude rovnako účinný, ako konzumácia niekoľkých kilogramov citrónu. Zistilo sa však, že pri užívaní umelo pripraveného vitamínu C, odoberá náš organizmus látky potrebné na využitie takto pripraveného vitamínu C z ostatných tkanív organizmu.
Keďže vitamíny rozpustné v tukoch (A, D, E a K) si organizmus ukladá do zásoby, treba dbať na to, aby sme to neprehnali s takými preparátmi, ktoré ich obsahujú. Tieto vitamíny ostávajú v organizme dlhší čas, a ich prebytkom sa môže vytvoriť„otrava vitamínmi“.
V prípade otravy vitamínmi sa objavia bolesti brucha, zvracanie, bolesti hlavy, letargia, ekzém, vypadávanie vlasov, edém, chudokrvnosť, infekcie dýchacích ciest a chronické ochorenie pečene.
K otrave vitamínom D dochádza zriedkavo. Vtedy sa môže objaviť nadmerná činnosť prištítnych teliesok, tuberkulóza a lymfóm.
V prípade predávkovania sa vitamínom E sa môžu vyskytnúť alergické reakcie, poruchy dýchania, opuchy jazyka, únava, bolesti hlavy, nutkanie na zvracanie, zahmlené videnie, prehnané krvácanie, zvýšený krvný tlak ako aj podráždenosť.
Syntetický preparát vitamínu K dávajú do súvislosti s poškodením pečene, podľa niektorých štúdií existuje významná asociácia medzi jeho užívaním a rakovinou.
Rovnako, ako aj inde, aj v braní vitamínov je dôležitá rovnováha. Pri pestrej a zdravej výžive si na posilnenie imunity vyberajme ako základ kvalitné multivitamínové prípravky extrahované z prrirodzených zdrojov.
Zdroj: