Väčšina ľudí si nemyslí, že zanedbanie čistenia zubov môže spôsobiť rakovinu ústnej dutiny, ale zanedbanie ústnej hygieny môže mať vážne dôsledky. Mnohí dokonca ani len nenavštívia zubára, alebo keď aj, tak nie s cieľom vykonať prevenciu rakoviny. Napriek tomu to stojí za to, lebo aj herec Michael Douglas si zachránil život takouto prevenciou.
Zatiaľ čo v prípade rakoviny maternice, rakoviny prsníka, rakoviny prostaty a rakoviny hrubého čreva častejšie počuť o význame prevencie, v prípade rakoviny ústnej dutiny takmer vôbec. Ženy každoročne absolvujú prevenciu rakoviny krčka maternice, muži v strednom veku prevenciu rakoviny prostaty, ale koľko ľudí ide na prevenciu rakoviny ústnej dutiny?
Fajčenie môže vyvolať rakovinu ústnej dutiny. Cigareta obsahuje 4 000 rôznych zlúčenín, z ktorých sú mnohé karcinogénne. Kombinovaná spotreba alkoholu a cigariet je najhoršia. Okrem toho sa objavili aj vírusy HPV a Herpes Simplex, ako možné faktory ochorení. Nedostatočné čistenie zubov má za následok, že rozmnožovanie baktérií a iných patogénov je skvelou živnou pôdou pre tie chronické zápalové procesy, ktoré sa môžu nakoniec rozvinúť do rakoviny. Nadmerné opaľovanie môže spôsobiť rakovinu pier, ako aj prach a chemické látky na pracovisku. V dôsledku iritácie pod nedostatočnými zubnými plombami a protézami môže tiež vzniknúť spinocelulárna rakovina. Zodpovednými za rakovinu ústneho podnebia môžu byť horúce nápoje a silne alkalické a kyslé látky. V prípade rakoviny ústnej dutiny chronickým faktorom môže byť aj chudokrvnosť.
Rakovina ústnej dutiny je rakovina začínajúca od pier až po hrdlo, takže sa môže vyvinúť rakovina hltana, rakovina pažeráka a hrtana. Okrem toho rakovina hlasiviek, mandlí, jazyka,koreňa jazyka, slinných žľiaz a lymfatických uzlín. Môžeme sa stretnúť s rakovinou chuťových kanálikov, rakovinou zubného podnebia, ale nie je zriedkavá ani rakovina ústneho podnebia. Rakovina sa môže vyvinúť aj v krčných lymfatických uzlinách, takže v skutočnosti môže byť zasiahnutá ktorákoľvek časť ústnej dutiny, vrátane mäkkého a tvrdého podnebia, alebo čeľustnej kosti. Z rakoviny ústnej dutiny je najčastejším typom spinocelulárna rakovina, ktorá sa môže vyskytnúť kdekoľvek v ústnej sliznici, alebo na bočnej strane jazyka a na koreni jazyka. Príčinou rakoviny ďasien na spodnej čeľusti je výlučne zlá ústna hygiena, čo je našťastie zriedkavé.
Pokiaľ lekár spozoruje abnormalitu v ústnej dutine, alebo zistí zmeny poukazujúce na rakovinu, pacienta pošle k ústnemu chirurgovi, kde sa odoberú vzorky tkaniva. Ak sa zistí, že nález je rakovina, lekár bude musieť preskúmať rozsah a štádium nádoru pomocou rôznych diagnostických nástrojov, čo ovplyvní neskoršiu liečbu. Ide hlavne o chirurgický zákrok, môže sa však aplikovať len rádioterapia, ale väčšinou sa uskutoční kombinácia týchto dvoch. V niektorých prípadoch môže byť nutná aj chemoterapia. Bohužiaľ, rakovina ústnej dutiny je veľmi agresívna. Pokiaľ ju objavia včas, úspešnosť liečby je 80%-ná, ale ak len oneskorene, nie je takmer žiadna šanca na vyliečenie. Riziko rakoviny ústnej dutiny spočíva práve v tom, že sa na začiatku nijako neprejavuje. Pokiaľ však ano, choroba je v takom pokročilom štádiu, keď ju vo väčšine prípadov nemožno liečiť.
Michael Douglas, u ktorého pred pár rokmi objavili rakovinu hltana, môže ďakovať za svoj život prevencii rakoviny ústnej dutiny. Herec sa niekoľko rokov podroboval liečbe, odkedy je bez príznakov, opakovane hovoril o dôležitosti prevencie rakoviny ústnej dutiny. Podľa zlých klebiet v prípade Douglasa ide o rakovinu hltana spôsobenú HPV-m, čo by nebolo prekvapujúce, pretože je známy svojím veľkým sexuálnym apetítom.