head

Prelom v liečbe rakoviny: proti ochoreniu by sa použili imunobunky, pochádzajúce z cudzieho organizmu

Pri liečbe pacientov s rakovinou môžu imunobunky, pochádzajúce z cudzieho organizmu, zachrániť životy
Pri liečbe pacientov s rakovinou môžu imunobunky, pochádzajúce z cudzieho organizmu, zachrániť životy
Suren Báhidszká Suren Báhidszká
žurnalistka, poradkyňa zdravia
Téma: Zdravie

“Imunobanky” budú uskladňovať imunobunky, ktoré bude možné v priebehu niekoľkých hodín doručiť do nemocníc

Nová liečebná metóda dokonale využije silu imunitného systému

Proces bude v krátkej dobe dostupný, doterajšie výsledky sú viac ako povzbudzujúce

Na obzore sa môže objaviť obrovský prelom v liečbe rakoviny! Pomocou imunobuniek, pochádzajúcich od cudzích, bude možné zachrániť v budúcnosti milióny životov - domnievajú sa vedci. Liečba v krátkom čase posilní imunitný systém pacientov, pričom nehrozia toxické vedľajšie účinky, ktoré spôsobuje napríklad chemoterapia.

Tím Inštitútu Francis Crick v Londýne by vytvoril tzv. imunobanky, ktoré by uskladňovali bunky "Natural Killer" (prirodzené zabíjače).

To by umožnilo onkológom objednať imunobunky hoci aj v priebehu jednej hodiny, ktoré by mohli byť podávané pacientom.

Ako to funguje?

V organizme sa tieto bunky spoja s vlastným imunitným systémom pacienta a tým, že pôsobia na princípe DIY (Do It yourself - urob si sám), ničia nádory. To všetko by mohlo znamenať, že imunobunky, pochádzajúce z cudzieho tela, by mohli pri liečbe pacientov s rakovinou zachrániť životy.

Profesor Adrian Hayday, vedúci laboratória The Crick Immunosurveillance Lab, zároveň vysvetlil pre The Telegraph, že to zatiaľ ešte neznamená prax.

- Experimentujeme s tým a máme všetky možnosti na vytvorenie takýchto buniek.

 

 

Podľa profesora Haydaya dokonca pred niekoľkými rokmi existovalo presvedčenie, že rakovinu nemožno zdolať iným spôsobom, ako priamym útokom.

V súčasnosti však čoraz viac narastá oblasť výskumu a experimentálnej liečby, ktorá sa zameriava na "výcvik" orgánov pacientov, aby tieto mohli bojovať proti rakovine aj samé.

Pre pacientov s rakovinou môže byť infúzia s prirodzenými zabíjačmi buniek dostupná už v budúcom roku

Odborníci sa domnievajú, že táto metóda môže byť efektívnejšia ako bežné liečebné metódy, pretože organizmus sa prispôsobuje novej situácii úžasnou rýchlosťou.

Profesor Hayday nazval metódu radikálnou, avšak dodal: "bunky neurobia nič viac, ako je posilnenie imunitného systému."

Pre pacientov s rakovinou môže byť infúzia s prirodzenými zabíjačmi buniek dostupná už v budúcom roku

Pre pacientov s rakovinou môže byť infúzia s prirodzenými zabíjačmi buniek dostupná už v budúcom roku.

Profesor Charlie Swanton a jeho kolegovia sú mimoriadne optimistickí, a ako hovoria: "budúcnosť je neuveriteľne jasná".

"Je to správny spôsob, ako popohnať vlastné imunitné bunky tela do boja, pretože sa nádory vyvíjajú tak rýchlo, že farmaceutický priemysel nedokáže udržiavať krok.

Na rozdiel od toho imunitný systém mal viac ako štyri miliardy rokov na to, aby vyvinul správne obranné mechanizmy.

Transplantované imunitné bunky nezahynú

Doteraz bola myšlienka podania imunobuniek niekoho iného injekciou sprevádzaná strachom, pretože vedci sa obávali ich odmietnutia hostiteľským organizmom pacienta.

V tejto oblasti nastal prelom, keď sa ukázalo, že transplantované imunobunky v tele nezahynú, ba čo viac, posilňujú imunitný systém.

Imunoterapeutické lieky pomáhajú pri nájdení, identifikácii a zahubení rakovinových buniek. Môžu však spôsobiť aj vedľajšie účinky, pretože napadajú zdravé bunky.

Liečba funguje na princípe "Do It yourself - urob si sám", čo v tomto prípade znamená, že pacient používa vlastný imunitný systém a nepotrebuje lieky.

V Anglicku a vo Walese je podľa britského inštitútu pre výskum rakoviny počet pacientov, ktorí prežili 10 alebo viac rokov po liečbe ochorenia, 50%. Tím The Crick Immunosurveillance Lab by bol rád, keby sa miera prežitia zvýšila v najbližších 15 rokoch na 75%, a tvrdí, že napredovanie a vývoj technológií tomu dáva veľkú šancu.

V Spojených štátoch amerických sa päťročná miera prežitia zlepšila u všetkých druhov rakoviny, pričom podľa údajov od spoločnosti American Cancer Society v rokoch 2007 až 2013 dosiahla 69%.

Zdroj:
https://www.dailymail.co.uk/health/article-6532227/Future-cancer-incredibly-bright-scientists-transplant-immune-cells-patients.html

Súvisiace články

Komunita

NOVINKY Z BLOGU

phone

Tipy pre zdravie priamo do Vášho e-mailu: pre uvedomelejší a zdravší životný štýl sa prihláste na odber noviniek z blogu